تفاوت سئو کلاه سفید با سئو کلاه سیاه | برتری سئو کلاه سفید

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفاهیم سئو کلاه سیاه و سفید و همچنین معیار ها و فاکتورهای موثر برای بهینه سازی سایت و کلیه روش هایی که باعث میشود تا افت رتبه پیدا کنید آشنا کنیم.

تفاوت سئو کلاه سفید با سئو کلاه سیاه

در مقالات آموزشی دبل کلیک چندین بار به مباحث سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه اشاره شده است. سئو مفاهیم پیچیده و بسیار مهمی دارد که یادگیری و اجرای هر کدام از آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری از مهم ترین مباحث در سئو محسوب می شود. اگر به تازگی با دنیای سئو و تکنیک های بهبود رتبه سایت آشنا شدید، حتما در مورد روش های مختلف سئو کلاه سفید و سیاه و ... شنیده اید. در این مقاله قصد داریم با مزایا و معایب این روش ها و پیامدهایی که برای سایت دارد، آشنا شویم.

 

>>>برای آموزش ترفند های سئو داخلی کلیک کنید<<<

 

مفهوم سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و کلاه خاکستری چیست؟

اگر جدیدا قصد یادگیری سئو یا اجرای آن را دارید، در اقدام اول توصیه می کنم با اصطلاحات این حوزه به خوبی آشنا شوید. به طور کلی باید گفت سئو دارای تکنیک ها و روش های مختلفی است که سئو کاران برای بهبود سایت ها با حوزه های مختلف اجرا می کنند. برخی از این روش ها استانداردهای خاصی داشته و به تایید قوانین موتورهای جستجو از جمله گوگل رسیده است. اما در این میان برخی روش های دیگر غیر استاندارد بوده و برخی سئو کاران برای افزایش سرعت و روند سئو سایت ها از آن ها استفاده می کنند. به تکنیک هایی که مورد تایید موتورهای جستجو قرار گرفته، سئو کلاه سفید و به روش های غیر استاندارد و غیر مجاز سئو کلاه سیاه گفته می شود. در واقع در تکنیک های سئو کلاه سیاه روش هایی وجود دارد که ممکن است در قدم اول نتایج خوبی از اقدامات خود به دست آورید. اما در مدت زمان بسیار کوتاهی این تکنیک ها از طرف گوگل نقض شده و رتبه سایت کاهش می یابد. برخی از تکنیک ها نیز روی رفتار کاربران تاثیر ویژه و مستقیمی دارد. به همین دلیل ممکن است گوگل نیز از طریق بررسی و آنالیز رفتار کاربران، رتبه سایت را هم کاهش یا افزایش دهد.

 

>>>اطلاعات بیشتر درباره سئو خارجی<<<

 

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید به مجموعه روش ها و تکنیک های استاندارد و مجازی گفته می شود که هدف آن جذب کاربران، جلب رضایت کاربران واقعی در بهترین حالت ایده آل است. در واقع در یک تعریف ساده می توان گفت، در این تکنیک به صورت همزمان هم رضایت کاربران و هم رضایت گوگل را به دست می آورید. در نهایت نیز گوگل با بررسی اقدامات انجام شده و رفتار مثبت کاربران رتبه سایت را افزایش می دهد. اما به طور کلی باید گفت، هدف اصلی و اولیه گوگل نیز جلب رضایت کاربران است. به همین جهت سئو کاران عقیده دارند، گوگل به طور کلی کاربر محور است و تمرکز خود را روی جلب رضایت کاربران واقعی قرار داده است.

در سئو کلاه سفید معیار اصلی و مهم اجرای تکنیک ها، بهبود عملکرد سایت، و بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو با استفاده از روش ها و قوانین استاندارد است. برخی از این روش های استاندارد به شرح زیر است:

 1. استفاده طبیعی و با تعداد کافی از کلمات کلیدی
 2. لینک سازی های داخلی  و خارجی به صورت طبیعی
 3. دریافت بک لینک های مجاز و با کیفیت
 4. تمرکز بر تولید محتوا و بازاریابی محتوا
 5. جذب ترافیک ارگانیک
 6. افزایش رتبه سایت

فرایند سئو کلاه سفید در مقایسه با سئو کلاه سیاه، ممکن است طولانی تر و دشوارتر باشد. اما نتیجه ای که در انتها مشاهده خواهید کرد، شما را شگفت زده می کند. چرا که مشتریان و کاربران واقعی وارد سایت می شوند. در نهایت نیز با وارد شدن این نوع کاربران، افزایش فروش، افزایش بازدید یا افزایش رضایت آن ها را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، یکی از مهم ترین مزایا و فواید اجرای تکنیک های کلاه سفید، این است که نتایج طولانی مدت تر خواهد بود. در واقع با این روش، به صورت مطمئن و بدون از دست دادن وقت و انرژی و از همه مهم تر بدون کاهش یا از دست رفتن سرمایه اولیه، می توانید به بهترین نحو به تجارت الکترونیک بپردازید.  

 

>>>اهمیت ریپورتاژآگهی در وبسایت <<<

 

بهترین تکنیک های سئو کلاه سفید چیست؟

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، سئو کلاه سفید شامل اقدامات تایید شده از طرف گوگل است. در واقع باید اقداماتی انجام شود که مطابق با قوانین گوگل بوده و گوگل آن را نقض نکند. در ادامه مهم ترین و بهترین تکنیک های سئو کلاه سفید که نقض کننده قوانین گوگل نیست را معرفی می کنم:

 1. تحقیق کلمه کلیدی:

مهم ترین و بهترین کاری که سایت شما را به بهترین نحو به موتورهای جستجو و به گوگل معرفی می کند، کلمه کلیدی است. کاربران خواسته یا ناخواسته کلمات کلیدی و عباراتی را جستجو می کنند که مرتبط با کسب و کار شما است. به نوعی کلمات و عباراتی که کاربران برای جستجو استفاده می کنند، باعث معرفی شدن شما به آن ها می شود. به همین جهت بهترین اقدام استفاده از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط، موثر، تحقیق شده و مهم است. علاوه بر این، توصیه می شود به صورت مداوم فقط روی یک کلمه کلیدی تمرکز نکنید. بلکه باید در بازه های زمانی مختلف روی کلمات کلیدی مختلف، ترندها، و ... وقت بیشتری بگذارید.

 1. سرمایه گذاری روی تولید محتوای بهینه و با کیفیت:

همه کاربران هدفشان از جستجو در اینترنت و گوگل، پیدا کردن یک سایتی است که پاسخگوی همه سوالات و نیاز آن ها باشد. به همین جهت تنها راه رضایت مشتری و کاربران در هر صورت نوشتن یک محتوای جامع و کامل است. محتوا تاثیر مستقیم و سریعی روی بهبود وضعیت سئو سایت و افزایش رضایت کاربر دارد. اهمیت تولید محتوا و سرمایه گذاری روی آن به گونه ای است که بدون محتوا، تمام فرایندهایی که برای کمپین سئو خود انجام می دهید، عملا بی ارزش خواهد بود. تولید محتوا و سرمایه گذاری برای نوشتن یک محتوای مفید و با کیفیت، یک راه کار بی چون و چرا برای بهبود سئو سایت است. در واقع از طریق تولید محتوای یونیک و کاملا مطابق با اصول سئو می توانید موثر رتبه سایت را افزایش داده و ترافیک و جذب بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، طبق بررسی های انجام شده، نوشتن مقالات و مطالب بلند و تمرکز روی کلمات کلیدی بلند (Long tail Keyword) تاثیر زیادی در افزایش جذب و ترافیک سایت خواهد داشت. چون یکی از مهم ترین فاکتورهای کیفیت محتوا و چگالی کلمات کلیدی، به طول محتوا هم بستگی دارد.

 1. استفاده از آدرس url کوتاه و خوانا

برای انتخاب url یا پیوند یکتا در نظر داشته باشید که همه کاربران و دنبال کننده شما یک نوع حافظه، یک مشغله، یا یک هوش ندارند که آدرس url شما را به خاطر بسپارند. علاوه بر این، این نوع لینک ها به صورت مستقیم تاثیر زیادی روی سئو سایت شما دارد. به همین جهت هنگام انتخاب آدرس url به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • آدرس صفحات را ساده و کوتاه بنویسید.
 • از کلمه کلیدی اصلی در آدرس  url استفاده کنید.
 • از کلمات، حروف و حتی معادل های انگلیسی در آدرس صفحه استفاده کنید. در این قسمت از حروف و کلمات فارسی استفاده نکنید.
 • برای درج فاصله بین کلمات از space استفاده نکنید. به جای آن از خط فاصله (dash) استفاده کنید.
 • از کاراکترهای پیچیده استفاده نکنید.
 • قسمت های اضافی موجود در url صفحه از قسمت تنظیمات CMS حذف کنید. با این کار آدرس سایت فقط در آدرس مطلب یا صفحه مورد نظر درج می شود.

 

 1. به صورت اصولی در محتوای متنی از تگ Heading استفاده کنید

تگ هایی که در تولید استفاده می شود، به عنوان سر تیترهای اصلی محسوب می شوند. استفاده از تگ های هدینگ (Heading Tags) مزایای مختلفی برای سایت دارد که به شرح زیر است:

 • زیبایی و مرتب بودن مطلب

 • استاندارد شدن مطالب با توجه به اصول سئو
 • کمک به ربات های گوگل برای رتبه بندی کردن سایت

علاوه بر این، از تگ های هدینگ می توانید در کدهای HTML و سورس های قالب سایت استفاده کنید. یکی از فاکتورهای دیگری که زمان استفاده از کلمات کلیدی، می توانید از تگ H1 در عنوان اصلی سایت استفاده کنید. این کار باعث می شود که ربات های گوگل موضوع اصلی محتوا و حوزه کاری سایت را بشناسد.

 

 1. تمرکز کردن روی SEO On Page و SEO Off Page

به طور کلی اقداماتی که داخل و خارج سایت انجام می شود، به دو دسته SEO Off Page و SEO On Page تقسیم می شود. SEO On Page یا سئو داخلی به مجموعه تکنیک ها و راه کارهایی گفته می شود که به صرفا به بهینه سازی اصولی و استاندارد صفحات یک سایت برای افزایش رتبه و دیده شدن در نتایج جستجو می پردازد.  به طور کلی سئو داخلی شامل موارد زیر است:

 • افزایش کیفیت صفحات با استفاده از تولید محتوا، و استفاده از کلمات کلیدی مرتبط

 • بهینه سازی ساختار طراحی صفحات از جمله  Title Tag، Header Tag، متن جایگزین برای تصاویر (alt text)، لینک های داخلی، توضیحات متا، ساختار آدرس صفحات سایت

SEO Off Page به اقداماتی گفته می شود که در شناخته شدن برند و رسیدن به شهرت جهانی تاثیر دارد. سئو خارجی نیز به موارد زیر تقسیم می شود:

 • اعتبار دامنه
 • بک لینک ها
 • لینک دهی های خارجی
 • استفاده از ابزارهای تخصصی برای بهبود رتبه سایت از جمله استفاده از شبکه های اجتماعی

در این میان، تکنیک های سئو داخلی در مقایسه با سئو خارجی اهمیت بیشتری دارد.

 

 1. به روز رسانی محتواهای قدیمی

محتواهایی که از تاریخ انتشار آن ها چندین سال گذشته، در بسیاری از موارد نیاز به تولید محتوای مجدد دارد. باید مطالب مهمی که در سال های متوالی منتشر کرده اید، حداقل سالی یک بار بررسی کنید. سپس آن ها را مرتبط با آخرین و به روزترین اطلاعات روز دنیا نوشته و مجددا منتشر کنید. این کار از نظر الگوریتم تازگی محتوا یک امتیاز مثبت محسوب می شود. اما در صورتی که محتواهای قبلی به طور کلی با مطالب و اطلاعات جدید تناقض داشته باشد، باید محتوای جدید به صورت کامل بازنویسی شود. سپس مطلب قبلی را حذف کنید. در صورتی که مطلب قبلی را حذف نکنید، عملا مرتکب سئو کلاه سیاه شده اید.

 

 1. افزایش سرعت بارگذاری سایت

مدتی پیش گوگل به صورت رسمی اعلام کرده که سرعت سایت یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی سایت محسوب می شود. به همین دلیل می توان گفت افزایش سرعت سایت یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو کلاه سفید محسوب می شود. یکی از بهترین روش ها برای بهبود سرعت سایت، استفاده از سیستم CDN  است.

روش های دیگری شامل تکنیک های سئو کلاه سفید محسوب می شود که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته می شود.

 

 

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سفید کاملا برخلاف سئو کلاه سیاه است. استفاده از روش ها و تکنیک های سئو کلاه سیاه از نظر موتور جستجوی گوگل غیر قانونی و غیر مجاز است. اجرای این روش ها ممکن است نسبت به سئو کلاه سفید نیاز به مدت زمان کمی داشته باشد و با اجرای آن سریعا نتیجه بگیرید. همچنین سبب می شود که سایت سریعا در صفحه نتایج جستجو (SERP) دیده شود. سایت هایی که این قوانین را زیر پا بگذارند، سریعا توسط گوگل شناسایی شده و شامل جریمه های سنگین می شود. در موارد بسیار حاد نیز تمام صفحات سایت از نتایج جستجوی گوگل حذف می شود. برخی از مهم ترین تکنیک های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه به شرح زیر است:

 1. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)

 2. استفاده از کلمات و برچسب های غیر مرتبط
 3. استفاده از لینک ها یا متون مخفی
 4. تکنیک های clocking
 5. استفاده از محتوای تکراری

 

تفاوت سئو کلاه سفید با سئو کلاه سیاه

همان طور که در کل مقاله نوشته شد، سئو کلاه سیاه شامل تکنیک ها و روش هایی است که با قوانین و مجوزهای گوگل متضاد می باشد. اما تکنیک های سئو کلاه سفید با قوانین گوگل تضادی ندارد و می توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از جریمه شدن آن ها را اجرا کنید. در واقع مهم ترین تفاوت این دو روش در ریسکی بودن و غیر ریسکی بودن است. زمان به نتیجه رسیدن سایت هایی که از تکنیک سئو کلاه سفید استفاده می کنند، در مقایسه با سئو کلاه سیاه طولانی تر و زمان بر است. علاوه بر این، نتایجی که از سئو کلاه سفید به دست می آورید، بلند مدت و همیشگی خواهد بود. در مقابل آن کلاه سیاه ممکن است سریع تر نتیجه بگیرید اما دیر یا زود توسط الگوریتم های گوگل شناسایی می شوید.

 

 

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت