سئو خارجی چیست؟ | باید ها و نباید های سئوی خارجی

این نکته را در نظر داشته باشید که وبسایت شما تنها با سئوی داخلی رشد و ارتقای رتبه پیدا نخواهد کرد. باید گفت که خیلی از افراد به طور اشتباه از سئوی خارجی استفاده میکنند. در این مقاله رازهایی را درباره سئوی خارجی میگوییم که تابحال نشنیده اید.

سئو خارجی چیست؟ چه اهمیتی در فرایند بهینه سازی وبسایت دارد ؟

اگه بخوایم به صورت خلاصه سئو خارجی رو تعریف کنیم ، عملا شامل فعالیت هایی در بهینه سازی وب سایت ما میشه که خارج از  سایت ما صورت میگیرد. شاید اولین موضوعی که از سئو خارجی به ذهن شما دوستان میرسه لینک سازی در وب سایت های دیگر خواهد بود ، قبل از هر چیزی می خوام یک مثال ساده برای درک بهتر این موضوع برای شما بزنم ، فرض کنید شما گوگل هستید و قراره متوجه این موضوع بشید که ایا این وب سایتی که من امروز دارم ایندکس و برسی میکنم شایسته حضور در صدر جستجو ها خواهد بود یا نه. مقاله ایندکس چیست را حتما مطالعه نمایید

**** آموزش سئو از 0 تا 100 به صورت مقاله و ویدیو های رایگان ****

خب یکسری موارد بر میگرده به محتوا و ماهیت اصلی وب سایت اما یک قسمت مهمتر جایی هست که گوگل لینک هایی که از وب سایت های دیگه به شما داده شده رو برسی میکنه ، خوب حتما اگر لینک هایی که به شما داده شده است از کیفیت بلایی برخوردار باشند یا به عبارتی از وب سایت هایی لینک گرفتید که خود این وب سایت ها اعتبار خوبی رو قبلا از گوگل گرفتن حتما لینک های با ارزشی برای شما خواهند بود چرا که موتور جستجوگر متوجه این موضوع خواهد شد که حتما وب سایت شما اعتبار محتوایی و ماهیتی خوبی داره پس یک نشانه ویژه برای رتبه دهی به وب سایت شما خواهد بود . پس به زبان ساده تر نشانه ها یا سیگنال های بسیار موثری را برای گوگل ارسال خواهید کرد . باید در نظر بگیرید که گوگل این باور را دارد که کسانی که به شما لینک می دهند شما را به عنوان صاحب نظر در موضوع انتخابی قبول خواهند داشت و این یک گام بزرگ برای شما و کسب و کارتان خواهد بود . البته نکته ای مهم وجود دارد که خیلی ها فراموش می کنند :  اصل موضوع لینک گذاری توسط اون سایت برای شایستگی شماست نه موارد دیگر مثل پرداخت هزینه و تبادل های رایج .

لینک فالو یا دوفالو (Dofollow) چیست ؟

خب اولین نوع لینک ها یا بهتر بگم موثر ترین نوع لینک ها در سئو خارجی لینک های فالو هستند. در واقع شما در این لینک ها از گوگل تقاضا می کنید که لینک شما رو دنبال کند. این به معنی هست که کرولر های گوگل بعد از دیدن این نوع لینک ها به احتمال خیلی زیاد صفحه شما رو دنبال خواهد کرد .

ساختار لینک های دوفالو : انکرتکست

لینک های نوفالو چیست و چه مواقعی از این لینک ها استفاده میکنیم؟

شاید بتوان گفت اگر شما معنی لینک های فالو رو بدونید حتما متوجه خواهید شد که لینک های nofollow به چه معنا خواهد بود، در واقع شما از کرولر گوگل یا همون ربات گوگل تقاضا می کنید که این لینک رو دنبال نکند ، ولی این مفهوم در تمامی مقالات به همین صورت اومده. موردی که من می خوام تو این مقاله بگم کمی متفاوت هست : حتما این موضوع رو در نظر بگیرید که ما فقط از گوگل تقاضا میکنیم که لینک مارو دنبال نکنه این به این معنی نیست که گوگل حتما آن لینک هارا دنبال نکند. ما در شرایطی دیدیم که کرولر گوگل لینک مارو دنبال هم کرده پس این یک مهر مطلق نخواهد بود بر دنبال نکردن کرولر گوگل و اما انقال اعتبار هم دقیقا به همین شکل هست تا جایی که ما باور داریم لینک های نو فالو هم بسیار تاثیر گذار خواهند بود البته نه به اندازه لینک های فالو .

ساختار لینک های دوفالو : انکرتکست

لینک های UGC چیست ؟

شاید بتوان گفت یکی از لینک های که بسیار کم ارزش دارد دقیقا همن لینک های ugc هستند که مخفف کلمات : User-generated Content هست به معنای ایجاد شده توسط کاربر. 

این لینک ها شاید در کاغذ بسیار کم ارزش تر از لینک های دیگر باشد ولی حتما تاثیر های مثبتی را روی وبسایت ما خواهند داشت ، پس سوالی مهم برای ما به عنوان یک سئو کار به وجود خواهد آمد ایا ما باید به سراغ ساخت این لینک ها بریم یا خیر : همانطور که قبلا گفتم این نوع لینک ها بی تاثیر در سئوی خارجی ما نخواهد بود در ادامه نکته ای طلایی به شما خواهم گفت ، کامل درک خواهید کرد که حتما باید این لینک ها در وبسایت شما وجود داشته باشد .

نکته طلایی ugc : وقتی شما تعدادی لینک های فالو برای وب سایتتون ایجاد می کنید و همینطور تعداد زیادی لینک های نوفالو اگر بین این لینک ها، لینک ugc ها نیز وجود داشته باشند به صورت تصاعدی اثر بخشی لینک های شما را افزایش می دهند.

 

سئو خارجی چیست؟

 

لینک های Sponsored چه لینک های هستند؟

در واقع این لینک زمانی ایجاد می شود که وبسایت مبدا اعلام میکند بابت قرار دادن ین لینک ها از سایت مقصد مبلغی را دریافت کرده ، اشتباه نکنید اصول این لینک ها بر میگرده به تبلیغاتی مثل بنر های کلیکی که امروزه بسیار رایج هست حتی خود گوگل هم از این سرویس ها استفاده میکنه که البته در ایران غیر فعال می باشد . سوالی که در ذهن ما به وجود میاد این هست که پلتفرم هایی که در ایران این خدمات رو ارائه میکنن مثل یکتانت ایا برای وب سایت ما می تواند در سئو مفید باشد یا نه؟ خب برای پاسخ به این سوال باید درک خوبی از سئو داشته باشید ، بعضی مواقع مهم نیست شما از چه راهی برای وبسایتتون ورودی میگیرید مهم این هست که تجربه خوبی رو به کاربران انتقال بدید، پس جواب هم بله هست هم خیر. یعنی اگر تجربه خوبی رو به کاربر انتقال بدید حتما اثر مثبت خواهد داشت اگر نه منفی خواهد بود .

نکته طلایی در Sponsored : زمانی گوگل از تجربیات کاربر در صفحات شما با خبر میشه که شما ابزار گوگل انالیتیکس رو نصب کرده باشید.

آیا ما باید برای سایتمون لینک سازی کنیم ؟

جواب این سوال که ایا وظیفه ما هست تا برای وب سایتمون لینک سازی کنیم کمی سخت است ، چرا که خود گوگل اعتقاد دارد لینک های خارجی باید به صورت طبیعی باشند و عملا از محتوا و ماهیت خوب وبسایت شما توسط دیگر وبسایت ها ایجاد شده باشد، ولی خب فعالیت ما هم این مسیر کم تاثیر نخواهد بود. قبل از اینکه وارد این بحث بشوم که چگونه می توانیم برای سایت خودمون لینک سازی خارجی کنیم ابتدا می خوام این موضوع رو کمی شفاف تر بهتون توضیح بدم ، مطرح کردن برند یا وبسایتمون در دنیای وب کار اشتباهی نخواهد بود پس ما می توانیم با ساختن لینک های دستی سایتمون رو بیشتر به مخاطبین مون بشناسونیم. پس به عقیده من لینک سازی درست صرفا برای گوگل نخواهد بود عملا ما باید جایی لینک سازی کنیم که بتونیم خدمات یا محصولاتمون رو بهتر به مخاطبین مون بشناسونیم در نتیجه ازتون خواهش میکنم ذهنیت خودتون رو از لینک سازی برای موتور های جستجو کاملا دور کنید ، ما لینک سازی می کنیم برای مخاطبین خودمون تا بتونیم برند خودمون رو در دنیای وب بیشتر به سر زبان ها بندازیم .

چگونه به صورت طبیعی برای وب سایتم لینک سازی کنم ؟

اگر شما صاحب کسب و کار انلاین در فضای اینترنت باشید حتما براتون پیش اومده که با سایت های دیگه وارد همکاری بشید و از اون وب سایت ها خدمت یا محصولاتی رو برای کسب و کار خودتون دریافت کنید. مخصوصا اگر این خدمات برای شما و کسب و کارتان جزو موارد حیاتی باشد مثل درگاه های بانکی پس اگر شما هم اینگونه خدمات رو به مشتریانی عرضه میکنید که کسب و کار انلاین دارند حتما به صورت طبیعی کلی لینک از وبسایت های مختلف که عملا مشتری های شما هستند دریافت خواهید کرد. ولی همیشه خدمات یا محصول نیست در بعضی مواقع وب سایت شما انقدر از نظر محتوا قوی در چشم مخاطبان ظاهر میشه که نا خداگاه خیلی از کسب و کار ها برای تمجید از خدمات یا محصولات شما وبسایتتون رو به مشتریان خود در سایتشون معرفی خواهند کرد، این موارد سناریو های بسیار دست یافتنی برای گرفتن لینک خارجی خواهد بود .

بدترین روش ممکن یعنی خرید بکلینک

خب این موضوع که هنوز که هنوزه خیلی ها با توجه به الگوریتم های سخت گیرانه گوگل باز هم اقدام به خرید لینک میکنن شکی در ان نیست، اما ایا واقعا خرید لینک میتونه برای سایت ما مضر باشه؟ دوست ندارم یک جواب کلی مثل خیلی از مقالاتی که در مورد سئو نوشته شده بیام و کلی بهتون بگم نه اصلا ، داستان از این قراره که وبسایت هایی که به صورت اختصاصی دارن فروش لینک انجام میدن عملا ریسک بالایی دارن و اصلا به نظر من صرف انجام نداره. بهتره کمی هوشمندانه تر کار بکنید ، در ویدیوی پایین من سعی کردم یک سری نکات کلیدی و البته یکی از فن های استاد رو به صورت کاملا رایگان در اختیارتون قرار بدم.

یک نتیجه گیری کلی : از وب سایت هایی که کار فروش لینک رو انجام میدن به هیچ عنوان لینک نخرید چون اکثر سایت هایی که به شما لینک میدن قبلا توسط گوگل شناسایی شدن .

چگونه سئوی خارجی رو به صورت صحیح برای سایتم پیاده سازی کنم ؟

خوب میخوام توی این قسمت نکاتی مهم رو بگم که توی هیچ مقاله ی off page seo پیدا نخواهید کرد. دانشتن این مورد که از چه منابعی می توانیم لینک سازی کنیم خیلی مهمه ولی اصل داستان جایی هست که زمان و روش اجرایی درستی رو انجام بدیم یا عملا استراتژیک مناسبی رو داشته باشیم.

لینک سازی در نظرات سایت ها:

یکی از بهترین منابع برای ساختن لینک های خارجی همین نظرات هست که در خیلی از وب سایت ها می توانید ادرس صفحه خود را نیز وارد نمایید ، توجه داشته باشید این لینک ارزش بسیار بالایی نخواهند داشت ولی استفاده هوشمندانه از این منابع می تواند به رشد کسب و کارتان کمک نماید.

معرفی در فروم ها یا انجمن های فعال :

در سالهای نه چندان دور انجمن ها در ایرن بسیار فعال بودن و عملا جامعه های کوچکی رو برای خودشون تشکیل داده بودند که در این بستر خیلی از کاربران با موضوعات مشخصی شروع به فعالیت می کردند واقعیت داستان این هست که امروزه با ورود شبکه های اجتماعی مثل اینستگرام این پلتفرم ها بسیار کوچک شدند ولی این به معنای از بین رفتن این اکوسیستم ها نبوده است و همین الان هم کاربران زیادی از این بستر برای ارتباط با هم استفاده می کنن ، شما می توانید با ساخت پروفایل در این انجمن ها ادرس وب سایت خودتون رو در صفحه ای که برای شما در نظر گرفته شده است درج نمایید.

نکته جالب از انجمن ها جایی هست که شما می توانید عملا ادرس سایت خودتون رو در فروم های که مرتبط به کارون هست به اشتراک بگذارید ، این کار علاوه بر لینک سازی خارجی میتونه برای شما برندینگ خوبی هم در بر داشته باشد . حتما این موضوع مدنظر قرار بدید زمانی لینک سازی شما بیشترین تاثیر را خواهد داشت که در انجمن هایی این کار را انجام بدهید که واقعا مربوط به کسب و کار شما هستند .

رپورتاژ آگهی یک بک لینک فوق العاده در سئو خارجی

یکی از بهترین روش های تبلیغات که سال هاست مورد استقبال صاحبان کسب و کار قرار گرفته، ریپورتاژ آگهی و بک لینک گرفتن از این طریق است. ریپورتاژ یک نوع گزارش خبری است که در سایت های خبری که معمولا بازدید زیادی دارند، قرار می گیرد. سایت های خبری معمولا منتشر کننده خبرهای مهم روز دنیا  و جهان هستند. به همین دلیل در مقایسه با سایت های دیگر بازدید بیشتری دارند. به همین دلیل یکی از بهترین روش ها،  انتشار ریپورتاژ آگهی در سایت های  خبری برای بک لینک گرفتن است. این روش یکی از روش های مهم و زیر مجموعه سئو خارجی محسوب می شود. نحوه نوشتن ریپورتاژ به گونه ای است که یک متن تبلیغاتی حاوی یک گزارش یا خبر توسط کارشناس تولید محتوا نوشته می شود. سپس با انتشار در سایت های خبری در اختیار عموم مردم گذاشته می شود. مخاطب پس از کلیک کردن و وارد سایت شدن با یک محتوای تبلیغاتی روبرو می شود و بدون این که از عمق ماجرا خبر داشته باشد، برای کلیک کردن روی سایت جدید ترغیب می شود. به همین دلیل نحوه نگارش متن تبلیغات ریپورتاژ آگهی اهمیت زیادی دارد. در واقع اگر متن و نگارش  محتوای آن کیفیت پایینی داشته باشد، کاربر برای کلیک کردن روی آن رغبتی نخواهد داشت. در نتیجه این روش تبلیغات با تکنیک سئو خارجی با شکست روبرو خواهد شد.

اجرای این تکنیک مهم از سئو خارجی یکی از بهترین روش های بهبود وضعیت سئو سایت و افزایش بازدید محسوب می شود. برای مثال زمانی که تعداد زیادی کاربر از سایت های دیگر وارد سایت شوند، گوگل این اقدام را مبنی بر مفید و کارآمد بودن سایت تلقی می کند. به همین دلیل با معتبر شناختن سایت، تعداد ورودی ها و ترافیک سایت را افزایش می دهد. بنابراین در صورتی که سایر اقدامات و قواعد سئو داخلی و سئو خارجی، تولید محتوا، و ... را به درستی و با کیفیت بالا انجام داده باشید، شاهد افزایش رتبه سایت و بازدید بیشتر خواهید بود.

یک نکته طلایی : محتوا سازی هوشمندانه و معرفی برند شما در این پلتفرم ها می تواند بسیار یه سئو ی وب سایت شما کمک کند : مثلا اگر شما در سایتتون فروش عینک آفتابی انجام میدید باید به صورتی در انجمن ها شرکت کنید که گویا فقط قصد معرفی بی طرفانه از سایت را دارید تا به صورت کاملا نامحسوس روی برند سایتتون کار کرده باشید یک مثال برای اتشار محتوا در انجمن : من قبلا در سایت ----- عینکم رو خریدم الان یک سال شده به نظرم کیفیتش خوب بود ، اگه از دوستان تجربه خرید اینترنتی عینک رو داره خوشحال میشم بدونم.

 

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت