بک لینک چیست؟ اهمیت بک لینک در سئو

در این مقاله با اهمیت بک لینک در سئو وبسایت آشنا میشویم و همچنین درک میکنیم که بک لینک ها باهم چه تفاوتی دارند و چه زمانی باید برای بک لینک سازی اقدام کنیم؟

بک لینک چیست؟

یکی از پر مبحث ترین مطالب در دنیای سئو، بک لینک است. اهمیت این موضوع به گونه ای است که وب مستران و سئو کاران همواره به دنبال راهی هستند که به صورت طبیعی از سایت های معتبر بک لینک بگیرند. دریافت بک لینک یا لینک سازی سایت های دیگر، یکی از روش های رایج برای بهبود سئو سایت است. در این روش سایت های دیگر که حتما لازم است معتبر و مطمئن و با کیفیت باشند، به سایت ما لینک می دهند. منظور از لینک دادن این است که برای کاربر با حرکت دادن موس روی تصاویر یا کلمات مختلف (انکر تکست) فعال شده و قابلیت کلیک کردن وجود داشته باشد. پس از انجام فرایند لینک سازی ربات های گوگل روند لینک سازی، کیفیت لینک ها ، و حتی کلماتی که برای انکر تکست انتخاب کرده ای را بررسی می کند. یکی از مهم ترین معیارهای مهم در افزایش یا بهبود رتبه سایت، دریافت بک لینک است. در این مقاله همراه ما باشید تا با بک لینک، انواع بک لینک، و کلیه مباحث مهم در این زمینه آشنا شوید.

در روش های اصولی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو معیارها و پارامترهای مختلفی دخیل هستند. تولید محتوا و انتشار آن در سایت یکی از مهم ترین و مطمئن ترین روش های بهینه سازی سئو سایت است. اما قطعا کافی نیست. به همین جهت مبحث بک لینک اهمیت پیدا می کند. لینک سازی عملا به فرایندی گفته می شود که عموم کاربران و مردم را به سایت شما یا صفحه ای از سایت هدایت می کند. کاربران ممکن است از روش های مختلف مانند شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو یا صفحات مختلف سایت های دیگر وارد سایت شما شوند. برای تعریف بک لینک به زبان ساده می توان گفت: زمانی که یک سایت به سایت دیگری لینک می دهد، بک لینک انجام شده است. به بک لینک inbounded link یا لینک ورودی گفته می شود. به این بک لینک بک لینک ورودی می گویند چون باعث ورود کاربران به سایت می شود. اما به لینک خارجی External Link  گفته می شود. در این روش کاربران به خارج سایت منتقل و هدایت می شوند. بدیهی است هر چه لینک های یک سایت بیشتر و البته با کیفیت تر باشد، میزان اعتبار سایت افزایش پیدا می کند. در ادامه با انواع بک لینک ها به طور کامل آشنا می شویم.

انواع بک لینک ها

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، گوگل برای رتبه بندی کردن سایت های مختلف، به پارامترهای مختلفی توجه می کند. یکی از مهم ترین مباحث لینک سازی و بک لینک است. در این فرایند گوگل برای بررسی کردن لینک ها به کیفیت آن ها نیز توجه زیادی می کند. به طور کلی بک لینک ها نیز به دو دسته بک لینک no follow نوفالو و do follow یا follow تقسیم می شوند. در ادامه با تفاوت بک لینک های فالو و نو فالو به طور کامل آشنا می شویم.

تفاوت بک لینک های فالو با نوفالو

به طور کلی بک لینک ها و لینک ها به صورت follow هستند. منظور از لینک فالو این است که موتورهای جستجو و ربات های خزنده آن پس از لینک سازی بررسی و ایندکس می شوند. در واقع از طریق بک لینک های follow، میزان اعتبار سایت یا صفحه به صفحه ای دیگر منتقل می شود. اما زمانی که از بک لینک no follow استفاده می کنید، به ربات های خزنده گوگل اعلام می کنید که اعتباری از صفحه دیگر به سایت شما منتقل نمی شود.

برای مثال زمانی که وقتی از لینک follow  no استفاده می کنید، میزان اعتبار یک صفحه از سایت مبدا کم باشد، کیفیت محتوا پایین باشد و ...، کم بودن اعتبار آن تاثیری روی سئو سایت شما یا اعتبار سایتتان ندارد.  اما اگر بک لینک از نوع follow باشد، میزان اعتبار سایت لینک دهنده به سایت مقصد منتقل می شود.

چرا بک لینک های ugc برای سایت ما مهم هستند؟

لینک های UGC (User Generated Content) لینک هایی هستند که توسط کاربران سایت ایجاد شده اند. این نوع لینک ها معمولا در قسمت انتهای یک مقاله یا محصول و در قسمت فروم ها و نظرات توسط کاربر درج می شود. در واقع مدیر سایت هیچ نقشی در ساخت این بک لینک ها ندارد. با این وجود گوگل زمان اعتبار سنجی کردن سایت و کیفیت بک لینک ها، برای بک لینک های UGC و بک لینک هایی که توسط سئو کار ساخته می شود تفاوت قائل خواهد شد. علاوه بر این، برای مشخص کردن بک لینک های تبلیغاتی ساخته شده توسط کاربران می توانید از قطعه کد زیر استفاده کنید:

یکی از مهم ترین تاثیرات بک لینک UGC این است که اعتبار آن از طرف کاربران تایید شده است. در واقع زمانی که یک منبع و یک سایت دیگر را به عنوان مرجع مناسب و تکمیلی در یک سایت دیگر با موضوع مشابه معرفی کند، باعث افزایش اعتبار آن سایت خواهد شد. علاوه بر این، در صورتی که این نوع بک لینک توسط کاربر به درستی معرفی شده باشد، به صورت مستقیم باعث افزایش ترافیک و بازدید سایت خواهد شد.

تاثیر بک لینک در سئو سایت

یکی از مهم ترین بخش های اصلی گوگل، بک لینک های سایت هستند. در واقع بک لینک های با کیفیت به صورت مستقیم باعث افزایش رتبه سایت و افزایش شانس دیده شدن سایت در نتایج جستجو می شود. با این وجود استفاده از بک لینک (link building) ها تاثیرات دیگری در سئو سایت نیز دارند. موتورهای جستجو از جمله موتور جستجوی گوگل زمان ایندکس و بررسی کردن سایت ها، به یکی از مهم ترین پارامترها یعنی کیفیت بک لینک ها توجه می کنند. در واقع زمانی که میزان کیفیت بک لینک بالا باشد، به احتمال زیاد در نتایج جستجو دیده می شود. همچنین به دلیل اعتبار بالا، جزء یک منبع مهم و موثق از آن ها یاد می شود. با این وجود توجه داشته باشید که بک لینک ها کاملا مرتبط با موضوع اصلی وب سایت شما باشند. این اتفاق باعث افزایش اعتبار سایت و افزایش کیفیت بک لینک می شود. اما لینک های غیر مرتبط که به سایت شما توسط بد افزارها یا هکرها به سایت افزوده می شوند، به عنوان بک لینک اسپم شناخته خواهند شد. به طور کلی مهم ترین مزایا و تاثیر بک لینک به شرح زیر است:

 1. افزایش اعتبار سایت و افزایش اعتبار برند

 2. افزایش ترافیک ارجاعی سایت
 3. امکان ایجاد ارتباطات جدید

چه نوع بک لینک هایی تاثیر مثبت دارند؟

با وجود این که امکان ساخت و دریافت بک لینک به روش های مختلف وجود دارد. اما بک لینک هایی که تاثیر مثبت روی سئو سایت دارند که در شرط اول با کیفیت باشند. بک لینک با کیفیت دارای مشخصه های زیر است:

 1. دارای لینک Follow باشد نه no follow

 2. بک لینکی که در مکان مناسب سایت مقصد و منبع قرار گرفته باشد. برای مثال در پاراگراف اول یا پاراگراف آخر محتوای سایت مرجع نباشد.
 3. انکر تکست استفاده شده برای بک لینک کاملا مرتبط با موضوع اصلی سایت باشد.

علاوه بر این، برای بک لینک گرفتن توجه داشته باشید که سایت مرجع دارای شرایط زیر باشد:

 1. جایگاه خوبی در موتور جستجو داشته باشد.
 2. اعتبار بالایی داشته باشد.
 3. موضوع فعالیت آن با وب سایت شما مرتبط باشد.

چگونه برای سایت خود لینک سازی کنیم؟

در صورتی که کار خود را به تازگی آغاز کرده اید، ممکن است هنوز توسط کاربران جدید شناخته نشده باشید. در واقع برای برند سازی و افزایش آگاهی از برند راه طولانی در پیش دارید. به همین دلیل ممکن است فرایند لینک سازی و بک لینک برای شما دشوار باشد. در چنین شرایطی می توانید از طریق روش های زیر برای سایت خودتان لینک سازی کنید:

 1. رپورتاژ خبری

 2. تولید محتوا و انتشار در سایت ها با عنوان پست مهمان
 3. استفاده و شرکت در انجمن ها و فروم ها
 4. استفاده از شبکه های اجتماعی
 5. شروع به بلاگ نویسی در لینکدین و انتشار محتوا و لینک سازی

آیا لینک سازی خارجی با لینک سازی داخلی متفاوت است ؟

لینک سازی خارجی و لینک سازی داخلی دو مورد از مهم ترین موارد لازم برای بهینه سازی سایت محسوب می شود. با لینک سازی می توانید گوگل را از میزان اهمیت کاربردی بودن یک صفحه دیگر در سایت خود یا سایت دیگر مطلع کنید. اما این دو فرایند تفاوت های عمده ای با یک دیگر دارند. در واقع لینک سازی داخلی (internal link) به فرایند لینک سازی در یک سایت از یک صفحه به صفحه دیگر گفته می شود. اما منظور از لینک سازی خارجی قرار دادن آدرسی از سایت دیگر (با موضوع مرتبط یا یکسان) در سایت خودتان است. برای مثال اگر در مورد یک مساله آموزشی صحبت می کنید، با لینک سازی خارجی می توانید در مورد مرجع آن مقاله یا مطلب آموزشی صحبت کنید. روال ساخت هر دو لینک سازی با یک دیگر یکسان است. اما توجه داشتید که کیفیت را فدای کمیت نکنید. یعنی صرفا به سایت ها و صفحاتی لینک دهید که هم موضوع فعالیت و صحبت شما با یک دیگر یکسان باشد و هم آن صفحه اعتبار بالایی داشته باشد. در واقع کاربر با کلیک کردن روی آن لینک وارد صفحات بی اعتبار، کم ارزش، یا صفحات 404، 403، 502 و 503 و ... نشود. این کار باعث کم اعتبار تلقی شدن سایت و در نتیجه افزایش نرخ پرش خواهد شد.

بهترین انکرتکست ها برای لینک دهی خارجی

انکر تکست یک متن قابل کلیک کردن است که کاربر از طریق نگه داشتن موس روی آن می تواند وارد سایت دیگر شود. در مقاله ای مجزا و تخصصی به طور کامل با مفهوم "انکر تکست"، نکات مهم زمان انتخاب آن و ... آشنا شدیم. اما در این قسمت نیز اشاره ای در مورد بهترین انکر تکست برای لینک دهی خارجی می کنم. برای لینک سازی خارجی توجه داشته باشید انکر تکست هایی بنویسید که:

 1. حاوی کلمه کلیدی اصلی یا فرعی باشد.

 2. از کلمه کلیدی اصلی به همراه یک متن اضافه دیگر استفاده کنید.

 3. نام وب سایت یا نام برند را در انکر تکست ذکر کنید.

بهترین زمان لینک سازی خارجی چه موقع خواهد بود؟

همان طور که در قسمت های مختلف مقاله ذکر شد، لینک سازی خارجی یکی از روش های موثر در افزایش بازدید و ترافیک سایت است. اما در صورتی که لینک های دریافتی از سایت های دیگر نا معتبر، کم اعتبار و بی کیفیت باشد، نه تنها برای شما ارزشی ندارد، بلکه باعث جریمه شدن هم خواهد شد. بنابراین اگر خودتان قصد لینک سازی خارجی دارید، به موارد زیر توجه کنید:

 1. توجه به معتبر بودن سایت لینک دهنده

 2. انتخاب انکر تکست مناسب و مرتبط با محتوا
 3. وجود ارتباط موضوعی و معنایی بین دو سایت
 4. توجه به محبوبیت سایت لینک دهنده
 5. استفاده از لینک های follow یا do follow

ابزار تحلیل بک لینک های رقبا

رقبا همیشه در افزایش یا کاهش رتبه سایت تاثیر گذار هستند. بدیهی است که رقبای شما پیش از شما، بعد از شما و حتی همزمان با شما در فضای آنلاین فعالیت و رقابت می کنند. به همین دلیل برای پیشی گرفتن از آن ها باید بدانید که چه کرده اند و چه می کنند. قطعا رقبا نیز با ابزار و روش های مختلف بهبود جایگاه سایت خود آشنا هستند. به همین جهت قطعا آن ها هم از روش های مختلف اقدام به لینک سازی کرده اند. به علاوه شما نیز باید از کیفیت بک لینک های رقبا و چگونگی روند کار آن ها آشنا شوید. در چنین شرایطی بهترین اقدام استفاده از ابزار تحلیل بک لینک های رقبا است. بهترین ابزار عبارتند از:

MOZ

Ahrefs

screaming frog

Majestic SEO

SEMRUSH

 

ابزار تحلیل بک لینک ها با Ahref

ابزار Ahrefs یکی از بهترین ابزارهای محبوب بین سئو کاران است که با استفاده از آن می توانید بک لینک خود و رقبا را تحلیل کنند. این ابزار به دو صورت نسخه رایگان و نسخه پولی در دسترس است. برای استفاده از این ابزار کافی است آدرس سایت خود یا سایت رقیب را در قسمت جستجو وارد کنید. این سایت در هر 24 ساعت 4 میلیارد وب سایت را بررسی می کند. به همین دلیل هر بار تحلیل کردن نتایج جدید و دقیقی را به شما نشان می دهد.

ابزار تحلیل بک لینک ها با moz

ابزار MOZ یکی از بهترین و جدیدترین ابزار برای تحلیل بک لینک ها است. این ابزار در طی سال های اخیر طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. چرا که غیر از امکان تحلیل بک لینک ها، قابلیت های دیگری را به سئو کاران عرضه می کند. این ابزار با توجه به آمار و اطلاعات دقیقی که به سئو کاران می دهد، به آن ها کمک می کند که به صورت هدفمند و بهتر اقدام به لینک سازی کنند. برای استفاده از ابزار Moz Link Explorer کافی است دامنه خود یا رقبا را در نوار جستجو وارد کنید.

آیا با سرچ کنسول می توان بک لینک های سایت خود را شناسایی کرد؟

بله. سرچ کنسول گوگل یکی از قدرتمندترین ابزار تحلیل سایت است که توسط شرکت گوگل معرفی شد. با استفاده از این ابزار رایگان می توانید اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد سایت به دست آورید. همچنین می توانید اطلاعات دقیقی در مورد لینک سازی ها، بک لینک های خود و رقبا را به دست آورده و تحلیل کنید. برای این کار وارد پیشخوان سرچ کنسول قسمت خود شده، سپس گزینه Links را انتخاب کنید. در ادامه در قسمت internal می توانید وضعیت لینک سازی های داخلی و در قسمت external وضعیت لینک سازی های خارجی سایت را چک کنید.

 

سخن پایانی

یکی از فاکتورهای موثر و مهم در بهبود سئو سایت، بک لینک است. در این مقاله به طور مفصل و جامع در مورد بک لینک، انواع آن، تاثیر آن در سئو، و ابزار تحلیل بک لینک و لینک سازی ها صحبت شد. استفاده از ابزار تحلیل لینک کمک می کند در مورد وضعیت لینک سازی خود و رقبا اطلاعات جامعی داشته باشید. در مقاله ای مجزا و تخصصی به صورت جداگانه در مورد هر کدام از ابزار صحبت خواهد شد.

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت