نکات کاربردی سئوی سایت فروشگاهی

سئوی سایت فروشگاهی و هر آچه شما به عنوان یک سئوکار حرفه ای باید بدانید در این مقاله وجود دارد نکاتی کاملا کاربردی با تجربه بیش از 100 سایت فروشگاهی موفق این نکات کاملا به صورت عملی برای شما عزیزان قرار داده شده است

در دنیای پر رقابت امروز حتی کسب و کارهای کوچک هم برای دیده شدن و افزایش میزان فروش خود در اینترنت و فضای آنلاین فعالیت می کنند. با این روش بدون محدودیت همه کسب و کارها می توانند در حجم وسیعی میزان فروش خود را افزایش دهند. در صورتی که اگر یک فروشگاه بزرگ هم داشته باشید و هیچ تبلیغاتی نداشته باشید، مشتریان شما صرفا به افراد آن شهر محدود می شوند. یکی از بهترین اقداماتی که کلیه کسب و کارها و فروشگاه های عرضه کننده محصولات می توانند انجام دهند، طراحی سایت فروشگاهی است. با طراحی سایت فروشگاهی امکان اضافه کردن و معرفی محصولات بدون محدودیت وجود دارد. با طراحی سایت و فعالیت مستمر در آن می  توانید به صورت هدفمند میزان مشتریان و مخاطبان خود را بدون در نظر گرفتن مکان و زمان افزایش دهید. در واقع این روشی است که حتی وقتی که خواب هستید می توانید در آمد جذب کنید. چرا که کاربران در هر سایت از شبانه روز به سایت شما دسترسی دارند و می توانند سفارش خود را ثبت کنند. پس از طراحی سایت، سئو کردن آن برای موتورهای جستجو آغاز می شود. در این فرایند لازم است که کلیه محصولاتی که در سایت بارگذاری کرده اید هم سئو شوند. اگر یک فروشگاه بزرگ یا کوچک دارید و می خواهید میزان فروش خود را افزایش دهید، در این مقاله همراه ما باشید. در این مطلب با مزایای سئو سایت فروشگاهی و کلیه نکات مهم در این زمینه آشنا خواهید شد.

سئو سایت فروشگاهی

 

سایت های فروشگاهی به چه دلیل نیاز به سئو دارند؟

به طور کلی منظور از سئو کردن سایت فروشگاهی بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو است. به گونه ای که وقتی کاربر یک محصول یا نام برند را در موتور جستجو، سرچ می کند، سایت فروشگاهی در نتایج برتر گوگل نمایش داده شود. بسیاری از کاربران و مشتریان زمان خرید کردن و حتی مقایسه کردن از سایت های معتبری که گوگل در نتایج اولیه نمایش می دهد، استفاده می کنند. به طور کلی به دلایل زیر می توان گفت طراحی و سئو سایت های فروشگاهی به اهمیت دارد:

 1. 44 درصد از مردم کل دنیا وقتی تصمیم به خرید دارند، فرایند خرید را از طریق جستجو کردن در وب سایت ها آغاز می کنند.
 2. 2- 37.5 درصد از کل میزان ترافیک سایت های فروشگاهی، از طریق موتورهای جستجو به دست می آید.
 3. کاربران حتی برای مقایسه محصولات هم از اینترنت و وب سایت ها استفاده می کنند.
 4. خرید به صورت آنلاین از وب سایت ها تاثیر زیادی در اتلاف وقت  مشتریان دارد.
 5. کسب و کارها بدون حد و مرز زمان و مکان می توانند بفروشند.
 6. مدیریت سایت فروشگاهی آسان است.
 7. با طراحی سایت فروشگاهی یک بار هزینه می کنید و هر روز درآمد خواهید داشت.

دسته بندی محصولات در سایت های فروشگاهی چگونه است؟

یکی از مهم ترین فرایندهای دیگر برای سئو سایت فروشگاهی، دسته بندی کردن محصولات سایت است. در واقع دسته بندی کردن محصولات باید به گونه ای باشد که کاربران و مشتریان زمان جستجو کردن بتوانند بدون اتلاف وقت محصول یا محصولات مورد نظرشان را پیدا کنند. این ویژگی تاثیر زیادی در افزایش رضایت مشتریان دارد. همچنین سبب می شود که به مشتریان ثابت شما تبدیل شده و به سراغ سایت رقیب دیگری نروند. در واقع از طریق دسته بندی کردن محصولات می  توانید میزان نرخ تبدیل را نیز افزایش دهید. همچنین رتبه بندی سایت را بهبود ببخشید. علاوه بر این، دسته بندی محصولات در سایت فروشگاهی به دلایل زیر حائز اهمیت است:

 1. باعث تقویت تجربه کاربری می شود.
 2. تاثیر زیادی در بهبود ایجاد ارتباط با موتورهای جستجو دارد.
 3. به مشتریان کمک می کند که سایت شما را پیدا کنند.

با روش زیر می توان محصولات یک سایت فروشگاهی را طبقه بندی کرد:

 1. بیش از حد طبقه بندی نکنید.

همان طور که ذکر شد، هدف از دسته بندی کردن محصولات دسترسی آسان کاربران است. اما زمانی که تعداد زیادی دسته بندی با کلمات رمز گذاری داشته باشید، نه تنها کمکی به کاربر نمی کند؛ بلکه باعث گیج شدن کاربر می شود. در واقع سبب می شود که به دلیل اتلاف وقت زیاد مشتری از خرید منصرف شود.  برای صرف زمان و دسته بندی کردن دقیق، چندین دسته بندی اصلی و کلی را انتخاب کنید. پس از آن زیر دسته هایی را به عنوان فیلتر در زیر آن ها قرار دهید. استفاده از فیلترها یکی از بهترین فاکتورهای تاثیر گذار در افزایش رضایت کاربران است. علاوه بر این، فیلتر کردن کمک می کند که بر اساس ویژگی های خاص محصولات را دسته بندی کنید. به طور کلی می توان گفت استفاده از فیلتر کردن باید بر اساس نوع مخاطبان انجام شود.

 1. مشتری هدف را بشناسید

به طور کلی هدف از دسته بندی کردن محصولات به منظور بهبود و افزایش UX (User Experience) انجام می شود.(تفاوت ui و ux چیست) زمانی که محصولات را به درستی یا غیر صحیح دسته بندی کنید، تعیین کننده میزان رضایت کاربران است. به گونه ای که کاربران از طریق دسته بندی ها تصمیم می گیرد که در سایت بماند، خرید کند یا نه. به همین دلیل اطلاع از این که کاربران به چه نوع دسته بندی علاقه دارند، کمک می کند که میزان فروش سایت فروشگاهی شما افزایش یابد. چون شما با شناخت مشتریان هدف متوجه می شوید که مشتریان  به دنبال چه چیزی می گردند. در برخی موارد ممکن است به دلیل ساختار نا مناسب دسته بندی محصولات، میزان فروش کمی داشت باشید. به همین دلیل لازم است که اصلاحاتی را در سایت و دسته بندی های آن ایجاد کنید. در غیر این صورت مشتریان هدف خود را از دست خواهید داد. این مشتریان مشتریانی هستند که صرفا با هدف خرید وارد سایت می شوند. بنابراین اگر نتوانید اطلاعات کافی و دسته بندی مناسب به آن ها نمایش دهید، از سایت خارج خواهند شد .(اموزش سئو در اکادمی دبل کلیک)

 1. سایت را تجزیه و تحلیل کنید

یکی از بهترین روش های کمک کننده برای بهبود وضعیت سایت، تجزیه و تحلیل کردن آن به ویژه قسمت دسته بندی های سایت است. در واقع در صورتی که از روند کار خود رضایت نداشته باشید، می توانید به طور کلی ساختار را تغییر دهید. با استفاده از روش تجزیه و تحلیل چه تعداد بازدید کننده دارید؟ چه افرادی روی دسته بندی ها و محصولات کلیک می کنند؟ هر کاربر چه مدت در سایت می ماند؟ آیا از مشتریان خرید می کنند یا خیر؟ بررسی کردن داده های حاصل از این دسته بندی ها کمک می کند که بتوانید به بهترین نحو محصولات را دسته بندی کنید. همچنین آنالیز سایت کمک می کند که مشتریان هدف را بشناسید و در نهایت نرخ حفظ مشتریان را افزایش دهید. در واقع این تجزیه و تحلیل کمک می کند که میزان ریزش مشتریان را کاهش دهید.

سئوی سایت های فروشگاهی چه تاثیری در کسب و کار دارند؟

به طور کلی سئو کردن سایت ها با حوزه ها و زمینه های کاری مختلف برای هر کسب و کاری اهمیت دارد. به طور کلی نمایش سایت در نتایج جستجو به دو روش کاربردی سئو SEO (Search engine optimization) سئو سایت برای موتورهای جستجو و SEM (Search engine marketing) بازاریابی موتور جستجو تقسیم می شود. این دو روش به منظور دیده شدن سایت در نتایج جستجو و افزایش رتبه آن انجام می شود. اما به طور کلی نتایج حاصل از انجام تکنیک های سئو روی سایت تاثیر بلند مدت و بهتری روی کل سایت دارد. این موضوع در سایت های فروشگاهی به منظور افزایش میزان فروش از طریق سایت اهمیت بیشتری دارد. به همین جهت می توان گفت سئو سایت فروشگاهی تاثیرات زیر را روی کسب و کارها دارد:

 1. افزایش کیفیت و کمیت سایت از طریق دیده شدن در نتایج جستجو
 2. افزایش سرعت و روند آگاهی از برند
 3. افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت
 4. افزایش درآمد و کسب سود
 5. افزایش اعتماد مشتریان به برند شما
 6. بهبود تجربه کاربری و افزایش و بهبود ارتباط با مشتریان
 7. بهبود درک صدای مصرف کننده

نحوه پیدا کردن کلمه کلیدی در سایت فروشگاهی

یکی از مهم ترین مراحل فرایند سئو در کلیه سایت ها از جمله سایت های فروشگاهی، تحقیق کلمه کلیدی است. در واقع باید کلماتی که مخاطبان و مشتریان شما در حوزه کاری تان جستجو می کنند ، پیدا کنید. خوشبختانه ابزار تحقیق کلمه کلیدی به صورت رایگان و تخصصی برای کارشناسان سئو وجود دارد. اما در مرحله اول می توانید کلمه کلیدی دانه (Seed Keyword) یعنی کلیه کلمات کلیدی اصلی حوزه کاری خود را در یک فایل word یادداشت کنید. منظور از کلمه کلیدی دانه همان ریشه کلماتی هستند که مخاطبان و مشتریان برای رسیدن و پیدا کردن سایت شما آن ها را جستجو می کنند. علاوه بر این، می توانید سایت رقبا را نیز چک کنید. برای این کار می توانید صفحات محصول، دسته بندی ها، و صفحه وبلاگ را چک نمایید و از آن ها ایده بگیرید. پس از آن از ابزار تحقیق کلمه کلیدی استفاده نمایید برای این کار می توانید از ابزار keyword tools.io استفاده نمایید. پس از مراحل زیر را برای پیدا کردن و استفاده از کلمات کلیدی طی کنید:

 1. دسته بندی کردن کلمات کلیدی
 2. انتخاب کلمات کم رقیب
 3. حذف کردن کلمات نا مناسب و غیر کاربردی
 4. بررسی تعداد جستجوی کلمات

مزایا سئو سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی و سئو کردن آن تاثیر زیادی در افزایش میزان فروش کسب و کارهای بزرگ و کوچک دارد. در این مقاله به طور کامل با مزایای سئو سایت فروشگاهی، نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی، و نحوه دسته بندی کردن محصولات آشنا شدید. در صورتی که پس از مطالعه مقاله سوال، انتقاد، یا پیشنهادی داشتید با ما در زیر این پست مطرح کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت