الگوریتم کبوتر چیست و چه تاثیری در سئو سایت ما دارد ؟

قراره در این مقاله الگوریتم کبوتر را به صورت کامل بررسی کنیم و نکات مهم آن را برای اجرا روی سایت را به صورت کامل و عملی شرح دهیم .

الگوریتم کبوتر  چیست و چرا به وجود آمده است؟

گوگل از ابتدای کار خود تاکنون برای بهبود نتایجی که به کاربران ارائه می دهد، از الگوریتم های ویژه و منحصر به فردی استفاده می کند. هر کدام از این الگوریتم ها به منظور خاصی طراحی شده و وظیفه ویژه را بر عهده دارند. به طور کلی هدف گوگل از ابتدا تاکنون جلب رضایت کاربران و ارائه نتایج صحیح است. یکی از بهترین الگوریتم های جدید گوگل، الگوریتم کبوتر است.  برای آشنایی بیشتر ویدیوی الگوریتم کبوتر را مشاهده کنید . این الگوریتم تحولات ویژه ای در گوگل و نتایج آن ایجاد کرده و شاهد نزدیک ترین و دقیق ترین نتایج خواهید بود. تا به حال در مورد یک محل یا مکان مانند رستوران، فست فود، هتل و ... جستجو کرده اید؟ نتایجی که مشاهده می کنید، کاملا مرتبط با همان مکانی است که در آن قرار دارید. در واقع پشت این نتایج دقیق و مفید، جستجو بر اساس موقعیت مکانی و محل، الگوریتم کبوتر وجود دارد. اگر یک کسب و کار بزرگ یا کوچک دارید، اگر یک فروشگاه دارید، با استفاده از به روز رسانی های این الگوریتم شاهد بهبود نتایج و در نتیجه رشد کسب و کار خود خواهید بود. در این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل با این الگوریتم، وظایف و عملکرد آن آشنا شوید.

آموزش سئو از پایه در آکادمی دبلکلیک به صورت کاملا رایگان

الگوریتم کبوتر چگونه کار می کند؟

قبل از پرداختن به اهمیت و روند کار الگوریتم کبوتر، بهتر است این تعریف را با یک مثال ساده شروع کنم. کبوتر پرنده ای است که به دقت همه جزئیات را بدون در نظر گرفتن جهت گیری فضایی، بررسی می کند. دقیقا به دلیل همین قابلیت ویژه الگوریتم کبوتر و به کمک سایر الگوریتم های گوگل، می تواند این موتور جستجو از بین هزاران سایت ایندکس شده، سایت های مرتبط را پیدا کند. سپس با بررسی کردن پارامترهای مختلف که همان جزئیات هستند، بهترین و دقیق ترین نتیجه را به کاربر نشان دهد.

کاربران علاوه بر این که برای رفع نیاز خود به دنبال محتواهای مختلف هستند؛ نتایج دیگری نیز به آن ها کمک می کند. در حال حاضر دیگر متن، تصاویر، ویدئو و صدا جزء محتوا محسوب نمی شود. بلکه Location نیز نوعی محتوا محسوب می شود. به همین جهت برای ارائه نتایج بهتر و دقیق تر از الگوریتم کبوتر استفاده می کند. این الگوریتم در سال 2014 میلادی معرفی شد. این الگوریتم به صورت مستقیم روی سئو محلی سایت های مرتبط با کسب و کار و فروشگاهی تاثیر می گذارد. منظور از سئوی محلی بهینه سازی سایت بر اساس موقعیت مکانی نیست. در واقع هر کسب و کار به دنبال این است که مشتریان واقعی خود را پیدا کرده و محصولات و خدمات خود را به افرادی که در نزدیکی محل جغرافیایی آن ها است، ارائه دهد. در واقع پیاده سازی این روش شانس موفقیت بیشتری به همراه دارد.

به طور کلی سئوی محلی یعنی امکان فرصت جذب مشتریان نزدیک به شما و معرفی بهتر و سریع تر اطلاعات دقیق کسب و کار شما به افراد حوالی شما. برای مثال اگر در گوگل جستجو کنید: "رستوران واقع در نیاوران"، خواهید دید که گوگل آدرس تمام رستوران ها را همراه با عکس، نظرات مشتریان، شماره تماس و ... به شما نشان می دهد. این کار نشان از عملکرد دقیق و صحیح و سریع الگوریتم کبوتر و تاثیر آن روی سئوی محلی دارد.

اهمیت Local SEO چیست؟

کمپانی MOZ هر ساله تحقیقات زیادی پیرامون جستجوی کاربران در گوگل انجام می دهد. طبق آخرین تحقیقات MOZ میزان جستجوی لوکال سئو و محلی روز به روز در حال  افزایش است. چون مشتریان و کاربران ممکن است وقت کافی برای جستجوی قبلی در گوگل یا سایر شبکه های اجتماعی را نداشته باشند. در واقع در لحظه می خواهند بهترین نتیجه را به دست آورند. به همین دلیل گوگل مجبور است که تغییرات ویژه ای در روند نتایج رتبه بندی سایت ها اعمال کند. برای مثال ممکن است یک سایت بر اساس تولید محتوا و کلمات کلیدی در  جایگاه 5 گوگل باشد. اما پس از پرداختن به لوکال سئو و جلب نظر الگوریتم کبوتر، جایگاه آن افزایش یا کاهش یابد کافیست برای تست این موضوع از یک ای پی خارجی استفاده کرده و عبارت خود را در گوگل جستجو نمایید .

آپدیت شدن الگوریتم کبوتر گوگل چه تغییراتی در سئو سایت ها ایجاد کرد؟

الگوریتم کبوتر گوگل همانند سایر الگوریتم های گوگل پس از شروع به کار کردن، تغییرات ویژه ای در روند نتایج سایت ها اعمال کرد. برخی از تغییرات الگوریتم ها روی سایت به گونه ای است که حتی کاربران حرفه ای هم متوجه این تغییرات می شوند. به طور کلی آپدیت شدن این الگوریتم نیز تغییرات زیادی در سئو سایت ایجاد کرد که مهم ترین تغییرات به شرح زیر است:

  1. کمک به کسب و کارهای محلی

به طور کلی هدف از معرفی کردن الگوریتم کبوتر، جستجوی موقعیت- محور بود. در واقع گوگل با معرفی کردن این الگوریتم قصد داشت که نتایج را به صورت سازماندهی شده و بر اساس محل یا منطقه به کاربران نمایش دهد. همین تاثیر سبب شد که صاحبان کسب و کار برای رشد و توسعه کار خود دست به کار شوند تا حداقل مشتریان محلی و منطقه ای خود را افزایش دهند. در واقع تمرکز روی  جذب این نوع کاربران باعث جذب بیشتر مشتریان هدف و واقعی می شود.

  1. امکان شخصی سازی کردن نتایج جستجو

در صورتی که قبلا در گوگل کلمه "رستوران" را جستجو می کردید، ده ها نتیجه نشان داده می شد. اما با روی کار آمدن الگوریتم کبوتر، به جای ده ها نتیجه، 10 نتیجه واقعی و مفید و ارزش به شما نشان داده می شود. این ده نتیجه ارزشمند با توجه به موقعیت مکانی که در آن قرار دارید، به صورت شخصی سازی شده به شما نشان داده می شود. در واقع این نوع نتایج باعث می شود سریع تر و دقیق تر به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشید.

  1. تغییر در نتایج ظاهر Pack جستجو

یکی از مهم ترین تغییراتی که با روی کار آمدن الگوریتم کبوتر رخ داد، تغییر در صفحه نتایج  (SERPs) و ظاهر پک گوگل بود. زمانی که کسب و کارها موقعیت جغرافیایی خود را در نقشه گوگل ثبت می کنند، بدیهی است که نتایج دقیق تر و کاملا مرتبط با جستجوی کاربر نمایش داده می شود.

  1. تغییر در ترافیک سایت و نرخ تبدیل آن

عملکرد الگوریتم کبوتر به گونه ای است که ممکن است ترافیک سایت را کاهش داده و از طرفی باعث افزایش نرخ تبدیل سایت شود. برای مثال تصور کنید که در غرب تهران یک رستوران دارید، و آن را برای سئو داخلی یا همان  سئو محلی بهینه نکرده اید. کاربران نیز ممکن است عبارت بهترین رستوران ایرانی جستجو کرده و سایت شما هم جزء نتایج برتر نشان داده شود. پس از این که سرچ کنسول سایت را بررسی کردید، حتی ممکن است نرخ impression سایت هم خوب و بالا باشد. اما از بین این بازدیدهای زیاد، کدام یک به رستوران شما مراجعه کرده اند؟ اگر سایت خود را با توجه به قوانین الگوریتم کبوتر بهینه نکرده باشید، به احتمال زیاد کاربرانی که نزدیک غرب تهران هستند را از دست می دهید.

در حالت دیگر تصور کنید که سایت را برای جستجوی محلی بهینه کرده اید. زمانی که کاربران عبارت بهترین رستوران ایرانی را جستجو می کنند، سایت شما به کاربرانی نشان داده می شود که در حوالی و نزدیکی غرب تهران بوده و قصد سفارش غذا دارند. در این میان ممکن است از بین 100 کاربر 50 نفر به شما مراجعه کنند. اما این 50 نفر دقیقا کاربران هدف شما هستند. به همین جهت ممکن است ترافیک سایت کاهش یابد. از طرف دیگر نرخ تبدیل افزایش یابد. که اگر نگاهی هوشمندانه به این موضوع داشته باشیم حتما متوجه خواهیم شد که نرخ تبدیل از سئو یک کلمه کلیدی جدید هم می تواند تاثیر گذار تر باشد 

فاکتورهای موثر در کسب جایگاه در جستجوی محلی

الگوریتم گوگل همانند سایر الگوریتم های گوگل قوانین و قواعدی دارند که با رعایت کردن آن ها می توان روند بهبود رتبه سایت را بهبود بخشید. برخی از مهم ترین فاکتورهای موثر در بهبود جایگاه سایت در جستجوی محلی به شرح زیر است:

  1. ثبت سایت در نقشه گوگل

یکی از مهم ترین فاکتورها برای نمایش دادن سایت در نتایج جستجو این است که گوگل از موقعیت جغرافیایی شما درک درستی داشته باشد. به همین جهت باید در اولین فرصت کسب و کار خود را در نقشه گوگل یا اپ موبایل ثبت کنید. برای این کار باید حتما یک اکانت gmail داشته باشید و سپس زمینه کاری، نام برند، نام فروشگاه، ساعات کاری و اطلاعات تماس را در آن ثبت کنید.

  1. درج اطلاعات تماس و آدرس در تمام صفحات سایت

ربات های گوگل می توانند شماره و اطلاعات تماس و آدرس  و ... را درک کنند. به همین دلیل می توانید در قسمت فوتر سایت اطلاعات تماس را درج کنید تا در همه صفحات نمایش داده شود. با این کار الگوریتم کبوتر نیز به راحتی می تواند سایت شما را ردیابی کند. علاوه بر این، توصیه می شود یک صفحه برای تماس با ما در نظر بگیرید تا در آن موقعیت اصلی شما به صورت دقیق به کاربر در نتایج جستجو نشان داده شود.

  1. ثبت سایت در دایرکتوری های محلی Directory Websites))

دایرکتوری ها منابعی هستند که به صورت یک فهرست سایت های مختص به یک کسب و کار را با تفکیک کردن شهر و منطقه به کاربران نشان می دهند. در واقع پس از معرفی شدن الگوریتم کبوتر، سایت های دایرکتوری تاثیر زیادی در جذب کاربران و افزایش ترافیک دایرکتوری ها داشته اند. چون کاربران از طریق تفکیک شدن موقعیت می توانند به نتیجه دلخواه دستیابی داشته باشند. برای مثال در نتایج جستجو حتما شما هم دیده اید که قسمتی به عنوان ستاره یا امتیاز به کاربران نمایش داده می شود.

  1. استفاده از زبان نشانه گذاری اسکیما

اسکیما مجموعه ای است که از اطلاعات کوچک (microdata) تشکیل شده است. با اضافه کردن اسکیما به سایت خود یک توضیح جامع تر و دقیق تر می توانید زمان جستجو کردن کاربر به او نشان دهید. کاربر با دیدن این توضیح و اطلاعات تصمیم می گیرد وارد سایت شود یا نه؟ در واقع با استفاده از کد اسکیما با گوگل با زبان خودش صحیت می کنید. به همین دلیل الگوریتم کبوتر نیز به صورت دقیق تر می تواند منظور و موقعیت شما را درک کند.

  1. استفاده از نظرات کاربران و پرسش و پاسخ ها

زمانی که کسب و کار خود را در گوگل مپ ثبت می کنید، کاربران می توانند در صورت دلخواه نظرات خود را ثبت کنند و به شما امتیاز دهند. یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین پارامترها در سئوی محلی نیز همین ثبت کردن نظرات کاربران در گوگل مپ است. به همین جهت توصیه می شود مشتریان و کاربران را ترغیب کنید که نظراتشان را با شما به اشتراک بگذارند. سپس شما نیز به سوالات و انتقادات آن ها پاسخ دهید. آشنایی با الگوریتم پاندا  بسیار مهم است .

سخن پایانی در مورد کبوتر گوگل

در این مقاله به طور کامل با اهمیت و عملکرد الگوریتم کبوتر و تاثیر آن بر سئوی محلی آشنا شدیم. این الگوریتم تمرکز خود را بر جستجوی محلی قرار داده و با جلب رضایت آن می توانید تا حد قابل توجهی رتبه سایت را افزایش دهید. در ادامه نیز به روش ها و فاکتورهای موثر در جلب رضایت این الگوریتم پرداخته شد. اگر پس از مطالعه این مقاله نظرات و پیشنهادات و سوالی داشتید، با ما مطرح کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت