الگوریتم پاندا چیست و چه اهمیتی دارد؟

الگوریتم پاندا را بیشتر بشناسیم تا بتوانیم درک درست تری را از تولید محتوا در وبسایت خود داشته باشیم و میدانیم که امروزه محتوا پادشاست و دیگر هیچ

چه نکاتی را از الگوریتم پاندا  باید بدانبم؟

موتور جستجوی گوگل برای رتبه بندی کردن سایت های مختلف از الگوریتم های هوشمند و پیچیده ای استفاده می کند. هر کدام از الگوریتم های گوگل وظیفه بررسی کردن فاکتورها و پارامترهای مختلفی را بر عهده دارند. در واقع زمانی که محتوای جدید منتشر می کنید، لینک سازی می کنید، بک لینک می گیرید و ... هر کدام از الگوریتم ها کار خود را شروع می کنند. الگوریتم پاندا یکی از بهترین الگوریتم های گوگل است که وظیفه ای ویژه دارد. وطیفه اصلی این الگوریتم وطیفه نظارت کردن روی کیفیت محتوا را بر عهده دارند. سال هاست گوگل برای رتبه بندی کردن سایت به پارامترهای مختلفی توجه می کند. یکی از مهم ترین پارامترها که حتی برای پرداختن به آن از یک کارشناس محتوا کمک می گیرند، تولید محتوا است. در نگاه اول ممکن است گمان کنید منظور نوشتن یک متن و پرداختن به توضیحات زیاد با جزئیات مختلف است. در صورتی که تولید محتوا به چندین مرحله مهم تحقیق کلمه کلیدی، تدوین استراتژی محتوا، تدوین تقویم محتوا و ... تقسیم می شود. کلیه پارامترهای ذکر شده توسط الگوریتم پاندا بررسی می شود. در این مقاله به معرفی کامل این الگوریتم، عملکرد و وظایف آن می پردازیم.

نگاهی به تاریخچه الگوریتم پاندا

 الگوریتم پاندا اولین بار در سال 2011 میلادی معرفی شد و شروع به کار کرد. با این وجود از آن زمان تاکنون چندین بار آپدیت های ویژه ای روی آن اعمال شده است. این تغییرات تاثیر زیادی در نتایج رتبه بندی های سایت های مختلف داشته است.  که نمی توان گفت تمام ایت تغیرات در serp یک روزه اتفاق افتاده است در واقع با هر بار آپدیت شدن عملکرد این الگوریتم دقیق تر شده و حتی ممکن است نتایج قبلی سایت ها تغییر پیدا کند. این الگوریتم پس از شکایت های پی در پی کاربرانی که با مزرعه محتوا (Content Farm) روبرو بودند، راه اندازی شد. این الگوریتم قادر است محتوا را بر اساس سیستم کیفی طبقه بندی کرده و آن ها را از نظر تعداد کلمات بررسی می کرد. در واقع عملکرد اولیه این الگوریتم به گونه ای بود که به صفحات با کلمات بیشتر، رتبه ای بهتر می داد. اما گوگل به منظور برای بهبود نتایج خود تغییرات ویژه ای در این الگوریتم ایجاد کرد. اولین تاثیرات این الگوریتم روی سایت هایی اعمال شد که تبلیغات زیادی در آن ها وجود داشت. علاوه بر این، پس از آپدیت های انجام شده، پاندا کیفیت محتوا را بر اساس رفتار کاربران پس از وارد شدن به سایت تخمین می زند. جایی که دیگر شما به عنوان یک تولید کننده محتوا نباید نگران تعداد کلمات کلیدی باشید بلکه فقط به این موضوع فکر کنید که چگونه یه تجربه فوق العاده را به کاربر انتقال دهیم.

وظیفه و عملکرد الگوریتم پاندا چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، الگوریتم گوگل برای ارائه نتایج برتر به کاربران استفاده می شوند. الگوریتم پاندا یکی از بهترین الگوریتم های این موتور جستجو است که وظیفه کنترل کیفیت محتوا را بر عهده دارد. این الگوریتم به بهترین نحو انواع محتوای کپی، محتوای تکراری، محتوای بی کیفیت، صفحات تکراری و صفحات بی ارزش را بررسی می کند. در نهایت از بین هزاران سایت که محتوای آن ها به قوانین گوگل پایبند بوده اند، رتبه خوبی می دهد. عملکرد این الگوریتم تا حدی دقیق است که باعث شده بسیاری از سایت ها با محتوای کم ارزش از نتایج جستجو حذف می شوند. به همین جهت کاربران با خیال راحت از وب سایت های معتبر استفاده می کنند. در واقع الگوریتم گوگل به منظور طبقه بندی کردن میزان کیفیت محتوای صفحات شروع به کار کرد. این معیار تعیین کیفیت نیز بر اساس میزان رضایت کاربران بررسی می شود. پیشنهاد میشود از الگوریتم مرغ مگس خوار را نیز به صورت کامل درک کنید.

و شاید بتوان وظیفه اصلی پاندا را انتخاب یک محتوای ارزشمند از بین هزاران محتوای انتشار داده شده در دنیای اینترنت نامید وظیفه ای کا ارمان های گوگل به رویای به یه سرچ به نتیجه خواهی رسید را به صورت مستقیم دنبال خواهد کرد .

این که چرا امروز گوگل با اینکه اولین موتور جستجو نبوده با این حال به بهترین تبدیل شده دقیقا همین اهمیت به رفع نیاز کاربران بوده است .

پنالتی گوگل توسط الگوریتم پاندا چه زمانی رخ می دهد؟

در گذشته برای افزایش بازدید سایت و جلب نظر گوگل، سئو کاران از روش های سئو کلاه سیاه استفاده می کردند. در این روش، این افراد دست به منتشر کردن تبلیغات و محتوای اسپم می زدند. همان طور که چندین بار در مقاله ذکر شد، الگوریتم پاندا به شناسایی و تشخیص سایت هایی با محتوای کم ارزش، محتوای تکراری، محتوای کپی شده و ... می پردازد. بنابراین این الگوریتم به مرور سایت هایی که از تکنیک سئو کلاه سیاه استفاده می کردند، پنالتی شده و حذف شدند. سوال مهم این است که

چطور تشخیص دهیم پنالتی شده ایم؟

اگر سایت پر بازدیدی دارید که تعداد زیادی مقاله با محتوای تکراری و کم ارزش دارد، به زودی شاهد افت رتبه خواهید بود. حتی در بسیاری از موارد ممکن است که سایت از نتایج صفحه اول حذف شده و به صفحه دوم منتقل شوید. به طور کلی طبق تحقیقات انجام شده سایت هایی که دچار مشکلات زیر بوده اند، پنالتی شده اند یا رتبه آن ها تغییر کرده است:

 1. تبلیغات آزار دهنده

 2. تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن
 3. عدم رعایت نکات ویرایشی و نگارشی
 4. کم بودن ارزش محتوا و کیفیت آن
 5. استفاده از عبارات تکراری

با این وجود نگران نشوید و سعی کنید با تولید محتوای با کیفیت، سریعا از پیشروی این پنالتی جلوگیری کنید. همچنین همزمان شروع به حذف کردن محتواهای کم ارزش و بی کیفیت کنید. برای این کار صفحاتی که دارای محتوای بی کیفیت است با استفاده از ابزار سرچ کنسول و در قسمت Remove URLs حذف کنید. اما در شرایطی که همه محتواهای موجود در سایت کپی شده و بی ارزش است، قطعا پنالتی الگوریتم پاندا روی کل سایت اثر خواهد گذاشت و رتبه کل سایت کاهش می یابد.

معیارهای موثر در سئو سایت از نظر الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا مانند سایر الگوریتم های گوگل قوانین و قواعد خاصی دارد. به همین جهت برای رتبه بندی سایت ها نیز معیارهای مختلفی تعیین کرده است. مهم ترین معیارهای موثر در سئو داخلی سایت از نظر الگوریتم پاندا به شرح زیر است:

 1. محتوای کوتاه یا کم حجم

با وجود این که هیچ معیار و قاعده خاصی در مورد تعداد کلمات یک مقاله یا محتوا وجود ندارد، اما باید مقاله به طور کامل  جامع به سوالات کاربران جواب دهد. بنابراین توجه داشته باشید اگر محتوایی با چندین جمله کوتاه با چند کلمه کوتاه منتشر کرده اید، به زودی گوگل به کم ارزش بودن محتوا پی می برد . این موضوع دقیقا جای خودش را نشان می دهد که شما برای جاذبه گردشگری مشهد فقط ۲ خط تولید محتوا کنید که عملا نشان دهنده محتوای بی ارزش خواهد بود اما اگر برای نحوه ریست کردن ایفون ۱۳ با دو خط کامل و جامع نحوه ریست کردن را توضیح دهید می توانند حتی عالی هم باشد .

 1. محتوای کپی یا تکراری

الگوریتم پاندا به راحتی محتوای تکراری و کپی شده از منابع دیگر را شناسایی می کند. به هیچ عنوان از محتوای سایت ها و منابع دیگر در سایت خود استفاده نکنید البته شناسایی محتوای کپی فقط به متن خلاصه نخواهد شد عکس ها  و حتی ویدیو ها هم شامل این موضوع می باشند لازم به ذکر است ترجمه یم مقاله به از زبان دیگر به فارسی با گوگل ترنسلیت هیچ فرقی با کپی کردن محتوا های دیگر نخواهد داشت .

 1. محتوای ناسازگار با گوگل

اگر به کاربر پس از وارد شدن به سایت پیشنهاد تخفیف، ارسال رایگان یا یک محصول دیگر را بدهید و بگویید روی این لینک کن. سپس کاربر با صفحه دیگری روبرو شود، این محتوا جزء محتوای ناسازگار با گوگل محسوب می شود و از ارزش لینگ گذاری داخلی شما حتما کم خواهد شد .

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

شاید در نگاه اول در مورد ارزش و اهمیت تولید محتوا اطلاعات زیادی نداشته باشید. با این وجود توجه داشته باشید که تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند نیاز به صرف زمان و هزینه نسبتا بالایی دارد. اگر زمان کافی برای تولید محتوا دارید، ابتدا توصیه می کنم با اصول تولید محتوا آشنا شوید. حتی در صورت لزوم در دوره های تولید محتوا و نگارش شرکت کنید. اما در صورتی که وقت کافی ندارید، این کار را به یک کارشناس تولید محتوا بسپارید. برای تولید محتوای ارزشمند به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. ملاک موفقیت نباید رتبه بندی گوگل باشد

پس از این که یک محتوا را در سایت منتشر کردید، سریعا نتیجه و بازخورد آن را در سرچ کنسول یا سایر ابزارها مشاهده نکنید. توجه داشته باشید که هدف از تولید محتوا فقط بازاریابی محتوا یا کسب جایگاه از نظر سئوی سایت نیست. هدف اصلی شما باید جلب رضایت کاربر باشد. به گونه ای محتوا بنویسید که کاربر از سایت خارج نشود و سراغ سایت دیگری نرود. در واقع معیار اصلی شما برای موفقیت در تولید محتوا باید تعداد و کیفیت نظرات کاربران، میزان به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی، یا فید بک های مستقیم از کاربران و دوستان باشد.

 1. کیفیت را فدای کمیت نکنید

برای شروع تولید محتوا مهم نیست چه تعداد مقاله در محتوا یا حتی در روز منتشر می کنید. تمرکز خود را باید روی کیفیت محتوا گذاشته و محتوایی بنویسید که برای کاربر ارزشمند باشد. برای مثال ممکن است برای یک مقاله چند روز زمان بگذارید و یک مقاله با کیفیت تحویل دهید. اما بهتر از این است ظرف یک هفته چندین مقاله بی کیفیت منتشر کنید.

 1. به نیاز مخاطب فکر کنید

به جای تمرکز کردن روی افزایش تعداد مقالات و حتی تعداد جستجوی کلمات کلیدی، و هدف گذاری روی کلمات و عبارات کوتاه، زمان و انرژی خود را روی عبارات طولانی و نیاز کاربر قرار دهید. طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده در حال حاضر بیش از 75 درصد از جستجوهای گوگل دارای بیشتر از 3 کلمه هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل با عملکرد و وظایف الگوریتم پاندا و فاکتورهایی که به آن توجه می کند، آشنا شدیم. بیشترین تمرکز این الگوریتم روی کیفیت و ارزش محتوا است. با این وجود باورهای اشتباهی در مورد این الگوریتم و عملکرد آن وجود دارد. یکی از باورهای غلط در مورد این الگوریتم این است که برخی تصور می کنند فقط به محتوای کپی شده توجه کرده و آن را پنالتی می کند. با مطالعه خواندن این مقاله می توانید با معیارهای موثر در سئو سایت از نظر الگوریتم پاندا و روش های تولید محتوای با کیفیت به طور کامل آشنا شوید. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوال و ابهاماتی داشتید، با ما مطرح کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...