صفحات زامبی در سایت | تاثیرات مخربی که میگذارد

در این مقاله راجبه صفحات زامبی سایت یا همان صفحاتی که اعتبار کمی از نگاه گوگل دارند صحبت شده و همچنین سعی داریم تا با پیدا کردن و حذف این صفحات از تاثیرات منفی آن بر روی سایت بکاهیم.

صفحات زامبی در سایت

افزایش بازدید سایت یا افزایش ترافیک سایت به فاکتورهای مختلفی وابسته است. در واقع در برخی موارد به صورت مستقیم طی اطلاعیه های قوانین و قواعد خود را بیان می کند و به گوش سئو کاران و وب مستران می رساند. اما در برخی موارد هم ممکن است ندانید که به چه دلایلی رتبه سایت افت کرده؟ چرا بازدید سایت کاهش پیدا کرده است؟ و ... . یکی از مهم ترین پارامترهایی که می تواند تا حد قابل توجهی میزان بازدیدهای سایت را افزایش دهد، حذف کردن صفحات زامبی از سایت است؟ اما صفحات زامبی یا zombie page چیست؟ در این مقاله همراه ما باشید تا صفحات زامبی در سایت، تاثیر صفحات زامبی روی سئو سایت و ... به طور کامل آشنا شویم.

صفحات زامبی چیست؟

صفحات زامبی به آن دسته از صفحاتی در سایت گفته می شود که به دلیل داشتن اعتبار کم، باعث کاهش اعتبار کل سئو سایت می شوند. به طور کلی زامبی پیج ها آن دسته از صفحاتی هستند که بدون هدف خاصی و با اعتبار پایین در سایت وجود دارد. برای مثال یک مقاله کوتاه 200 کلمه ای، یا با محتوای کپی شده، یا یک صفحه دسته بندی محتوا و ... همه جز صفحات زامبی محسوب می شوند. این گونه صفحات به دلیل محتوای کم ارزش و با تعداد کلمات از نظر گوگل، صفحاتی بی ارزش تلقی می شوند. به همین دلیل در مرحله اول گوگل به سئو این صفحات اعتباری نمی دهد. در مرحله بعد نیز کل اعتبار سئو سایت را کاهش می دهد.


>>> درباره سئوداخلی بیشتر بدانید<<<

چه صفحاتی به صفحات زامبی تبدیل می شوند؟

در پاراگراف بالا به صورت مختصر با برخی از مواردی که باعث ایجاد صفحات زامبی می شود، آشنا شدید. در ادامه به صورت دقیق تر به معرفی رایج ترین صفحات زامبی در سایت می پردازیم:

 1. صفحات محصول با محتوای کم یا محتوای کپی شده.

 2. مقالاتی که محتوای آن را از قسمت های دیگر سایت خودتان یا از سایت دیگران کپی کرده اید.
 3. مقالاتی با محتوای کم تر از 200 الی 300 کلمه.
 4. صفحاتی که محتوای آن سئو نشده یا طبق اصول سئو نوشته نشده است.
 5. صفحات 404.
 6. صفحات کم ارزش سایت مانند صفحه خرید، صفحه درباره ما، پنل کاربری مخاطب و ... که برای سئو سایت ارزش ندارند.
 7. صفحاتی که به دلیل سرعت پایین، باعث کاهش رضایت کاربران می شود.
 8. صفحات دسته بندی شده مقالات یا محصولات که محتوایی ندارند.
 9. صفحات برچسب محصول یا مقالات که در آن ها مقالاتی وجود ندارد.
 10. صفحاتی که به دلیل کم ارزش بودن یا اعتبار پایین، بازدیدی از گوگل ندارند.

صفحات زامبی چه تاثیری روی سئو سایت دارند؟

بدیهی است که همه اقداماتی که یک سئو کار روی سایت اجرا می کند، برای افزایش بازدید سایت و افزایش ترافیک آن است. برای مثال اگر تحقیق کلمه کلیدی به درستی انجام می دهید، اگر محتوای بهینه و خوبی دارید، اگر بک لینک های خوبی می سازید، اگر سرعت سایت بهینه شده و به طور کلی اگر کلیه تکنیک های سئو را به درستی روی سایت اجرا می کنید؛ اما هنوز هم بازدید و ترافیک کمی دارید، احتمالا صفحات زامبی روی سایت تاثیر گذاشته اند. همان طور که در ابتدای مقاله تاکنون چندین بار ذکر شده، متاسفانه صفحات زامبی روی کل اعتبار سایت و سئوی آن تاثیر می گذارند. در واقع گوگل برای اعتبار سنجی کردن سایت، به اعتبار کل صفحات توجه می کند. به جمع کل اعتبار سایت توجه کرده و معدل و میانگین آن را حساب می کند. به همین دلیل صفحات زامبی چون اعتبار کمی دارند، روی اعتبار کل سایت تاثیر می گذارند. بنابراین وقتی که صفحات زامبی را از سایت حذف کنید، متوجه خواهید شد که به بهترین نحو سئو سایت و اعتبار آن افزایش می یابد.
علاوه بر این، یکی از تاثیرات اصلی صفحات زامبی روی سایت این است که باعث کاهش بودجه خزش می شود. همان طور که در مقاله "باجت کرولر چیست؟" ذکر کردیم، گوگل برای بررسی و ایندکس کردن سایت، یک بودجه برای آن در نظر می گیرد. به همین جهت زمانی که صفحات زامبی در سایت وجود داشته باشد، ربات های گوگل به هر حال مجبور به بررسی این صفحات هم هستند. بنابراین با بررسی کردن این صفحات بی اعتبار و اطلاع از وجود آن ها، حتی بودجه خزش سایت هم کاهش می یابد. در واقع حتی اگر محتوای جدید و با کیفیت هم منتشر کنید، به دلیل تمام شدن یا کاهش بودجه خزش، ربات های گوگل بودجه ای برای خزیدن و بررسی این صفحات را ندارند.

علاوه بر این، مهم ترین و تاثیر گذارترین دلیل برای حذف کردن صفحات زامبی این است که این صفحات به شدت روی تجربه کاربری و کاهش رضایت کاربران تاثیر می گذارد. همچنین به صورت مستقیم تاثیر زیادی در برند سازی منفی دارد.

چگونه صفحات زامبی را در سایت پیدا کنیم؟

تا این قسمت از مقاله، با تاثیرات منفی زامبی پیج ها روی سئو سایت و تجربه کاربری آشنا شدیم. اما سوال مهم این است که چگونه این صفحات را پیدا کنیم؟

سرچ کنسول:

یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های پیدا کردن صفحات زامبی، استفاده از سرچ کنسول است. برای این کار وارد سرچ کنسول سایت خود شده و سپس روی گزینه performance کلیک کنید. در این قسمت می بینید که سایت شما روی چه کلماتی سئو شده است. همچنین می توانید مشاهده کنید که بازدید سایت شما روی چه کلمات کلیدی صورت می گیرد.

پس از آن با کلیک روی گزینه pages و سپس گزینه click می توانید صفحاتی تعداد کلیک کم تری دارند را مشاهده کنید. صفحاتی که تعداد بازدید کمی از گوگل دارند، مشکوک به صفحات زامبی سایت هستند.  

 

عیوب استفاده از سرچ کنسول برای پیدا کردن زامبی پیج ها

برخی از سئو کاران استفاده از سرچ کنسول را در این مورد قبول ندارند. یکی از مهم ترین دلایل این است که ممکن است سایت شما تازه تاسیس باشد. در واقع حتی اگر سایت را به سرچ کنسول هم متصل کرده باشید، نمی توانید اطلاعات دقیقی از آمار سایت و بازدیدها داشته باشید.

دلیل دوم این است که سایت شما به دلیل تازه تاسیس بودن هنوز بازدیدی از گوگل ندارد. به همین جهت ممکن است حتی صفحاتی که محتوای خوب و کاملی از گوگل نگرفته اند، بازدید بالایی نداشته باشند. اما شما این صفحات را به عنوان زامبی پیج شناسایی کنید.

دلیل سوم و مهم این است که برخی از صفحات مانند صفحه شبکه های اجتماعی، یا صفحه ای که از طریق بک لینک بازدید دارد، لزومی ندارد که بازدیدی از طرف گوگل داشته باشد. این گونه صفحات، صفحات زامبی نیستند و نباید آن ها را حذف کنید. اگر این گونه صفحات بازدید کمی دارند، دلیل و ایراد آن ها را باید از طریق گوگل آنالیتیکس بررسی کنید.

به دانش و تجربه خودتان اعتماد کنید

هیچ کس اندازه خودتان در مورد سایت، محتوایی که درج کرده اید و لینک سازی ها اطلاع ندارد. به همین دلیل بهترین اقدام برای پیدا کردن صفحات زامبی این است که خودتان دست به کار شوید. برای این کار وارد قسمت نوشته های سایت شوید.

 • نوشته ها را باز کنید.
 • سپس وارد بخش برگه ها شوید.
 • پس از آن روی قسمت های دسته بندی محصولات و سپس دسته بندی نوشته ها، برچسب نوشته ها و برچسب محصولات کلیک کنید.
  در این قسمت توجه زیادی به برچسب نوشته ها و برچسب محصولات داشته باشید. سپس با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد می توانید صفحات زامبی را پیدا کرده و نشانه گذاری کنید.  سپس با روشی که در ادامه معرفی می کنم صفحات را حذف کنید.

آموزش حذف کردن صفحات زامبی از سایت

پس از این که لیستی از صفحات زامبی سایت را پیدا کردید، می توانید با استفاده از یکی از 3 روش زیر آن ها را از سایت حذف کنید. قبل از این کار باید آدرس صفحات را نشانه گذاری کرده یا آن ها را در مرورگر باز بگذارید.

 1. از دید گوگل و کاربر محو شوید:

این روش ممکن است خشن و سخت باشد، اما بهترین روش برای نجات سایت است. آن دسته از صفحاتی که بودنشان باعث کاهش اعتبار سایت و قدرت سئو می شود را باید به طور کامل از سایت حذف کنید. برای مثال برای از بین بردن 30 صفحه از سایت که محتوای کم، کم اعتبار یا کپی شده دارند باید آن ها را نو ایندکس کنید. با این کار از دید گوگل حذف و محو می شوید. پس از این که 1 الی 2 هفته از دید گوگل محو شد، به طور کامل آن ها را از سایت حذف کنید. سپس بهترین راه کار این است که آن ها را با استفاده از ریدایرکت 301 به یک صفحه جدید منتقل کنید. با این کار، کاربر برای خواندن یک محتوای جدید و با کیفیت وارد صفحه جدید می شود. این صفحه می تواند یک صفحه مرتبط و حتی صفحه اصلی سایت باشد. زمانی که ریدایرکت می کنید، باعث کاهش یا حذف صفحات 404 نیز می شوید. برای ریدایرکت کردن می توانید از افزونه های rank math یا YOAST SEO استفاده کنید.

 1. No Index کردن صفحات

برخی از صفحات به دلیل اعتبار کمی که دارند، روی اعتبار کل سئو سایت تاثیر می گذارند. اما به هر صورت وجود آن ها در سایت نیاز است. برای مثال صفحاتی مثل درباره ما، تماس با ما، صفحه خرید، صفحه سبد خرید، پنل کاربری و ... وجودشان در سایت نیاز است. اما به هر حال اعتبار زیادی ندارند. برای این  که این اعتبار کم روی سئو کل سایت تاثیری نگذارد، آن ها را با نو ایندکس کردن از دید گوگل پنهان کنید. برای نو ایندکس کردن نیز می توانید از افزونه های rank math یا YOAST SEO کمک بگیرید.

 1. تبدیل کردن زامبی پیج به صفحات مناسب

این روش جز روش های درمانگر محسوب می شود و سخت و خشن نیست. برای مثال اگر یک محتوای 2000 کلمه ای با 500 کلمه کپی شده دارید، با صرف زمان و ویرایش کردن آن را به یک صفحه مناسب و کاربردی و با محتوای مفید تبدیل کنید. همچنین اگر یک مقاله با تعداد محتوای کم دارید، می توانید با افزایش تعداد کلمات و تولید محتوای اصولی و با کیفیت زامبی پیج را به یک صفحه مهم و کاربردی تبدیل کنید. همچنین در ادامه برای افزایش اعتبار آن ها، لینک سازی داخلی انجام دهید، و برای ساخت بک لینک اقدام کنید. گوگل با دیدن این صفحات و افزایش اعتبار آن ها، کم کم اعتبار کل سایت را افزایش می دهد.

7 نکته مهم برای جلوگیری از ساخت صفحات زامبی

ممکن است در آینده هم بدون این که اطلاعات دقیقی داشته باشید این صفحات زامبی در سایت ایجاد نشوند. برای این که از ایجاد این صفحات جلوگیری کنید، به نکات زیر توجه کنید:

 1. قبل از این که برای یک موضوع 3 مقاله یا 3 محصول انتخاب یا درج نکرده اید، برای آن دسته بندی نسازید.

 2. اگر با اصول نوشتن و انتخاب برچسب آشنا نیستید، به هیچ وجه برای ساخت آن اقدام نکنید. نوشتن برچسب برای مقالات و محصولات اصول مهمی دارد که در صورت رعایت نکردن ممکن است در آینده با مشکلاتی روبرو شوید.
 3. هرازگاهی محتواهای قبلی و قدیمی سایت را آپدیت کنید.
 4. سرعت سایت را بهینه کنید و افزایش دهید.
 5. سئو محتوا را به بهترین نحو رعایت کنید.
 6. برای تولید محتوا به هیچ عنوان کپی نکنید.
 7. تعداد کلمات مقالات را افزایش دهید. مقاله ای زیر 300 کلمه نداشته باشید.

مشکلات رایج در مورد زامبی پیج ها

در این مقاله به طور کامل با زامبی پیج ها، و تاثیرات منفی که روی سئو سایت دارند، به طور کامل آشنا شدیم. همچنین به موارد مهمی در مورد حذف و از بین بردن این گونه صفحات پرداخته شد. با این وجود ممکن است به دلایل زیر صفحات زامبی در سایت ایجاد شود. به مثال های زیر توجه کنید:

 1. ساخت خودکار صفحات زامبی:

بعضی از سیستم های مدیریت محتوا یا بعضی سایت ها به صورت خودکار صفحات زامبی می سازند. همچنین در برخی موارد ممکن است هکرهای روسی، چینی و ... صفحاتی با زبان جدید ساخته و به سایت شما اضافه کنند. این صفحات جدید هم توسط ربات های گوگل ایندکس و بررسی می شوند. در واقع هدف این گونه سایت ها ساخت بک لینک غیر طبیعی برای سایت خودشان است.

 1. حذف سریع و ناگهان زامبی پیج ها:

به طور کلی اجرا کردن اقدامات سریع  و ناگهانی برای بهبود سئو سایت کار صحیحی نیست. حذف سریع زامبی پیج ها هم در این دسته قرار می گیرد. بنابراین بهترین اقدام این است که طی چند روز و به مرور این صفحات را از سایت حذف کنید.

 1. اجبار برای نوشتن محتوای کوتاه

برخی از سایت های فروشگاهی که محصولات مشابه و یکسانی دارند، ناگریز هستند که محتواهایی تکراری یا مشابه داشته باشند. در این شرایط اگر تعداد محصولات مشابه با یک دیگر زیاد هستند، در بهترین شرایط از تگ کنونیکال استفاده کنید. یکی از نکات دیگری که در این مورد باید به آن توجه کنید این است که فرایند سئو یک فرایند نسبی است. یعنی گوگل هم از طریق مقایسه کردن سایت شما با سایت رقبا، به محتوا، لینک سازی ها و ... اعتبار می دهد. به همین جهت اگر گوگل سایت رقبا را بررسی کند و ببیند که آن ها هم محتوای کوتاهی دارند، از اعتبار شما کم نمی کند. بلکه درک می کند که این گونه سایت ها مجبور به تولید محتوای کوتاه و حتی تکراری هستند.

مطالب مشابه مشاهده همه
سئو سایت پرستاشاپ | چالش هایی که در سئوی سایت های پرستاشاپ داریم

معمولا زمانی که کارشناسان سئو با سایت های وردپرسی کار میکنند ممکن است با چالش هایی روبرو شوند که نتوانند ان ها را حل کنند در این مقاله تمام نکاتی ...

 سئوی سایت ضایعات | تاثیر سئو سایت ضایعات در کسب و کار

در سال های اخیر خرید و فروش ضایعات رونق بسیاری کرده است.همچنین خرید فروش در این حوزه با سرعت زیادی در حال انجام است به طوری است که برخی از ...

سئو سایت ژنتیک چگونه است؟ | راهنمای ریپورتاژ اگهی برای سایت ژنتیک

سال هاست که با پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر کسب و کارها نیاز پیدا کرده اند تا خود را در بستر اینترنت معرفی کنند تا کاربران درک بهتری از ان ...