نرخ تبدیل در سئو چیست و چه اهمیتی در فروش دارد؟

نرخ تبدیل در سئو چیست و چگونه می توان کاربرانی که وارد وبسایت ما شده اند را به علاقه مند و سپس به خریدار تبدیل کرد چه عواملی به صورت مستقیم در تبدیل کاربران موثر هستند

نرخ تبدیل در سئو چیست و چه نتیجه ای خواهد داشت ؟

یکی از چالش های اصلی و مهمی که سایت های فروشگاهی با آن روبرو هستند، نرخ تبدیل سایت است. برای مثال تصور کنید یک سایت فروشگاهی فعال با تعداد زیادی محصولات دارید. از قضا تعداد بازدید سایت هم خوب و مناسب است، اما یک سفارش هم در سایت ثبت نمی شود. این چالش یکی از بدترین موضوعاتی است که سایت های فروش آنلاین با آن روبرو هستند. علاوه بر این، تصور کنید که هزینه های زیادی صرف راه اندازی و سئو سایت کرده اید. حتی کمپین های تبلیغاتی نیز برای بهبود فروش آنلاین شاپ خود راه اندازی کرده اید. یکی از شاخص های مهمی که زمان راه اندازی کمپین های تبلیغاتی تعیین می شود، نرخ تبدیل است. با استفاده از نرخ تبدیل (Conversation Rate) یکی از شاخص های اصلی و تعیین کننده موفقیت و بازده کمپین های تبلیغاتی است. به طور کلی فرقی ندارد، یک آنلاین شاپ کوچک دارید، یا یک کسب و کار بزرگ. بهرحال با یک شاخص مهم به اسم نرخ تبدیل روبرو هستید. این اصطلاح تعیین می کند که چقدر در مسیر رسیدن به هدف و کسب و افزایش سود مالی یا غیر مالی موفق عمل کرده اید. این اصطلاح برای کسب و کارهای آنلاین از اهمیت بیشتری برخوردار است و نرخ تبدیل در سئو نام دارد. اگر یک کسب و کار انلاین دارید و می خواهید از طریق سایت هم محصولات و خدمات خود را به مشتریان عرضه کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. آموزش سئو سایت در اکادمی دبل کلیک

Site conversion rate seo

مفهوم نرخ تبدیل

نرخ تبدیل به آن درصد یا تعدادی از بازدید کنندگان گفته می شود که از بین کل مخاطبان عمل یا کار مورد نظر شما را انجام می دهند. این عمل با توجه به نوع کسب و کار، و اهدافی  که برای ارتقاء یا بهبود آن دارید، متفاوت است. برخی از انواع اقداماتی که به عنوان یک نرخ تبدیل محسوب می شود، عبارتند از:

 1. خرید
 2. کلیک روی لینک صفحه فرود
 3. تماس با شرکت
 4. استفاده از سیستم گفتگوی آنلاین
 5. دانلود یک فیلم آموزشی، یک اپ، یا یک کتاب الکترونیکی
 6. ثبت نام در سایت و فعال کردن حساب کاربری
 7. تکمیل فرایند و ارسال فرم (مانند فرم تماس، اطلاعات فردی و ...)
 8. تعامل بیشتر با سایت از طریق افزایش مدت زمان ماندگاری در سایت، افزایش بازدید و ...

یکی از ویژگی های اصلی نرخ تبدیل این است که می توان آن را مورد سنجش قرار داد و آنالیز کرد. به گونه ای که با مجموعه اقدامات موثری می توانید یک مشتری بالقوه را به مشتری بالفعل و در نهایت به مشتری وفادار تبدیل کنید.

یک چرخه نرخ تبدیل در فروشگاه اینترنتی

فرض بکنید با کلمه خرید دوچرخه وب سایت ما در نتایج اول گوگل ظاهر شده است است و قاعدتاً یک impression  برای ما ثبت شده است اولین نرخ تبدیل ما انتخاب کاربر و کلیک روی عنوان یا توضیحات وب سایت ما هست که در نتایج اول نمایش داده میشود حذف می شود نرخ تبدیل در معرض نمایش قرار گرفتن تا کلیک. دومین نرخ تبدیل زمانی برای ما اتفاق می افتد که کاربر به عنوان یک بازدید کننده ساده وارد وب سایت و فروشگاه اینترنتی ما می شود اگر وبسایت ما صفحه لندینگ ما بتوانند نظر کاربران را جلب کند نرخ تبدیل یک بازدید کننده به یک علاقه مند اتفاق خواهد افتاد.  سومین نرخ تبدیل زمانی اتفاق می افتد که این علاقه مند تبدیل به خریدار میشود رود و یکی از محصولات یا خدمات ما را در سبد خرید خود را نهایی می کند اما آیا این پایان ماجرا است؟  قاعدتاً بعد از آن یک خریدار یا یک مشتری در واقع تبدیل به یک مشتری وفادار خواهد شد و این چرخه چرخه حیات نرخ تبدیل در دنیای تجارت الکترونیک نامیده می شود

نرخ تبدیل در سرچ کنسول سایت

همانطور که میدونید وبمستران ابزار پرقدرتی مثل سرچ کنسول را در اختیار دارند که توسط این ابزار می توانند ورودی های وبسایت خود را که بر اساس سرچ کاربران انجام شده است مشاهده و ریز به ریز آن را بررسی نمایند این ابزار قدرتمند فقط این مزایا را برای ما ندارد همانطور که میدونی قسمتی در این ابزار در قسمت performance وجود دارد که به ما این امکان را می‌دهد که میزان نمایش لینک های وب سایت ما ما در نتایج گوگل چه مقدار بوده است و اما نرخ تبدیل دقیقاً در این آمار نمایش داده میشود جایی که میزان impression و کلیک همان نرخ تبدیل وب سایت ما خواهد بود یعنی چه فرض بکنید یک عبارتی را در گوگل کاربران جستجو کردند ما در این عبارت جایگاهی در صفحه اول گوگل داشتیم قاعدتاً یکimpression برای ما ثبت خواهد شد اما آیا این کاربر روی وبسایت من کلی کرده است یا خیر؟  نحوه محاسبه یا درصد بندی نرخ تبدیل ما به این صورت است چند درصد از از در معرض نمایش قرار گرفتن صفحات ما به کلیک منجر شده است برای درک هر چه بیشتر حتما ویدیویی زیر را ببینید.

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟

CRO (Conversation rate Optimization) یا بهینه سازی نرخ تبدیل به اقداماتی گفته می شود که در افزایش نرخ تبدیل موثر واقع می شود. برای مثال در صورتی که یک دکمه در سایت قرار داده و خدماتی ویژه یا جدید به مخاطبان ارائه کنید، عملا باعث بهینه سازی نرخ تبدیل خواهید شد. به طور کلی منظور از بهینه کردن نرخ تبدیل سایت این است که همه چیز را در سایت به گونه ای تغییر دهیم که مخاطب همان کار مورد نظر ما را انجام دهد. این اقدامات می تواند شامل تغییراتی در ظاهر سایت، تغییر دادن جای یک دکمه در سایت، تغییر رنگ دکمه، اضافه کردن یک دکمه یا فرم و  ... باشد.

اهمیت توجه به بهینه سازی نرخ تبدیل

اگر پس از طراحی سایت، انتشار مقاله یا قرار دادن لینک و دکمه های مختلف، هنوز اتفاقی در سایت رخ ندهد، ممکن نا امید شوید. اما توجه داشته باشید با وجود این که طراحی سایت، سئو کردن آن، تولید محتوا و ... ممکن است هزینه های زیادی داشته باشد، اما این راه کارها عملا باعث افزایش سود دهی برای شما خواهد بود. برای مثال ممکن است تصور کنید اضافه کردن یک دکمه یا طراحی یک صفحه جدید در سایت سودی نداشته باشد. اگر با این گونه چالش ها روبرو هستید، در ادامه در مورد اهمیت توجه به بهینه سازی نرخ تبدیل صحبت خواهیم کرد.

 1. به فکر پیشرفت باشید

مهم نیست که در حال حاضر چند بازدید کننده و حتی مشتری دارید. همیشه باید به فکر پیشرفت کردن باشید. اما چگونه؟ با اعمال تغییراتی در سایت، می توانید مخاطبان را شگفت زده کرده تا بیشتر در سایت بمانند. قسمت های مختلف را ببینند و برای کلیک کردن روی محصولات و خدمات جدید ترغیب شوند. اما اگر در حال حاضر هم سایت وضعیت مناسبی ندارد، همیشه جای پیشرفت هست.

 1. کاهش هزینه ها از طریق بهینه سازی نرخ تبدیل

با وجود این که روش های مختلفی برای تبلیغات وجود دارد، استفاده از تبلیغات آنلاین همیشه بهترین راه کار نیست. برای مثال اگر سالانه 100 میلیون تومان برای تبلیغات هزینه کرده اید و از این تبلیغات فقط 40 میلیون سود خالص به دست آورده اید، عملکرد خوبی داشته اید؟ این سود، سود کمی نیست. اما در صورتی که از طریق بهینه کردن نرخ تبدیل بتوانید سود خالص از طریق فروش سایت را افزایش دهید، عملکرد بهتری داشته اید. در واقع هزینه های جذب مشتری از طریق تبلیغات گران قیمت تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

 1. عدم نیاز به تبلیغاتی پولی در فضای رقابتی

بسیاری از سایت ها برای افزایش بازدید و افزایش فروش سایت خود از از تبلیغات گوگل ادز استفاده می کنند. این تبلیغات هزینه های بسیار بالایی به همراه خواهد داشت. بنابراین می توانید از طریق بهینه کردن نرخ تبدیل از همان تعداد اندک کاربرانی که در سایت حضور دارند، فروش خوبی داشته باشید.

 

روش محاسبه کردن نرخ تبدیل

تعداد تبدیل هایی که در یک بازه زمانی مشخص و محدود انجام می شود را بر تعداد کل بازدید کنندگان سایت تقسیم کنید تا نرخ تبدیل را به دست آورید. سپس عدد به دست آمده را در 100 ضرب کنید. برای مثال اگر کل بازدید سایت شما در ماه گذشته 1527 نفر بوده و از این میان 850 نفر آن ها خرید کرده اند، نرخ تبدیل شما حدود 0.5 درصد است. با استفاده از سایر سرویس های آنلاین مانند گوگل آنالیتیکس و تبلیغات آنلاین (ADs) این آمار به صورت دقیق در رابط کاربری نمایش داده می شود.

انواع مختلف نرخ تبدیل

با توجه به هزینه بر و زمان بر بودن اقدامات لازم برای افزایش نرخ تبدیل در سئو سایت، برخی از سایت های بزرگ تمرکز خود را روی افزایش اهداف کوچک تر می گذارند. در واقع می توانید دامنه عملکرد خود را محدود کرده یا در صورت لزوم گسترش دهید. در برخی از مواقع با استفاده از آزمون تست و خطای A/B بررسی کنید که چگونه یک تغییر ساده می توانید باعث بهبود یا افزایش نرخ تبدیل سئو سایت شوید. به همین جهت می توان گفت نرخ تبدیل نیز انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 1. نرخ تبدیل کلی سایت
 2. نرخ تبدیل یک کانال بازاریابی (برای مثال از روش تبلیغاتی پولی گوگل چند نفر اقدام لازم و مورد نیاز شما را انجام داده اند؟)
 3. نرخ تبدیل کلمه کلیدی (کدام کلمه کلیدی چه تاثیری در افزایش نرخ تبدیل داشته است؟ کدام کلمه کلیدی ارزش بیشتری برای سرمایه گذاری دارد؟)
 4. نرخ تبدیل کمپین (عملکرد کمپینی که راه اندازی کرده اید در افزایش نرخ تبدیل کاربران چگونه بوده است؟)
 5. نرخ تبدیل تبلیغات (عملکرد تبلیغات انجام شده در نرخ تبدیل کاربران چگونه بوده؟ آیا تبلیغات انجام شده باعث هدایت شدن مشتریان مناسبی به سایت می شود؟ آیا باید متن تبلیغات را تغییر دهید یا خیر؟)
 6. نرخ تبدیل یک صفحه سایت (عملکرد کدام صفحات سایت در افزایش نرخ تبدیل بیشتر و بهتر بوده است؟)

عوامل موثر در بهینه سازی نرخ تبدیل سئو

اگر پس از طراحی سایت و شروع فعالیت آن به فکر بهبود و افزایش فروش از طریق سایت هستید، باید عوامل موثر در بهینه سازی نرخ تبدیل سئو سایت را جدی بگیرید. مهم ترین عوامل عبارتند از:

شفافیت:

هر چه در سایت محتواهایی مبهم بنویسید، احتمال از دست رفتن کاربران بیشتر می شود. بسیاری از کاربران به دنبال یک محتوای کامل، و گفتن منظور به صورت مستقیم و دقیق هستند. همچنین وقت کافی برای مو شکافی کردن منظور و هدف شما ندارند. به همین دلیل باید ارزش پیشنهادی که به کاربر ارائه می کنید را به صورت واضح و شفاف به او بگویید تا اقدام مورد نظرتان سریع تر صورت گیرد.

ارزش آفرینی:

در عوض انتظاری که از مشتری دارید تا اقدام مورد نظر شما را انجام دهد، چه ارزشی به او می دهید؟ مشتری وقت و هزینه صرف می کند تا اقدام مورد نظر شما را انجام دهد. برای مثال فرم پر کند، خرید کند، روی لینک کلیک کند و ... . در عوض شما چه مزایا و ویژگی هایی به مخاطب عرضه می کنید تا برای دنبال کردن شما و انجام کاری که انتظار دارید، ترغیب شود؟

اعتماد سازی:

شرط اول موفقیت در حوزه آنلاین، اعتماد سازی کنید. هر چیزی که باعث کاهش اعتماد مخاطبان می شود، از سایت حذف کنید. به گونه ای که به یک منبع مهم و موثق تبدیل شوید تا در هر اقدامی فقط به سراغ سایت شما بیایند.

مرتبط بودن:

کاربران به ویژه کاربران قدیمی با یک پیش فرض مشخص و انتظارات خاص وارد سایت می شوند. هر چه محتوای شما با ارزش پیشنهادی که مخاطب توصیه می کنید، مرتبط تر باشد، سریع تر اقدام مورد نظر شما را انجام می دهند.

جلب توجه کردن:

بسیاری از کاربران وقت یا حوصله کافی برای دیدن قسمت های مختلف سایت ندارند. اگر با توجه به استراتژی سایت خود یا کمپین مورد نظرتان به دنبال اقدام خاصی برای افزایش نرخ تبدیل هستید، سایر عوامل اضافی را از سایت حذف کنید. دکمه ها، فرم ها و ... را در قسمتی از سایت قرار دهید که مخاطبان بدون سردرگمی آن ها را ببیند.

ایجاد ضروریت برای کاربر:

به گونه ای در مورد مزایا و ویژگی های محصول صحبت کنید که مخاطب صریح و واضح از ضروریت خرید یک کالا یا سفارش یک خدمت ترغیب شود. برای مثال در کمپین ها زمان محدود، ارسال رایگان محدود، یا تعداد محدود برای محصولات مشخص کنید.

روش های افزایش نرخ تبدیل سئو سایت

بدیهی است کلیه اقداماتی که با هدف افزایش رضایت گوگل در سایت اجرا می شود، به صورت مستقیم روی رضایت کاربر هم تاثیر می گذارد. به همین جهت نرخ تبدیل سایت و سئو آن به صورت مستقیم به یک دیگر وابسته هستند. به همین جهت بسیاری از روش های افزایش نرخ تبدیل سئو باعث رسیدن به اهداف مورد نظر یک کسب و کار نیز می شود. بهترین روش های افزایش نرخ تبدیل سئو سایت به شرح زیر است:

بهینه سازی تجربه کاربری:

در صفحات مربوط به محصولات و خدمات ارائه تجربه کاربری خوب (UX) تاثیر زیادی در افزایش رضایت کاربران و افزایش نرخ تبدیل دارد. مشتریان با وارد شدن به سایت باید سریعا بتوانند به نیاز و خواسته خود دسترسی داشته باشند تا در سایت بمانند. سپس اقدام مورد نظر شما را انجام دهند.

افزایش سرعت سایت:

یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر در افزایش نرخ تبدیل و افزایش رضایت کاربران، بهبود و افزایش سرعت سایت است. اگر صفحات سایت در کم تر از 3 ثانیه آپلود نمی شود، حدود 40 درصد از کاربران را از دست خواهید داد. در این میان ممکن است تعداد زیادی از این کاربران، شانس تبدیل شدن به مشتری را داشته باشند و عملا بانس ریت سایت پایین خواهد آمد

اضافه کردن قابلیت جستجوی سریع:

برای این که کاربران سریع تر به محصول یا خدمت مورد نظر برسند، قابلیت جستجوی سریع را از طریق اضافه کردن یک موتور جستجوی سریع به سایت اضافه کنید. این کار تاثیر زیادی در افزایش رضایت کاربران واقعی دارد.

استفاده از فرم های فراخوانی:

بسیاری از کاربران و مخاطبان واقعی که با هدف مشخصی وارد سایت می شوند، فرم های مورد نظر شما را به راحتی پر می کنند. برای این گونه کاربران در قسمت های مختلف سایت فرم های Call to action جذاب با ظاهری حرفه ای و زیبا قرار دهید.

انتشار تاییدیه مشتریان قبلی:

برای افزایش حس اعتماد کاربران جدید، نظر کلیه مشتریانی که قبلا از خرید یا محصولات یا خدمات شما رضایت داشته اند، را در سایت منتشر کنید.

امکان روش های پرداخت مختلف:

برخی از مشتریان زمان خرید برای پرداخت آنلاین تردید دارند. برای جلوگیری از، از دست رفتن این گونه مشتریان روش های امن برای پرداخت پیشنهاد کنید. به این مشتریان می توانید پرداخت در محل یا امکان پرداخت کارت به کارت را پیشنهاد کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو:

حداقل 78 درصد از کاربران برای جستجو در گوگل از تلفن همراه استفاده می کنند. بنابراین با طراحی سایت ریسپانسیو می توانید صفحات سایت را به گونه ای طراحی کنید که با هر دستگاهی سازگاری و مطابقت داشته باشد.

مطالب مشابه مشاهده همه
 الگوریتم رقص گوگل
 الگوریتم رقص گوگل چیست و چه نکاتی را باید در مورد آن بدانبم

 الگوریتم رقص گوگل چیست ؟ چرا ما به عنوان یک سئو کار یا وبمستر باید اطلاعات کافی در مورد این الگوریتم شگفا انگیز گوگل داشته باشیم؟ چرا این الگوریتم به ...

CTA یا دعوت به اقدام چیست؟
CTA یا دعوت به اقدام چیست و چرا اهمیت دارد ؟

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم CTA یا دعوت به اقدام چیست و چرا وبسایت ها توجه ویژه ای به این موضوع دارند؟ نکاتی مهم که با خواندن ...

معرفی بهترین افزونه های کاربردی در وردپرس برای هر سایت
معرفی بهترین افزونه های کاربردی در وردپرس برای هر سایت

در این مقاله قراره بهترین افزونه های کاربردی در وردپرس را که هر وبمستری باید انها را نصب کند به صورت کامل با کارایی هر یک توضیح دهیم افزونه های ...