بانس ریت چیست ؟ | چیکار کنیم نرخ پرش سایت مون کاهش پیدا کنه ؟

اگر سئو کاری و نمیدونی بانس ریت چیه با اکادمی دبل کلیک همراه شو تا بهت بگم بانس ریت یا نرخ پرش چیه ؟ ایا رو سئو تاثیر داره یا نه ؟

بانس ریت چیست ؟

تابحال شده وارد مغازه ای شوید و تنها با یک نگاه از مغازه خارج شوید ؟ بدون اینکه سوالی بپرسید و یا خریدی انجام دهید ؟ خیلی اوقات پیش میاد که ما وارد یه مغازه میشیم و به دلایل مختلفی سریع از مغازه میایم بیرون بدون اینکه رغبتی داشته باشیم که اجناس اون مغازه رو ببینیم. دلایلی چون قیمت بالای اون اجناس، یا بد رفتار کردن فروشنده و یا حتی از ظاهر مغازه بدمون میاد و عملا چیزی برای جذب وجود نداره تو اون مغازه. وقتی ما خارج شدیم میشه گفت که یه بانس یا یه پرش اتفاق اقتاده . حالا بانس ریت چیست ؟ 

بانس ریت چیست

در دنیای وبسایت ها هم چنین چیزی وجود خواهد داشت . حتما براتون پیش اومده که بعد از سرچ کردن یک کلمه کلیدی در گوگل ، نتایجی براتون اومده و شما روی یکی از سایتها کلیک کردید و واردش میشید ولی بدون اینکه تعامل خاصی انجام بدید کلا صفحه رو میبندید یا دوباره برمیگردید به صفحه نتایج گوگل این عمل شما می تواند دلایل بسیار زیادی داشه باشد که در ادامه بیشتر درمورد این موضوع صحبت خواهیم کرد در واقع اینجا یک بانس برای سایت مورد نظر محاسبه میشه . و اما تعریفی دقیق تر از بانس ریت چیست ؟

نرخ پرش یا بانس ریت درصد افرادی است که وارد سایت شما شده و بدون هیچ تعاملی از وبسایت شما خارج میشوند. اگه بخوام شفاف تر بگم وقتی یه کاربر از طریق نتایج گوگل و یا از راه های دیگر وارد سایت شما شده و به سرعت از سایت شما خارج شده بدون اینکه روی لینکی کلیک کند یا وارد صفحه ی دیگه ای بشه یک بانس رخ داده است. این یعنی کاربر هیچ رغبتی نداشته که صفحات دیگر سایت شما رو ببینه، نه کامنتی گذاشته نه در لینکی از سایت شما کلیک کرده و عملا با این رفتار نشان خواهد داد تا نتیجه ظاهر شده در گوگل نتوانسته نیاز او را بر طرف نماید .

اگر میخواید بدونید که دامین اتوریتی و پیج اتوریتی چیست ؟ کلیک کنید 

ایا نرخ پرش روی سئو تاثیر دارد ؟

اغلب افرادی که در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند بر این باور هستند که نرخ پرش اگر بالا باشد روی سئو تاثیر منفی میگذارد. این یک باور اشتباه است. میدانید چرا ؟

یکی ار ابزار هایی که میتوان از طریق ان نرخ پرش سایت خود را ببینیم گوگل انالیتیکس است. اما عددی که گوگل انالیتیکس در اختیار ما میگذارد دقت بالایی ندارد چرا که این ابزار تعداد کاربرانی که از هر طریقی وارد سایت ما شده و خارج میشوند را حساب میکند. البته ناگفته نماند که شما در ابزار گوگل انالیتیکس میتوانید ورودی کاربران را تفکیک کنید. کاربرانی که از طریق سوشیال مدیا ها وارد شده اند و یا از طریق نتایج گوگل . وقتی تفکیک کنید به عدد دقیق تری میرسید.

از طرفی مدت هاست که دیده میشود مدیران گوگل بار ها و بارها این موضوع را گفته اند که بانس ریت معیار اصلی ما در رتبه بندی وب ها نیست.

یکی از موارد دیگر این است که با روش های سئو کلاه سیاه میتوانیم نرخ پرش را کاهش دهیم. به عبارتی با سئو کلاه سیاه میتوانیم تعامل مصنوعی ایجاد کنیم . کافیست ای پی های فیکی را وارد سایت کرده و تعامل های مفیدی را با برنامه ریزی مشخص انجام دهید به همین راحتی .

اموزش جامع سئو در 2022 تنها در اکادمی دبل کلیک 

اما باید گفت که نرخ پرش به صورت غیر مستقیم روی سئو سایت شما تاثیر دارد حالا چگونه ؟

ارتباط کاربر با وبسایت شما برای گوگل بسیار حائز اهمیت است . حالا اگر کاربری وارد سایت شما شود و بدون اینکه کاری کند یا زمان مناسبی را برای مطالعه محتوا شما وقت نگذارد و از سایت خارج شود این یعنی کاربر نتونسته با سایت شما تعاملی  خوبی بر قرار کند. یا از ظاهر سایت شما خوشش نیومده، یا محتوای خوبی نداشتید و موارد دیگ ... این باعث میشه که تجربه کاربری خوبی بدست نیارید و خب گوگل هم این مورد و در نظر میگیره و در طولانی مدت دچار مشکل میشید.چرا ؟ معلومه وظیفه گوگل نمایش اطلاعات مفید و ارزشمند و البته قابل استفاده به کاربران خواهد بود موتور جستجو گر گوگل تنها به تجربه کاربری توجه میکند از این رو هرکاری که موجب شود تا ما یک تجربه خوب را به کاربر القا کنیم به نفع خودمونه و خب گوگل هم همینو میخواد. پس برای رضایت کاربر  هر کاری که لازمه انجام بده.

بانس ریت سایت باید چند باشه ؟

میانگین نرخ پرش باید بین 40 تا 60 باشد. این متعادل ترین و نرمال ترین حالت برای بانس ریت است . اگر نرخ پرش سایت تون بیشتر از 60 درصد باشه باید سریعا پیگیری کنید که مشکل از کجاست و رفعش کنید. اگر هم کمتر از 40 درصد باشد وبسایت شما بانس ریت پایینی دارد و چند پله جلوترید تا بقیه.

باید بهتون بگم که انواع سایت ها در این بخش بسیار مهمه. مثلا اینکه سایت شما فروشگاهیه یا مقاله محوره و یا خدماتیه . بزارید اینجوری بگم بانس ریت هر حوزه ی کاری ای متفاوته و شما برای بررسی بانس ریت تون باید رقبا تونو انالیز کنید و ببینید که بانس ریت رقبا به چه صورت است .

وبسایت های فروشگاهی که در انتها کاربر اقدام به خرید میکند دارای پایین ترین بانس ریت هستند چرا ؟ چون کاربر در چنین وبسایت هایی تعامل میکند برای مثال اقدام به خرید کرده و یا وارد صفجات دیگری از سایت میشود تا محصولات مختلفی را ببیند .

در مقابل سایت های وبلاگی و مقاله محور دارای بانس ریت بیشتری هستند چرا ؟ چون کاربر بعد از انکه اطلاعات مورد نظر شو تو سایت شما خوند سایت را میبندد و خارج میشود ، یا حتی با مطالعه قسمتی کوتاه از محتوای شما به مفید نبودن محتوای شما پی خواهند برد .

بزارید یه مثال بزنم . فرض کنید شما به عنوان کاربر دنبال طرز تهیه کیک خانگی با پودر کیک اماده هستید و وقتی در گوگل سرچ میکنید روی یکی از نتایج کلیک میکنید و پس از خواندن مطلب فوق بدون هیچ تعاملی از سایت خارج میشوید یا برمیگردید به صفحه قبل و یا کلا صفحه را میبندید. اینجا بانس ریت سایت فوق افزایش میابد. اما بانس ریت بالا همیشه هم بد نیست . در ادامه میگم بهتون. 

ایا تابحال به این فکر کردی که چرا واسه گوگل بهینه سازی انجام میدیم ؟ 

حالا اگر شما دنبال خرید پودر کیک اماده باشید داستان فرق دارد. بعد از اینکه از نتایج گوگل یک سایت را انتخاب کرده و روی ان کلیک کردید وارد یک وبسایت فروشگاهی میشوید و در انتها شما با زدن دکمه افزودن به سبد خرید یک تعامل با سایت انجام دادید. و میتوان گفت که ورد شما به این صفحه منجر به زدن دکمه ای در این سایت شد و عملا شما یک اکشن انجام  داده و اقدام به خرید میکنید. اینجا بانس ریت این سایت به کمترین مقدار خود رسیده است.

پس در نظر داشته باشید که سایت با سایت فرق داره . و اما قرار بود یه چیزی بهتون بگم . بانس ریت بالا همیشه هم بد نیست.

زمانی که کاربر وارد سایت شما شده و مطلبی را میخواند و به هدف خود رسیده و شما به عنوان مدیر سایت نیاز کاربر را بر اورده کردید عملا کاربر باید از سایت خارج شود چراکه چیزی که میخواسته رو در اختیارش گذاشتید. اینجا مربوط به تعداد افرادی هست که وارد وبسایت شما میشن و اطلاعات زیادی رو کسب میکنند. نگران نباشید ربات های گوگل با هوش مصنوعی ای که دارن متوجه این موضوع میشن که کاربر به چه دلیلی از سایت شما خارج شدند. عدم رضایت کافی بوده و یا نه به هدفش رسیده و صفحه رو بسته.

بانس ریت چطوری محاسبه میشه ؟

برای محاسبه نرخ پرش یک فرمول وجود دارد : نسبت افرادی که بدون هیچ تعاملی از سایت خارج شده اند به تعداد کل افرادی که وارد سایت شده اند در 100 .

همانطور که گفته شد یکی از ابزار هایی که میتوان نرخ پرش سایت را در ان دید گوگل انالیتیکس است. البته باید دوباره تکرار کنم که نرخ پرش در گوگل انالیتیکس تا زمانی که شما به اندازه کافی مسلط به این ابزار نباشید امکان گزارش دقیق را نخواهید داشت . امیدواریم به خوبی متوجه شده باشید که بانس ریت چیست ؟ 

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت