الگوریتم پیج لایوت (Page Layout) چیست؟ | بلایی که تبلیغات سر سایتمان می اورد؟

تاریخچه پیدایش این الگوریتم از سال 2012 و پس از الگوریتم پاندا بود زمانی که مدیران وبسایت ها با تبلیغات خود کاربران وبسایت را ازار میدادند از این رو این الگوریتم به جهت مبارزه با تبلیغات ازار دهنده پدید امد.

الگوریتم پیج لایوت چیست؟

وجود الگوریتم های قدرتمند گوگل از ابتدای راه اندازی تاکنون، این موتور جستجو را بین کاربران محبوب کرده است. به گونه ای که برای پیدا کردن پاسخ ساده ترین سوالات هم دست به دامن گوگل می شوند. هر کدام از الگوریتم های گوگل با به روز رسانی های مجدد خود تغییراتی را در رتبه بندی سایت ها اعمال می کنند که ممکن است برای همه سایت ها خوشایند نباشد. یکی از بهترین الگوریتم های گوگل که به شدت با افزایش میزان تبلیغات مخالفت می کند، الگوریتم پیج لایوت است. همان طور که می دانید یکی از بهترین روش های دیده شدن در فضای آنلاین و افزایش آگاهی از برند، تبلیغات آنلاین است. تصور کنید هر بار که از یک خیابان می گذرید چند فرد تراکت های مختلفی را به شما بدهند. ممکن است برای بار اول مخالفتی نکنید و حتی عکس العملی نداشته باشید. اما با تکرار این روند دیگر از آن خیابان عبور هم نمی کنید. تبلیغات زیاد در فضای آنلاین هم به همین صورت است. درست است که تبلیغات در فضای آنلاین و حتی در سایت ها یکی از بهترین روش های جذب مخاطب محسوب می شود. اما تکرار در روند این کار و ارائه محتواهای تبلیغاتی به کاربر موجب آزار و اذیت او شده و او را فراری می دهد. گوگل با معرفی Google Top Heavy Update یا همان الگوریتم پیج لایوت با وجود چنین تبلیغاتی سال هاست مقابله می کند.  به طور کلی طراحی سایت صرفا به تولید محتوا، سئو کردن آن و ارائه آن به مخاطب محدود نمی شود. علاوه بر این، سئو شامل فرایندهایی فراتر از لینک سازی، تولید محتوا، ریپورتاژ و ... است. اگر بخواهیم به صورت گسترده تر به تعریف سئو بپردازیم، باید گفت سئو شامل فرایند وب دیزاین، بهینه سازی ساختار و معماری سایت، بهبود رابط کاربری و بهبود تجربه کاربری است. به طور کلی یعنی سایت باید به گونه ای باشد که کاربر بدون دردسر، سریع و راحت بتواند به خواسته هایش دسترسی داشته باشد. به طور کلی می توان گفت هدف از طراحی و معرفی الگوریتم page layout نیز جلب رضایت کاربر و بهبود تجربه کاربری اوست.در این مقاله همراه ما باشید تا با عملکرد این الگوریتم به طور کامل آشنا شوید.

تاریخچه الگوریتم پیج لایوت

با این وجود این که معمولا تاریخچه دقیقی در مورد معرفی شدن الگوریتم های مختلف گوگل وجود ندارد، اما به طور حدودی می توان گفت الگوریتم پیج لایوت حدود یک سال بعد از الگوریتم پاندا معرفی شد. در واقع کار رسمی این الگوریتم از سال 2012 میلادی و با هدف بررسی و تمرکز روی محتوای صفحات آغاز شد. برای آشنایی بهتر با این الگوریتم تعریف خودم را با یک مثال شروع می کنم. حتما شما هم سایت هایی را دیده اید که پس از وارد شدن با آن حجم زیادی از تبلیغات و برگه های مختلف را در سمت چپ و راست و بالای صفحه قرار داده است. حتی برای نمایش دادن و دیدن کل صفحه مجبور بودید که صفحه را اسکرول کرده تا بتوانید به محتوای اصلی دسترسی داشته باشید. با دیدن این صفحات قطعا کلافه می شدید، غیر از این است؟ از آن جا که از ابتدای راه اندازی گوگل هدف این موتور جستجو جلب رضایت کاربران بوده و هست، با معرفی الگوریتم پیج لایوت به شدت با وجود این تبلیغات آزار دهنده مخالفت کرد. در واقع هدف این الگوریتم ایجاد و امکان تجربه رابط کاربری بهتر برای کاربران بود. این الگوریتم در ابتدای کار خود فقط 1 درصد از سایت ها را تحت تاثیر قرار داد. تصور کنید چقدر تعداد این گونه وب سایت ها زیاد بود!!! اما با وجود این تاثیر گذاری کم، باقی سایت ها سریعا طراحی و ساختار خود را تغییر دادند تا تجربه کاربری بهتری را برای کاربران به وجود آورند. نسخه های اولیه این الگوریتم معمولا با تبلیغات پاپ آپ کاری نداشت. اما با بررسی های مختلفی که روی رفتار کاربران انجام شد، رفته رفته به وجود این گونه تبلیغات هم ایراد گرفت و مخالفت کرد. اتفاق جالبی که این الگوریتم پس از چندین ماه رقم زد این بود که با به روز شدن آن فرصتی دوباره در اختیار برخی سایت های پنالتی شده، قرار داد. برخی از سئو کاران که از وجود این الگوریتم از همان ابتدا مطلع شدند، سریعا دست به کار شدند و تبلیغات را از صفحه اصلی سایت خود و حتی باقی صفحات حذف کردند. در واقع طی این به روز رسانی که سئو کاران برای آن اقدام کردند، الگوریتم page layout نیز به عنوان یک جایزه آن ها را به جایگاه قبلی شان بازگرداند و به نتایج قبلی برگشتند. سومین به روز رسانی این الگوریتم در سال 2014 میلادی انجام شد. در نهایت و در چهارمین به روز رسانی نیز در سال 2016 میلادی، جام مولر مهندس ارشد گوگل اعلام کرد که سایت هایی که توسط این الگوریتم جریمه شده اند، اگر ایرادات را رفع کنند، از پنالتی خارج می شوند. به همین دلیل دیگر نیازی به آپدیت جدید این الگوریتم و تغییر در روند کار و ساختار آن نیست.

الگوریتم پیج لایوت چه تاثیری روی سئو دارد؟

یکی از تاثیرات جالبی که معرفی شدن و سپس به روز رسانی الگوریتم پیج لایوت داشت، تغییر در نگاه سئو کاران و وب مستران در مورد تبلیغات بود. این تغییر در نگاه اتفاقات بسیار خاصی بود که کمک کرد برخی از سایت ها که تبلیغات بسیار زیادی در همه قسمت های سایت قرار می دادند، از این کار دست بردارند. یکی از نکات حائز اهمیت در مورد این الگوریتم از زبان مت کاتز از مدیران سابق ضد اسپم گوگل به شرح زیر است:

این الگوریتم به تبلیغاتی که حالت طبیعی داشته باشد و تغییری در رفتار کاربران و تجربه کاربری آن ها نداشته باشد، کاری ندارد. بلکه تمرکز اصلی این الگوریتم روی سایت هایی که در همه قسمت های سایت آن ها تبلیغات زیاد و آزار دهنده وجود دارد. به گونه ای که دیدن صفحه اصلی و رسیدن به محتوای اصلی برای مخاطب سخت و آزار دهنده باشد. اما تاثیر اصلی این الگوریتم روی سئو سایت ها فقط این نبود. به ادامه مطلب توجه کنید.

هدف اصلی بسیاری از سایت ها که حجم عظیمی از تبلیغات را منتشر می کردند، درآمد از طریق این تبلیغات بود. اما از طرفی با توجه به این که این تبلیغات باعث کاهش رابطه کاربری و تاثیر منفی در رفتار کاربران می گذاشت، میزان بسیار زیادی از ترافیک سایت خود را از دست می دادند. برای مثال یکی از سایت های فروم با معرفی شدن الگوریتم پیج لایوت اعلام کرده که حدود 40 درصد از ترافیک سایتش کاهش پیدا کرده است!!! این موضوع اهمیت دادن این الگوریتم روی رفتار کاربران را به شدت تایید می کند. همچنین برخی از سایت هایی که توسط این الگوریتم جریمه شده بودند 2 سال طول کشید که از پنالتی خارج شوند. این آمار در نگاه اول ممکن است چیزی نباشد. اما تصور کنید دو سال زمان صرف کردند برای باز پس گرفتن یک سایت و جلب اعتماد گوگل اصلا کار ساده ای نیست. به طور کلی الگوریتم پیج لایوت با تحت تاثیر قرار دادن سئو سایت روی عوامل مختلف زیر نیز تاثیر دارد:

  1. کاهش سرعت سایت
  2. کاهش انعطاف پذیری سایت
  3. کاهش محبوبیت سایت از طرف گوگل
  4. آزار مخاطبین و کاهش تجربه کاربری کاربران
  5. کاهش بازدید سایت
  6. افزایش نرخ پرش سایت

چگونه می توانیم از شر الگوریتم پیج لایوت در امان باشیم؟

تا این قسمت از مقاله به موارد مهمی که مورد توجه الگوریتم پیج لایوت است پرداختیم. متوجه شدیم که تمرکز این الگوریتم مبارزه با تبلیغات زیاد و آزار دهنده در سایت ها و توجه به تجربه کاربری است. اما نکته مهم این است که چگونه از شر این الگوریتم در امان باشیم. با توجه به نکات زیر دیگر توسط این الگوریتم جریمه نخواهید شد:

رسیدگی و توجه به قسمت بالای سایت و کاهش حجم محتوا در این قسمت:

این قسمت از سایت در همان ابتدای بارگزاری به کاربر نشان داده می شود. کاربران در یک نگاه متوجه می شوند که این سایت برای آن ها مفید است یا نه؟ برای مثال متوجه می شوند که وقتی قسمت زیادی از طراحی بالای صفحه خالی از عنوان، نام سایت، لوگوی برند یا دارای یک بنر بزرگ است، می خواهید به آن ها تبلیغات زمان بر نشان دهید. به همین دلیل سریعا از سایت خارج شده و این یعنی همان افزایش نرخ پرش از سایت.

استفاده از افزونه Screen Resolution Tester:

این افزونه تخصصی گوگل کروم است که با استفاده از آن می توانید تبلیغات سایتتان چه مقدار از فضای صفحه را اشغال کرده است. خودتان را جای کاربر بگذارید؛ آیا این تبلیغات آزار دهنده است یا خیر؟ اگر حتی حدس می زنید که کمی آزار دهنده است، سریعا تبلیغات را حذف کنید.

قرار دادن تبلیغات در مکان مناسب:

حتی اگر به طور کلی استراتژی سایت شما تبلیغات است، تبلیغات را در جای مناسب قرار دهید. برای این کار ابتدا اطلاعات و محتوایی که کاربر برای آن جستجو کرده است را به او نشان دهید. پس از آن به سراغ نشان دادن تبلیغات در یک محل مناسب بروید. این روش هیچ تاثیری در کاهش تجربه کاربری کاربران ندارد. علاوه بر این، توجه داشته باشید که گوگل به طور کلی با تبلیغات در سایت مخالف نیست. بلکه مخالف هر گونه اقدامی است که باعث کاهش تجربه کاربری و رضایت کاربران شود.

توجه و بررسی سرعت سایت:

یکی از مهم ترین تاثیراتی که درج تبلیغات روی سایت دارد، کاهش سرعت سایت است. اگر قصد بارگذاری یک بنر و تصویر کوچک را هم دارید، به بهترین نحو آن را بهینه سازی کنید. برای این کار می توانید از نرم افزارهای آنلاین کاهش حجم تصاویر کنید. بدون کاهش کیفیت حجم تصاویر کاهش می یابد. با خیال راحت می توانید تصاویر را درج کرده و نگران کاهش سرعت سایت نباشید. علاوه بر این، توجه داشته باشید که با استفاده از سایر نرم افزارهای آنلاین و تخصصی سرعت سایت را مرتبا چک کنید و هر اقدامی که باعث کاهش سرعت شده را برطرف کنید.

تعادل بین محتوا و تبلیغات:

هدف کاربر از وارد شدن به سایت شما خواندن مطلب و محتوایی است که به آن نیاز دارد. در وهله اول محتوا را به کاربر نشان دهید و پس از آن تبلیغ را درج کنید. به گونه ای که به هیچ وجه باعث آزار کاربر نشود.

 

سخن پایانی

هدف گوگل از ابتدا جلب رضایت کاربران در سراسر جهان بوده، به گونه ای که به محبوب ترین موتور جستجو در جهان تبدیل شده است. علاوه بر این، با معرفی و به روز رسانی الگوریتم های خود سعی در افزایش رضایت کاربران جدید و حفظ کاربران قدیمی خود دارد. یکی از بهترین و کاربردی ترین الگوریتم های گوگل از ابتدا تاکنون حواسش به تبلیغات آزار دهنده سایت ها است، الگوریتم پیج لایوت می باشد. در این مقاله به طور کامل با عملکرد این الگوریتم و موارد قابل توجه از دید آن آشنا شدیم. با مطالعه کل مقاله می توانید اقداماتی که باعث جریمه شدن سایت توسط Page layout می شود را رعایت کرده و از جریمه و پنالتی شدن سایت خود جلوگیری کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت