مبانی شبکه و اینترنت

امروزه زندگی بشر مبتنی بر بستر شبکه ای جهانی به نام اینترنت میباشد و بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از ارکان رفاه امروزی دسترسی به این شبکه ی جهانی است. سعی بر این شده است تا با زبانی ساده به بیان مفاهیم اولیه شبکه های خصوصی و عمومی در این مقاله بپردازیم.

برای شروع کار با شبکه و اینترنت نیاز است با مفاهیم بنیادین آن آشنا شویم. سپس برای تحلیل دقیق تر به هر کدام از اجزا میپردازیم.

شبکه چیست ؟

شبکه های کامپیوتری (network) مجموعه ای متشکل از سیستم های کامپیوتری ، سخت افزار و نرم افزار های مربوط به شبکه و تجهیزات ارتباطی نظیر کابل های شبکه و یا تجهیزات بی سیم است .

شبکه به طور کلی به دو بخش سخت افزار (Passive) و نرم افزار (Active) تقسیم می شود .

 

کار شبکه چیست ؟

شبکه وظیفه دارد تا ارتباط بین سیستم ها را برقرار کند تا کاربران آن بتوانند داده ها و تجهیزات را به اشتراک بگذارند .

 

اینترنت چیست ؟

اینترنت یک شبکه بزرگ سراسری و جهانی ( شامل کامپیوتر ها ، روتر ها ، سرور ها ، کیت های الکترونیکی و ... ) برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات عمومی وخصوصی است . این شبکه به وسیله دستگاه اتصال به شبکه ، برای عموم مردم قابل دسترسی است . بر خلاف تصور عموم اینترنت تنها صفحات وب نمیباشد و وبسایت ها تنها بخشی از شبکه ی جهانی اینترنت میاشد.

اینترانت چیست ؟

اینترانت یک شبکه خصوصی است که تنها از طریق کاربران مجاز قابل دسترسی است. پیشوند intra به معنای داخلی است و این بدین معنی است که برای ارتباط داخلی طراحی شده است . در واقع اینترانت یک نسخه کوچک از اینترنت با قابلیت های مشابه اما به صورت داخلی برای یک شرکت یا سازمان می باشد .

Public network و private network چیست و چه تفاوت هایی دارند؟

شبکه های عمومی یا Public به شبکه هایی گفته می شود که امکان دسترسی به آن شبکه از یک دستگاه خارج از آن شبکه به داخل آن وجود داشته باشد .

شبکه های خصوصی یا Private بر عکس شبکه های عمومی هستند و امکان دسترسی به شبکه برای دستگاهی که داخل آن شبکه به صورت عادی میسر نیست و راه ارتباطی این شبکه ها به بیرون از شبکه معمولا از طریق یک درگاه یا GATEWAYE تامین میشود . به عنوان مثال کامپیوتر های یک شرکت که به یک شبکه وایرلس متصل هستند از طریق روتر به خارج از شبکه متصل میشوند .

مطالب مشابه مشاهده همه
 الگوریتم رقص گوگل
 الگوریتم رقص گوگل چیست و چه نکاتی را باید در مورد آن بدانبم

 الگوریتم رقص گوگل چیست ؟ چرا ما به عنوان یک سئو کار یا وبمستر باید اطلاعات کافی در مورد این الگوریتم شگفا انگیز گوگل داشته باشیم؟ چرا این الگوریتم به ...

CTA یا دعوت به اقدام چیست؟
CTA یا دعوت به اقدام چیست و چرا اهمیت دارد ؟

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم CTA یا دعوت به اقدام چیست و چرا وبسایت ها توجه ویژه ای به این موضوع دارند؟ نکاتی مهم که با خواندن ...

معرفی بهترین افزونه های کاربردی در وردپرس برای هر سایت
معرفی بهترین افزونه های کاربردی در وردپرس برای هر سایت

در این مقاله قراره بهترین افزونه های کاربردی در وردپرس را که هر وبمستری باید انها را نصب کند به صورت کامل با کارایی هر یک توضیح دهیم افزونه های ...