مبانی شبکه و اینترنت

امروزه زندگی بشر مبتنی بر بستر شبکه ای جهانی به نام اینترنت میباشد و بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از ارکان رفاه امروزی دسترسی به این شبکه ی جهانی است. سعی بر این شده است تا با زبانی ساده به بیان مفاهیم اولیه شبکه های خصوصی و عمومی در این مقاله بپردازیم.

برای شروع کار با شبکه و اینترنت نیاز است با مفاهیم بنیادین آن آشنا شویم. سپس برای تحلیل دقیق تر به هر کدام از اجزا میپردازیم.

شبکه چیست ؟

شبکه های کامپیوتری (network) مجموعه ای متشکل از سیستم های کامپیوتری ، سخت افزار و نرم افزار های مربوط به شبکه و تجهیزات ارتباطی نظیر کابل های شبکه و یا تجهیزات بی سیم است .

شبکه به طور کلی به دو بخش سخت افزار (Passive) و نرم افزار (Active) تقسیم می شود .

 

کار شبکه چیست ؟

شبکه وظیفه دارد تا ارتباط بین سیستم ها را برقرار کند تا کاربران آن بتوانند داده ها و تجهیزات را به اشتراک بگذارند .

 

اینترنت چیست ؟

اینترنت یک شبکه بزرگ سراسری و جهانی ( شامل کامپیوتر ها ، روتر ها ، سرور ها ، کیت های الکترونیکی و ... ) برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات عمومی وخصوصی است . این شبکه به وسیله دستگاه اتصال به شبکه ، برای عموم مردم قابل دسترسی است . بر خلاف تصور عموم اینترنت تنها صفحات وب نمیباشد و وبسایت ها تنها بخشی از شبکه ی جهانی اینترنت میاشد.

اینترانت چیست ؟

اینترانت یک شبکه خصوصی است که تنها از طریق کاربران مجاز قابل دسترسی است. پیشوند intra به معنای داخلی است و این بدین معنی است که برای ارتباط داخلی طراحی شده است . در واقع اینترانت یک نسخه کوچک از اینترنت با قابلیت های مشابه اما به صورت داخلی برای یک شرکت یا سازمان می باشد .

Public network و private network چیست و چه تفاوت هایی دارند؟

شبکه های عمومی یا Public به شبکه هایی گفته می شود که امکان دسترسی به آن شبکه از یک دستگاه خارج از آن شبکه به داخل آن وجود داشته باشد .

شبکه های خصوصی یا Private بر عکس شبکه های عمومی هستند و امکان دسترسی به شبکه برای دستگاهی که داخل آن شبکه به صورت عادی میسر نیست و راه ارتباطی این شبکه ها به بیرون از شبکه معمولا از طریق یک درگاه یا GATEWAYE تامین میشود . به عنوان مثال کامپیوتر های یک شرکت که به یک شبکه وایرلس متصل هستند از طریق روتر به خارج از شبکه متصل میشوند .

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت