الگوریتم رقص گوگل چیست و چه نکاتی را باید در مورد آن بدانیم

در این مقاله قراره 0 تا 100  الگوریتم رقص گوگل را به شما عزیزان شرح بدهیم . اطلاعات از این الگوریتم می تواند به شما کمک کند تا در نتایج اولیه گوگل حضور داشته باشید

 الگوریتم رقص گوگل چیست ؟

کاربران در روز ساعاتی زیادی را در فضای مجازی و گوگل می گردند. حتی برای پیدا کردن ساده ترین سوالات هم به سراغ گوگل می آیند. گوگل نیز باید به کاربران بهترین و جدیدترین نتایج را نمایش دهد. علاوه بر این، هر روز صفحات جدید با محتوای جدید یا آپدیت شده به گوگل اضافه می شود که باید آن ها را ایندکس و سپس بررسی و آنالیز کند. هر کدام از این صفحات با استفاده از یک کلمه کلیدی اصلی و چندین کلمه کلیدی فرعی کاندید می شوند. به گونه ای که پس از جستجو کردن کاربر، بهترین نتایج به او نمایش داده شود. محتواهایی که در سایت ها منتشر می شود، ابتدا توسط گوگل ایندکس و بررسی می شود. اما گوگل در مورد کیفیت واقعی و جایگاه اصلی آن ها را نمی تواند تعیین کند. به همین دلیل سایت های تازه کار و به اصطلاح نوپا تا حد زیادی شاهد تغییرات زیاد در نتایج گوگل بودند. این اتفاق ناشی از الگوریتم رقص گوگل است. با وجود این که هنوز هم برخی منابع از جمله خود گوگل وجود این الگوریتم را تایید نکرده، اما برخی سئو کاران عقیده دارند، نوساناتی که در رتبه سایت ها رخ می دهد، ناشی از فعالیت همین الگوریتم است. اگر به تازگی با دنیای سئو و نوسانات درون آن آشنا شده اید، این مقاله برای شماست. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

<<< اطلاعاتی که باید درباره سئو داخلی بدانید>>>

 

عملکرد الگوریتم رقص گوگل چگونه است؟

برای شناخت عملکرد این الگوریتم ترجیح می دهم توضیحاتم را با یک مثال شروع کنم. اولین و مهم ترین اقدام برای سئو سایت، تحقیق کلمه کلیدی و تولید محتوا است. تصور کنید مدت ها زمان خود را صرف تحقیق کلمه کلیدی کرده اید و سپس با تولید محتوا، یک مطلب کاملا مفید و طبق اصول سئو نوشته اید. پس از انتشار محتوا، این صفحه سایت ایندکس شده و توسط ربات های گوگب بررسی می شود. پس از چند روز که تصمیم می گیرید رتبه محتوای خود را مشاهده کنید. برای این کار معمولا به سراغ گوگل آنالیتیکس یا سرچ کنسول می رویم. در کمال تعجب می بینید که مقاله سئو شده شما در صفحه دوم یا سوم گوگل قرار گرفته است. در صورتی که کاملا مطابق با اصول سئو، از کلمات کلیدی در عناوین، تگ ها و ... استفاده کرده اید. لینک سازی ها کاملا اصولی و درست است. اما دلیل این رتبه چیست؟

اگر مجددا به سرچ کنسول بروید و سایت و صفحه مورد نظرتان را آنالیز کنید، می بینید که هم impression و هم تعداد کلیک ها افزایش یافته است. اما در صورتی که دوباره این وضعیت را بررسی کنید، در کمال ناباوری خواهید دید که رتبه مجددا افت پیدا کرده است. کلیه اتفاقات ذکر شده ناشی از نوساناتی است که الگوریتم رقص گوگل روی سایت ها اعمال می کند.

وظیفه الگوریتم رقص گوگل چیست؟

نام دیگر این الگوریتم الگوریتم دنس گوگل است. با این که کمپانی گوگل آن را به عنوان الگوریتم نمی شناسد. برای رتبه بندی کردن هزاران سایتی که در گوگل هستند، فاکتورها وعوامل مختلفی موثرند. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار میزان رضایت کاربران از محتوای سایت است. گوگل نیز برای تخمین زدن میزان رضایت مشتریان پارامترهای مختلفی مانند مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت، سرعت سایت، رعایت استانداردهای نگارشی و املایی، نرخ کلیک کاربران و ... را بررسی می کند. گوگل برای این که بتواند کاملا عادلانه میزان ارزش و کیفیت صفحات مختلف را با یک دیگر مقایسه کرده و به آن ها رتبه دهد، باید آن ها را در شرایط یکسان قرار دهد. این همان کار الگوریتم دنس گوگل است. گوگل برای این که میزان رضایت کاربران از یک سایت را تخمین زده یا بررسی کند، حتی سایت هایی که در نتایج صفحه دوم و سوم گوگل هستند، در یک بازه زمانی کوتاه و محدود در صفحه اول گوگل قرار می دهد. کاربران با جستجو کردن کلمات و عبارات کلیدی ان سایت را پیدا می کنند. وارد سایت می شوند و محتوای آن را می بینند. گوگل نیز در این بازه زمانی، رفتار کاربران و میزان رضایت آن ها را با توجه به پارامترهای ذکر شده بررسی می کند. سپس رفتار کاربرن را بر اساس نرخ کلیک (CTR) نیز با سایتی که قبلا در این جایگاه بوده مقایسه می کند.

 

>>> آموزش ایندکس کردن مقالات سایت در آکادمی دبل کلیک <<<

 

در صورتی که محتوای سایت شما نرخ کلیک بالایی داشته باشد یا کاربران مدت زمان بیشتری نسبت به رقبا در سایت بمانند، رتبه سایت بهبود می یابد. اما در صورتی که اعتماد و رضایت کاربر و گوگل را به دست نیاورید، به جایگاه قبلی بر می گردید. در واقع گوگل در این مدت محتوای صفحه شما را مورد آزمایش قرار می دهد.

بنابراین اگر پس از مدتی جایگاه قبلی خود را از دست دادید، سریعا دست به کار ویرایش و به روز رسانی محتوا، تغییر لینک سازی ها و ... نیافتید. کمی صبر کنید و اگر به جایگاه قبلی باز نگشتید، به صورت تخصصی سرچ کنسول یا گوگل آنالیتیکس سایت یا Ahrefs را بررسی کنید. در صورتی که در این ابزارها هم شاهد افت رتبه و خطاهایی بودید، برای برطرف کردن آن ها اقدام کنید.

در مواقع نوسانات منفی سایت چه کنیم؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، نوسان در رتبه برای همه سایت ها رخ می دهد. اگر صفحه یا صفحاتی از سایت افت رتبه داشت، مراحل زیر را طی کنید:

  1. اگر مشغول انجام تکنیک های کلاه خاکستری هستید، برای مثال اگر در حال خرید بک لینک یا ساخت بک لینک هستید، آن را متوقف کنید. همچنین در صورت لزوم این کار را با سرعت کم تری انجام دهید.
  2. در مرحله بعد با گذشت مدتی زمان، از سایت های معتبر و ترجیحا مرتبط با حوزه کاری تان، بک لینک ریپورتاژی دریافت کنید.
  3. اگر مشغول انجام تکنیک های کلاه سفید مانند لینک سازی های داخلی و خارجی هستید، به کار خود ادامه دهید. برای مثال از کاربران در توئیتر، اینستاگرام و ... بخواهید که لینک صفحات ارزشمند شما را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارند.
  4. یکی از مهم ترین مراحل بهبود سئوی داخلی و اقدامات زیر مجموعه آن از جمله آپدیت محتوا، تولید محتوا، انتشار ویدئو، عکس، و ... است.
  5. در مرحله آخر نیز لینک صفحه یا صفحاتی که اقدامات بالا را روی آن ها انجام داده اید، در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. با این کار مخاطبین را دعوت و ترغیب می کنید که مجددا از صفحات شما بازدید کنند. حتی می توانید از آن ها بخواهید در کمپین کامنت مارکتینگ شما شرکت کرده و نظرات خود را با شما در میان بگذارند.

در واقع لازم است اقداماتی جدید و نسبتا سریع انجام دهید که مجددا جایگاه قبلی خود را به دست آورید.

 

نکات مهم در مورد الگوریتم رقص گوگل

با وجود این که الگوریتم dance Google  روی همه سایت ها اعمال می شود، اما ممکن است تمرکز خود را بیشتر روی برخی از سایت های زیر قرار دهد:

سایت های نوپا و جدید:

سایت هایی که جدیدا تاسیس شده اند به دلیل عملکرد ویژه الگوریتم سند باکس ممکن است تا مدت ها تغییری در رتبه آن ها رخ ندهد. به همین جهت به صورت مداوم توسط الگوریتم دنس گوگل بررسی می شوند.

سایت های رقابتی:

منظور سایت هایی است که از کلمه یا عبارات کلیدی پر رقابت و سخت استفاده می کنند. این گونه سایت ها برای مقایسه شدن با سایت های قدیمی تر و پر بازدیدتر به صورت مداوم بررسی می شوند.

لینک سازی خارجی زیاد:

سایت هایی که معمولا زیاد بک لینک می خرند، زیاد لینک سازی می کنند، شاهد نوسانات زیاد از طرف این الگوریتم هستند.

آپدیت های محتوا:

اگر به صورت مداوم مقاله منتشر می کنید یا مقالات قبلی را به روز رسانی می کنید، حتما تغییراتی در رتبه سایت رخ می دهد. نگران نشوید و کمی صبر کنید.

با توجه به ویژگی های ذکر شده در مورد عملکرد این الگوریتم باید توجه داشته باشید که همواره سایت خود را به روز و با کیفیت نگه دارید. در  واقع تصور کنید این الگوریتم همواره به کار خود ادامه می دهد و ممکن است مجددا سایت شما را بررسی کند. برای مثال در اقدام اول مقالاتی بسیار با کیفیت و مطابق با منابع موثق و به روز بنویسید. حتی اگر کوتاه می نویسید، محتوای با کیفیت بنویسید تا کاربران رضایت بیشتری داشته باشند. در واقع با رضایت کاربران مجددا این الگوریتم را ترغیب می کنید تا رتبه شما را افزایش دهد.

با این وجود توجه داشته باشید که همه چیز به رفتار کاربر وابسته نیست. بلکه پارامترهای دیگری تعیین کننده رتبه سایت خواهد بود.

به همین جهت اگر علاقه ای به اجرای تکنیک های سئو کلاه خاکستری و بک لینک های مداوم ندارید، مراحل و روش های زیر را اجرا کنید:

انتخاب کلمات کلیدی بلند (long tail keyword):

انتخاب کلمات یا عبارات کلیدی طولانی که رقابت بر سر آن ها کم تر است، شانس بیشتری برای بهبود رتبه سایت دارد.

استراتژی تاپیک کلاستر:

منظور از تاپیک کلاستر نوشتن برای یک دسته از محتوا و سپس لینک سازی داخلی بین آن ها است.

تولید محتوای آسمان خراش:

منظور نوشتن یک محتوای کامل و جامع و پرداختن به کلیه موضوعاتی است که کاربر برای خواندن آن رغبت داشته باشد. به گونه ای که به سایت دیگر مراجعه نکند و پاسخ کلیه سوالاتش را از سایت شما پیدا کند.

 

>>>برای آشنایی با انواع الگوریتم های گوگل کلیک کنید<<<

 

سخن پایانی در مورد الگوریتم رقص گوگل

در این مقاله سعی شد به طور کامل با الگوریتم رقص گوگل و کلیه نکات مهم در این حوزه آشنا شوید. کلیه نکات ذکر شده در این مقاله کمک می کند که به صورت موثر بتوانید از عملکرد دقیق این الگوریتم در امان باشید و جایگاه خود را حفظ کنید. اگر پس از اجرای اقدامات ذکر شده و خواندن این مقاله نظرات، پیشنهادات یا سوالی داشتید با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه مشاهده همه
سئو سایت پرستاشاپ | چالش هایی که در سئوی سایت های پرستاشاپ داریم

معمولا زمانی که کارشناسان سئو با سایت های وردپرسی کار میکنند ممکن است با چالش هایی روبرو شوند که نتوانند ان ها را حل کنند در این مقاله تمام نکاتی ...

 سئوی سایت ضایعات | تاثیر سئو سایت ضایعات در کسب و کار

در سال های اخیر خرید و فروش ضایعات رونق بسیاری کرده است.همچنین خرید فروش در این حوزه با سرعت زیادی در حال انجام است به طوری است که برخی از ...

سئو سایت ژنتیک چگونه است؟ | راهنمای ریپورتاژ اگهی برای سایت ژنتیک

سال هاست که با پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر کسب و کارها نیاز پیدا کرده اند تا خود را در بستر اینترنت معرفی کنند تا کاربران درک بهتری از ان ...