سئوی سایت غذا | ایا سئوی محلی در سایت غذا موثر است؟

در این مقاله درباره این که چه کلمات کلیدی در سایت غذا باید استفاده کرد و چه لندینگ هایی در این سایت ها کاربرد دارند نوشته شده است.

با امکان دسترسی آسان کلیه کاربران و افراد به اینترنت و آشنایی کامل با روش های مختلف جستجو کردن، نوع فعالیت مشاغل مختلف هم دستخوش تغییرات زیادی شده است. در گذشته زمانی که فردی یک آشپزخانه یا رستوران راه اندازی می کرد، با چاپ تراکت  و نهایتا فعالیت در شبکه های اجتماعی می توانست مشتریان قابل توجهی را به دست آورد. اما امروزه همه ما شاهد افزایش تعداد افرادی که در حوزه تغذیه و آشپزی فعالیت می کنند، هستیم. در واقع می توان گفت برای شناخته شدن و رشد و پیشرفت در این حوزه باید به گونه ای در فضای اینترنت فعالیت کنید که مشتریان با استفاده از پلتفرم های مختلف بتوانند شما را پیدا کنند. یکی از روش های موفقیت آمیز برای برقراری ارتباط آسان تر کاربران و مشتریان با کسب و کار شما طراحی سایت و سپس سئو کردن آن است. امروزه با توجه به این که برخی از رستوران ها فقط به صورت آنلاین فعالیت می کنند و سفارش می گیرند، فعالیت در اینترنت و سایت داشتن اهمیت زیادی دارد. اما نکته مهم بعد از طراحی سایت، سئو کردن آن و نمایش سایت در نتایج اول موتورهای جستجو است. طبق آمار و بررسی های انجام شده، رستوران ها و سایت های فعال در حوزه غذا حدود 30 درصد احتمال موفقیت آن ها در مقایسه با رستوران های سنتی بیشتر است. علاوه بر این، سود و درآمد آن ها حدود 130 درصد بیشتر از افرادی است که صرفا به صورت حضوری و سنتی کار می کنند. همچنین طبق نظر سنجی های انجام شده 60 درصد کاربران می گویند که قبل از مراجعه کردن به یک رستوران یا خرید غذا از افراد فعال در این حوزه، ابتدا منوی آن را بررسی می کنند. همچنین 50 درصد از کاربران به وب سایت رستوران مراجعه می کنند. بنابراین می توان گفت سئوی سایت غذا برای افراد فعال در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر کارشناس سئو هستید و قصد بهینه سازی سئوی سایت غذا را دارید، در این مقاله همراه ما باشید. در این مطلب به طور کامل با مهم ترین نکات این حوزه آشنا خواهید شد.

 

کلمات کلیدی در سئوی سایت غذا

همان طور که می دانید SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. در این فرایند اقداماتی فنی، و اقداماتی در داخل و خارج از سایت انجام می شود که سایت رتبه خوبی را در نتایج جستجو به دست آورد. یکی از زیر مجموعه های اصلی سئو، سئو داخلی است که طی آن مبحث مهم تولید محتوا مطرح می شود. طی تولید محتوا اطلاعاتی مفید و کاربردی که نیاز کاربر و مشتری را رفع کند به او داده می شود. در نتیجه کاربر به سایت اعتماد کرده و خدمات یا محصولاتی را سفارش می دهد. در پروسه تولید محتوا یکی از مهم ترین اقدامات تحقیق کلمه کلیدی است. در واقع باید بدانید که کاربران چه کلمات و عباراتی را جستجو می کنند تا نیازشان برطرف شود. بدیهی است که هدف کاربران و مشتریان به دست آوردن اطلاعاتی در مورد نحوه پخت غذا، مواد اولیه آن، چاشنی ها، قیمت و حتی محل ارائه این خدمات است. بنابراین برای جذب مشتریان و از همه مهم تر جلب نظر گوگل باید از کلماتی استفاده شود که کاربر آن ها را جستجو می کند. از آن جا که نیاز کاربران، دانش آن ها و حتی میزان آشنایی آن ها با موتورهای جستجو متفاوت است، ممکن است کلمات مختلفی را جستجو کنند. بنابراین باید به همه نوع مشتریان توجه داشته باشید.  برای پیدا کردن کلمات کلیدی در حوزه های مختلف یکی از بهترین روش ها استفاده از ابزار تحقیق کلمه کلیدی است. با استفاده از این ابزار می توانید کلمات کلیدی پر جستجو، کلمات کلیدی محبوب و پر تکرار، و .... را پیدا کنید. به طور کلی مهم ترین کلمات کلیدی در سئوی سایت غذا که باعث جذب کاربران جدید می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خرید پیتزا، همبرگر، هات داگ، انواع هات داگ، و ...

 2. خرید فست فود
 3. انواع فست فود
 4. سفارش فست فود
 5. سفارش غذای سنتی
 6. انواع غذای سنتی
 7. طرز تهیه خورشت ...
 8. بهترین پیتزا در شرق تهران
 9. سفارش پیتزا در غرب تهران
 10. پیتزا + نام برند
 11. بهترین فست فود در اصفهان
 12. پیتزا + نام رستوران
 13. فست فود + نام رستوران یا نام برند
 14. و ...

 

علاوه بر این، برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو سایت غذا می توانید از موارد زیر هم الگو بگیرید:

 1. عبارت عمومی (رستوران)
 2. کلمات کلیدی طولانی (long tail keyword) همبرگر گیاهی در غرب تهران
 3. استفاده از عبارات مربوط به برند
 4. استفاده از عبارات مرتبط با منطقه و محله فعالیت

 

لندینگ های مهم در سئوی سایت غذا

در وب سایت منظور از لندینگ به صفحاتی گفته می شود که با یک هدف خاص برای کمپین های تبلیغاتی یا سایر روش های تبلیغاتی طراحی می شود. هدف از طراحی این صفحه با توجه به معیارهای سایت شامل موارد مختلفی مانند فرم ثبت نام، فرم نظر خواهی، ثبت ایمیل، و ... است. در برخی موارد نیز با توجه به حوزه فعالیت سایت ممکن است لندینگ ها تفاوت های زیادی با یک دیگر داشته باشند. از مهم ترین لندینگ های سایت غذا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انتخاب شهر یا محل مورد نظر

 2. دسته بندی غذاهای محبوب
 3. دسته بندی فست فودها و غذاهای سنتی
 4. ثبت سفارش (از طریق ثبت نام و وارد کردن اطلاعاتی مانند محل سکونت، شماره تلفن، علاقه مندی ها و ...)
 5. نصب اپلیکیشن برای ثبت آسان سفارش
 6. بلاگ

وبلاگ نویسی برای سئوی سایت غذا

به طور کلی سایت های غذا جزء سایت های خلوت و ساده محسوب می شوند که اطلاعات زیادی در آن ها درج نمی شود. در واقع هدف از این کار ارائه اطلاعات کافی و لازم به مشتریان برای ثبت سفارش یا آشنایی با دستور طبخ غذاها و ... است. به همین دلیل طراحی یک صفحه جداگانه به عنوان بلاگ ضروری و لازم است. همان طور که در پاراگراف تحقیق کلمه کلیدی ذکر شد، تولید محتوا یکی از ضروری ترین نیازهای هر سایت است. چرا که کاربران برای رفع نیاز خود به سایت ها سر می زنند. استفاده از وبلاگ و وبلاگ نویسی کمک می کند که نظر موتورهای جستجو نیز برای کراول کردن سایت شما جلب شده و با موضوع فعالیت شما آشنا شوند. علاوه بر این، میزان ترافیک سایت نیز افزایش می یابد. همچنین یکی از مهم ترین فواید آن افزایش رضایت کاربرانی است که به سایت مراجعه می کنند. برای شروع تولید محتوا و انتشار آن در وبلاگ می توانید در مورد تاریخچه غذاهای مختلف تحقیق کرده و در سایت منتشر کنید. همچنین می توانید غذاهای محلی و بین المللی که طرفداران زیادی دارد را به همراه دستور پخت در بلاگ قرار دهید.

 

سئوی محلی برای سایت غذا

یکی از مهم ترین تغییراتی که در سال 2004 تا 2006 میلادی در سایت ها نمود پیدا کرد، نتایج نمایش داده شده بر اساس سئو محلی بود. برای مثال زمانی که یک کاربر در شمال تهران بود و فست فود را جستجو می کرد، فقط رستوران های فست فود آن منطقه به او نمایش داده می شد. به همین دلیل برای سایت های غذا و سایت های رستورانی که جستجوی آن ها بر اساس مکان است، می توان از سئوی محلی بهره گرفت. برای این کار یکی از بهترین روش ها اضافه کردن و معرفی کردن سایت در google my business است. همچنین یکی از روش های دیگر فعالیت در شبکه های اجتماعی، گروه های نقد و بررسی غذا و اضافه کردن سایت در تمام دایرکتوری ها است. برای این روش ها نیز باید آدرس رستوران یا محل فعالیت خود مانند آشپزخانه و محله و منطقه و ... را درج کنید. با  این کار باعث می شوید که سایت شما در نتایج محلی و مکان محور نمایش داده شود. یکی از تاثیرات دیگر این کار این است که از دید کاربر به عنوان یک کسب و کار معتبر شناخته می شود که با اعتماد بیشتری می توانند به شما سفارش غذا دهند.

 

برای سئوی سایت غذا از چه تصاویری می توان استفاده کرد؟

علاوه بر تولید محتوای متنی، یکی از مهم ترین پارامترهای مهم در سایت های غذا و رستوران، منتشر کردن عکس غذاها است. کاربران برای اعتماد کردن به شما و سفارش دادن غذا نیاز دارند که غذا را ببینند. به همین دلیل باید از غذاهای مختلف از زوایای متفاوت عکاسی کرده و آن را در سایت منتشر کنید. در بهترین حالت توصیه می شود که حتما از تصاویر یونیک و غذاهایی که خودتان پخته اید عکاسی کنید . این کار باعث افزایش رضایت کاربران و مشتریان برای اعتماد کردن به شما می شود.

 

نحوه لینک سازی در سئوی سایت غذا

لینک سازی داخلی و خارجی از مهم ترین اصول سئو داخلی و سئو خارجی هر سایتی محسوب می شود. در این میان سئو سایت غذا از این قاعده مستثنی نیست. در واقع از طریق لینک سازی و به ویژه بک لینک گرفتن کاربران و از همه مهم تر موتور جستجوی گوگل به شما اعتماد می کند. چون از این طریق این ویژگی تلقی می شود که یک کسب و کار مهم و با کیفیت هستید. برای لینک سازی داخلی نیز می توانید غذاهای سنتی را معرفی کرده و سپس به بخش دسته بندی اصلی (کلاستر) موجود در صفحه اصلی لینک دهید. همچنین می توانید پس از تولید محتوا برای بلاگ مطالب مرتبط با یک دیگر مانند غذاهای سنتی، خواص آن ها، چاشنی ها و ... را پیدا کرده و به دسته بندی های مختلف لینک دهید.

سخن پایانی

امروزه یکی از روش های مطمئن برای موفقیت کسب و کارهای مختلف از جمله حوزه طبخ و غذا، طراحی سایت و سئو کردن آن است. در این مقاله به طور کامل به معرفی نکات مهم حوزه سئو سایت غذا، و مواردی که باید توسط کارشناس سئو رعایت شود، پرداخته شد. با مطالعه این مقاله می توانید کلیه موارد اصولی و کاربردی در این حوزه را برای بهبود رتبه سایت اجرا کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
سئوی سایت فروشگاهی
نکات کاربردی سئوی سایت فروشگاهی

در این مقاله نکات بسیار کاربردی برای سئوی سایت فروشگاهی به طور کامل گفته شده است . با مطالعه ی دقیق ان می توانید مزایای سئو شدن این نوع سایت ...

سئو سایت اختصاصی
نکات مهم در سئو سایت اختصاصی

یک مقاله جامع و کامل برای سئو سایت های اختصاصی اون هم به صورت کاملا عملیاتی ، این مقاله نیاز به دانش اولیه سئو خواهد داشت ...

انالیز سئوی سایت شرکتی

هدف از سایت های شرکتی نمایش اطلاعاتی مربوط به شرکت است و اگاهی مخاطبان از وجود شرکت بر همین اساس سئو کردن سایت های شرکتی اهمیت بسیار زیادی دارد. ...