سئو سایت دیجی کالا | موفقیت سایت دیجی کالا در چیست؟

در این مقاله درباره این موضوع که روند سئوی سایت دیجی کالا به چه صورت است و از چه استراتژی استفاده میکند نوشته شده است.

سئو سایت دیجی کالا

دیجی  کالا یکی از پر بازدیدترین و البته شناخته شده ترین سایت های مطرح در ایران است که روزانه چندین هزار فروش دارد. این سایت فروشگاهی همانند سایر سایت های مشابه اقدامات سئو روی آن انجام شده که توانسته مشتریان زیادی را از سراسر ایران به خود جذب کند. این فروشگاه آنلاین زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که تقریبا هیچ سایت فروشگاهی در ایران فعالیت نداشت. اما نکته حائز اهمیت برای امثال این سایت ها این است که در نتایج برتر موتورهای جستجو دیده شوند. برای مثال تصور کنید که یک فروشگاه کوچک یا بزرگ در منطقه و محله ای از شهر دارید. در صورتی که تبلیغات موثر و صحیحی انجام ندهید،  نهایتا افرادی که در محله های اطراف یا حتی شهرستان های اطراف از شما خرید می کنند. اما سایت های فروشگاهی بزرگ با تدوین استراتژی های بلند مدت از ابتدای شروع فعالیت خود استانداردهای اصولی در این حوزه را رعایت کرده اند. اگر سوال شما هم این است که سئو سایت دیجی کالا چگونه است؟ دلیل موفقیت این سایت با وجود سایت های فعال مختلف چیست؟

 

دیجی کالا از چه تاریخی تاسیس شد؟

دیجی کالا فعالیت خود را از سال 1385 با فروش و عرضه محصولات الکترونیک و دیجیتال آغاز کرد. در آن سال طراحی سایت زیاد مطرح نبود و حتی برنامه نویسی هم دچار مشکلات زیادی بود. پس از آن در سال 1387 طراحی سایت دیجی کالا کمی بهتر شد. پس از آن در سال 1389 سایت توانست فروش خوبی را به دست آورد. به همین دلیل توانست روی توسعه خود و تعداد محصولات تمرکز کند. اما به دلیل استقبال قابل توجه کاربران و مشتریان مختلف از سراسر ایران، این فروشگاه آنلاین مارکت پلیس (market place) خود را در سال 1395 تغییر داد. به گونه ای که امروزه شاهد میلیون ها تنوع از محصولات و کالاهای مختلف هستید و هر چیزی را بخواهید می توانید از طریق آن پیدا کنید.

 

روند سئوی دیجی کالا به چه صورت است؟

هدف اصلی دیجی کالا قرار گرفتن در نتایج اولیه گوگل و دیده شدن توسط کاربران و مشتریان مختلف است. یکی از مهم ترین دلایل موفقیت دیجی کالا از نظر فنی که مورد توجه بسیاری از سئو کاران و وب مستران قرار گرفت، استفاده صحیح و به جا از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بود. در زمان شروع فعالیت دیجی کالا هنوز اجرای تکنیک های سئو و تولید محتوا در اولویت نبود. به همین دلیل دیجی کالا توانست با استفاده به موقع از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ توسط کاربران دیده شود. در واقع در آن زمان موتورهای جستجو تمرکز و  دقت کمی روی محتواهای تکراری و کپی شده داشتند. حتی زمانی که کاربران اسم محصولی را جستجو می کردند، فقط سایت موجود در نتیجه اول گوگل محتوای کوتاه و نهایتا 300 کلمه ای داشت. اما بقیه سایت ها محتوای خود را از روی همان سایت اول کپی کرده بودند.

این موضوع به مرور سبب شد که کاربران به دنبال محتوای ارزشمند و ناب باشند. به همین دلیل دیجی کالا شروع به تولید محتوای در زمینه فروش لپ تاپ و تلفن همراه کرد. این موضوع کمک کرد افرادی که معمولا زیاد در وب جستجو می کردند، با یک محتوای ارزشمند و کامل و مفید روبرو باشند. چون در آن زمان تقریبا همه سایت های محتوای زرد و کپی شده منتشر می کردند. همین موضوع سبب شد که مخاطبان و کاربران به سمت این محتواهای یونیک و با کیفیت جذب شوند. نکته جالب این جاست که دیجی کالا در ابتدای فعالیت خود حتی محصول هم نداشتند. بنابراین به نقد و بررسی محصولات مختلف با یک دیگر می پرداختند. آن ها این کار را از طریق ترجمه محتوای سایت های خارجی و معتبر تهیه می کردند. به همین جهت محتوای سایت برای افرادی که تشنه محبت بودند، بسیار جذاب بود. پس از این که مدیران سایت با استقبال کاربران روبرو شدند، تصمیم گرفتند محصولات خود را افزایش دهند. به طور کلی می توان گفت یکی از دلایل موفقیت اصلی دیجی کالا تولید محتوای مستمر و با کیفیت و هماهنگ کردن خود با الگوریتم های گوگل بود. به همین دلیل سبب شد که رقبای این سایت نتوانند به خوبی و با سرعت دیجی کالا با آن رقابت کنند.

دیجی کالا از چه کلمات کلیدی استفاده می کند؟

همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، یکی از دلایل اصلی موفقیت دیجی کالا تولید محتوای مستمر و با کیفیت در سایت است. اما نکته حائز اهمیت در این سایت این است که صرفا از کلماتی استفاده می کرد که برای کاربران مفید و جذاب بود. پس از این که الگوریتم های گوگل هم دچار تغییر و تحولات زیادی شدند و تمرکز خود را روی تولید محتوای اصولی و با کیفیت گذاشتند، روند تولید محتوا و استفاده از کلمات کلیدی نیز دچار تغییرات خاصی شد. به گونه ای که با دسته بندی کردن محصولات مختلف روند پیدا کردن محصولات توسط کاربران و موتورهای جستجو نیز آسان تر شد. کلمات کلیدی که دیجی کالا از آن استفاده می کند، به شرح زیر است:

 1. اسم محصول + قیمت آن

 2. اسم محصول+ نام برند
 3. قیمت +نام محصول

 

آنالیز سئوی سایت دیجی کالا

یکی از مهم ترین دلایل موفقیت دیجی کالا استفاده از کلمات کلیدی هدفمند و ارزشمند برای کاربران است. به گونه ای که از ابتدای شروع فعالیت خود و زمانی که تعداد رقبا بسیار کم و محدود بود، توانست با تولید محتوا جایگاه خوبی را به خوبی اختصاص دهد. چون در آن زمان تقریبا هیچ سایتی محتوای بهینه و یونیک نداشت. علاوه بر این، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در روند سئوی سایت این است که این سایت با تبلیغات به موقع خود توانست برند سازی مطلوبی را انجام دهد. به گونه ای که امروزه این سایت به عنوان یک مرجع معتبر برای قیمت گرفتن و حتی نقد و بررسی محصولات مختلف شناخته می شود. به همین دلیل به دلیل افزایش میزان ورودی دایرکت توانست امتیاز بسیار مطلوبی را در گوگل ثبت کند.

پس از تحلیل و آنالیزهای انجام شده روی سئو سایت، نشان می دهد که دیجی کالا در سال 1393 با راه اندازی قسمتی مجزا به نام دیجی مگ تعداد زیادی محتوا و مقاله تخصصی منتشر کند. به همین دلیل توانست از طریق تولید محتوا به سئو سایت خود نیز کمک کند. دلیل سوم موفقیت این سایت این بود که از ابتدا امکان درج کردن نظرات توسط مخاطبین مختلف را ایجاد کرده بود. در این روش کاربران نیز از طریق تولید محتوای یونیک و ارگانیک توانستند سهم زیادی از تولید محتوا را به خود اختصاص دهند. این امتیاز نیز تا حد قابل توجهی به روند بهبود سئو سایت کمک زیادی کرد.

به طور کلی طبق بررسی های انجام شده و آنالیز سئو سایت دیجی کالا، نشان می دهد که دلایل موفقیت این سایت موارد زیر است:

 1. زمان ماندگاری بالا کاربران در سایت
 2. چرخیدن کاربر و دیدن صفحات مختلف سایت
 3. برند سازی صحیح
 4. امکان جستجو کردن نام محصول یا برند آن
 5. سابقه زیاد سایت
 6. توجه زیاد به علائم نگارشی
 7. تولید محتوای مستمر و بهینه

 

استراتژی لینک سازی سایت دیجی کالا

همان طور که در قسمت تاریخچه دیجی کالا ذکر شد، پس از شروع فعالیت و راه اندازی این سایت هنوز برنامه نویسی ها دچار مشکلات و ایرادات زیادی بود. در واقع این مشکل برای کلیه سایت ها وجود داشت. بنابراین توسط کاربران ساده قابل تشخیص نبود. پس از آن گوگل توانست با تدوین یک استراتژی طولانی مدت در این راه همواره موفق باشد. مهم ترین و بهترین استراتژی سایت دیجی کالا به شرح زیر است:

 1. اصلاح کدهای وب سایت برای افزایش سرعت سایت

 2. بهبود و پرداختن به سئو داخلی سایت (تولید محتوای بهینه و مستمر)
 3. برندینگ
 4. بهبود سئو خارجی سایت
 5. استفاده صحیح از gzip
 6. تولیدی محتوای هدف گذاری شده و جذاب
 7. استفاده و تشویق کاربران برای درج نظرات به عنوان محتوای یونیک

همان طور که در موارد بالا ذکر شد، یکی از مهم ترین استراتژی ها برای هر سایتی از جمله سایت های فروشگاهی، سئو خارجی و سئو داخلی است. در این روند یکی از روش های مهم لینک سازی در سایت است. طبق بررسی و آنالیزهای انجام شده روی سایت دیجی کالا، بین مطالب مختلف، در طول تولید محتوا محصولات مشابه که به عنوان پکیج می توان آن را به فروش رساند، لینک سازی انجام می دهد. به گونه ای که کاربر پس از کلیک کردن روی محصول مورد نظر و خواندن محتوای کاربردی آن می تواند محصولات مشابه و ... را هم مشاهده کند. علاوه بر این، در صورتی که محصول دارای نحوه مصرف خاصی، در قسمت بلاگ یا mag توضیحات تکمیلی را ارائه می کند. این کار نیز از طریق لینک سازی به منظور افزایش رضایت کاربران و کلیک روی لینک جدید انجام می شود.

نکات منفی سایت دیجی کالا

با وجود نکات مثبت ذکر شده در روند اجرای تکنیک های سئو روی سایت دیجی کالا، این سایت هنوز هم نکات منفی مختلفی دارد. اگر توجه کرده باشید حدود 30 ثانیه طول می کشد که کل صفحه دیجی کالا لود شود. اما با این سرعت آپلود شدن هنوز هم جزء برترین سایت های فروشگاهی در ایران محسوب می شود. این موضوع به دلیل حجم زیاد تصاویر موجود در سایت و تنوع کالاهایی است که در سایت وجود دارد.

سخن پایانی

امروزه کم تر کسی را می بینید که برای بهبود و گسترش کسب و کار خود در فضای آنلاین و اینترنت فعال نکند. بسیاری از فروشگاه های بزرگ و کوچک نیز امروزه برای گسترش کسب و کارشان و افزایش فروش در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. همچنین در صورتی که زمان و بودجه کافی داشته باشند، سایت هم طراحی می کنند. پس از آن یکی از مهم ترین اقدامات سئو کردن سایت و دیده شدن توسط کاربران است. در این مقاله به معرفی استراتژی و روند کار سئو سایت دیجی کالا از ابتدا تاکنون پرداخته شد. با وجود این که این سایت هم اکنون یکی از معتبرترین سایت های فروشگاهی است، اما رقابت کردن با آن در صورت رعایت تکنیک های سئو امکان پذیر است. با مطالعه این مقاله می توانید از طریق ایده گرفتن یا رعایت نکات مهم و مثبت شما هم می توانید با بهینه کردن سایت خود با این سایت رقابت کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
سئوی سایت فروشگاهی
نکات کاربردی سئوی سایت فروشگاهی

در این مقاله نکات بسیار کاربردی برای سئوی سایت فروشگاهی به طور کامل گفته شده است . با مطالعه ی دقیق ان می توانید مزایای سئو شدن این نوع سایت ...

سئو سایت اختصاصی
نکات مهم در سئو سایت اختصاصی

یک مقاله جامع و کامل برای سئو سایت های اختصاصی اون هم به صورت کاملا عملیاتی ، این مقاله نیاز به دانش اولیه سئو خواهد داشت ...

انالیز سئوی سایت شرکتی

هدف از سایت های شرکتی نمایش اطلاعاتی مربوط به شرکت است و اگاهی مخاطبان از وجود شرکت بر همین اساس سئو کردن سایت های شرکتی اهمیت بسیار زیادی دارد. ...