تگ alt چیست؟ | نکات کلیدی مهم استفاده از تگ alt

از مهمترین پارامتر های مهم برای گوگل بهینه سازی تصاویر سایت است تگ alt بیان کننده ی موضوع تصویر میباشد با انجام این کار موتور های جستجوگر گوگل این اطلاعات را دیده و به ایندکس کردن میپردازند

 

تگ alt چیست؟

برای بهبود وضعیت سایت و سئوی آن پارامترهای مختلفی تاثیر گذار هستند. در واقع ظاهر سایت، تجربه کاربری آن باید به گونه ای باشد که کاربر با دیدن آن برای ماندن در سایت ترغیب شود. یکی از مهم ترین پارامترها تصاویر هستند. در واقع حتی اگر بهترین محتوای متنی را بنویسید، بسیاری از کاربران ترجیح می دهند برای استراحت دادن به چشم خود یک تصویر مرتبط را ببینند. کاربر پس از وارد شدن به سایت یک نگاه کلی به سایت می اندازد و در صورتی که مطابق با نیاز و خواسته او باشد در سایت می ماند. زمانی که با وارد شدن به سایت یک محتوای یک دست و پشت سر هم مشاهده کند، از ماندن در سایت منصرف می شود. حتی در صورتی که یک محتوای جامع و کامل و عالی داشته باشید، بسیاری از کاربران ترجیح می دهند برای تکمیل اطلاعات خود یک تصویر یا یک اینفوگرافیک ببینند. تصاویر به وب سایت شما کمک می کنند که جذاب تر و گیراتر باشید. اما سوال مهم این است که جایگاه تگ alt در این جا چیست؟ این تگ کمک می کند که سایتتان تجربه کاربری بهتر و دسترسی پذیری آسان تری داشته باشد. اما قبل از آن باید به صورت دقیق تر و علمی تر بدانید که این تگ چیست؟ چگونه کار می کند و چه مزایایی دارد؟ در این مقاله به طور کامل با تگ alt، تاثیر آن در سئو سایت، نکات مهم برای نوشتن آن آشنا خواهید شد. همراه دبل کلیک باشید.
یکی از مهم ترین نکاتی که بارها در مقالات دبل کلیک به آن اشاره شده، بهینه سازی سایت با استفاده از پارامترهای مختلف است. در واقع باید این پارمترها به صورت صحیح و اصولی کنار یک دیگر و طی یک بازه زمانی قرار گیرند، تا سایت از نظر گوگل و مهم تر از همه کاربران، مفید و کاربردی باشد. در همین راستا یکی از مهم ترین پارامترها بهینه سازی تصاویر سایت است. برای بهینه بودن تصاویر یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، تگ alt است. تگ عنوان و تگ Alt به صورت مستقیم در افزایش رضایت کاربران، بهبود تجربه کاربران، و نتایج جستجو  تاثیر مستقیمی دارد. در تمام تصاویری که در سایت استفاده می شود، تگ alt توصیف کننده موضوع تصویر است. استفاده از این تگ مزایای بسیار خوبی دارد. یکی از بهترین مزایای آن این است که اگر زمان آپلود شدن سایت، سرعت سایت به دلایل مختلف یا خطا در سرور کاهش یابد و عکس آپلود نشود، متن جایگزین عکس آن نشان داده می شود. اگر چند ثانیه موس را روی تصویر نگه دارید می بینید که متن جایگزین عکس نمایش داده می شود.

تگ alt  چه تاثیری در سئو تصاویر وب سایت دارد؟

همه اقداماتی که یک متخصص سئو روی سایت اجرا می کند، به منظور افزایش رتبه سایت و افزایش رضایت کاربران است. در این میان گوگل نیز برای رتبه بندی کردن سایت به پارامترها نیز توجه زیادی دارد. یکی از مهم ترین پارامترها تگ alt  است. گوگل برای رتبه کردن طی بازه های زمانی مشخصی با استفاده از ربات های خزنده خود وضعیت سایت، محتوا، کیفیت لینک ها، کیفیت بک لینک ها و ... را بررسی می کند. زمانی که یک تصویر را در سایت منتشر می کنید، ربات های گوگل به خودی خود نمی توانند موضوع آن را متوجه شوند. به همین دلیل با انتخاب یک متن جایگزین تصویر به ربات ها کمک می کنید که با موضوع و مفهوم آن آشنا شوند. درست به همین دلیل می توان گفت یکی از تاثیرات اصلی این تگ کمک به ربات ها برای درک بهتر موضوع سایت، و موضوع محتوا و در نهایت افزایش رتبه سایت است.

یکی از بهترین دلایلی که کمک می کند الگوریتم های گوگل مطمئن شوند که محتوای شما برای کاربران مفید بوده، راضی نگه داشتن کاربران با شرایط مختلف است. برای مثال ممکن است از بین هزاران کاربری که وارد سایت می شوند، تعدادی از آن ها نا بینا باشند. این افراد برای استفاده از محتوای سایت و راحتی کار خود از ابزار خوانش استفاده می کنند. زمانی که یک کاربر نابینا وارد سایت می شود و روی تصویر کلیک می کند یا موس را روی آن نگه می دارد، ابزار خوانش آن صفحه شروع به خواندن محتوای متنی موجود در سایت و حتی خواندن توضیحات تگ alt می کند. با این کار کاربر رغبت بیشتری برای ماندن در سایت و استفاده از مطالب خواهد داشت. این یعنی همان افزایش رضایت کاربر. گوگل به تمام رفتار کاربران پس از وارد شدن به سایت توجه زیادی می کند. به همین دلیل قطعا در نتایج جستجو نیز با توجه به رفتار کاربران رتبه سایت را بهبود می بخشد.

نکات مهم در نوشتن تگ alt

در پاراگراف های بالاتر در مورد اهمیت تگ  alt و اهمیت استفاده از آن و تاثیری که روی سئو سایت دارد، به طور کامل آشنا شدیم. اما این تگ زمانی تاثیر گذار خواهد بود که زمان نوشتن آن به نکات مهمی توجه داشته باشید. نکات مهم در نوشتن تگ alt به شرح زیر است:

 1. متن جایگزین باید مرتبط با موضوع عکس و توصیف کننده آن باشد.

 2. متن جایگزین تگ حداقل باید 125 کاراکتر داشته باشد.

 3. نیازی نیست که از کلماتی مانند عکس یا عکسی، تصویر و ... استفاده کنید.
 4. متن جایگزین تصویر یک صفحه نباید با صفحه دیگر یکسان باشد.
 5. به جای استفاده از یک عبارت بی معنا و چند کلمه ای، یک توضیح کوتاه معنا دار بنویسید.

نکته حائز اهمیت در این قسمت این است که باید تصویر به بهینه سازی سایت کمک کند. بنابراین مهم است که متن جایگزین تصاویر را با توجه به نکات زیر سئو کنید:

 1. هر از گاهی از کلمه کلیدی اصلی مقاله در متن جایگزین استفاده کنید.
 2. علاوه بر کلمات کلیدی اصلی، از کلمات مرتبط استفاده کنید.
 3. چندین کلمه کلیدی را پشت سر یک دیگر در متن جایگزین استفاده نکنید.
 4. در اضافه کردن و استفاده از کلمات کلیدی در تگ alt زیاده روی نکنید.
 5. اگر از عکس محصول استفاده می کنید، طی آن از نام محصول، برند آن، و سایر جزئیات دیگر مانند مدل آن استفاده کنید.

آموزش گذاشتن تگ alt  در وردپرس

خوشبختانه سال هاست بسیاری از سایت های فروشگاهی، سایت های آموزشی و شرکتی و ... برای طراحی سایت از وردپرس استفاده می کنند. این امتیاز ویژه برای همه کسب و کارها محسوب می شود. موتور جستجوی گوگل و الگوریتم های آن به طور کامل با ساختار سایت های وردپرسی آشنا هستند. به همین دلیل زمان ایندکس شدن سایت و بررسی آن توسط ربات های خزنده گوگل، این ربات ها به راحتی می توانند سایت را بررسی و ایندکس کنند. در این جا نیز امکان اضافه کردن تگ alt در وردپرس بسیار آسان و راحت است. ابتدا برای قرار دادن عکس در صفحه، هر تصویری را که می خواهید با ابعاد و سایز مورد نظر و هر گونه ادیتی که لازم است را در نرم افزار فتوشاپ ادیت و آماده کنید. سپس از طریق گزینه افزودن پرونده چند رسانه ای می توانید عکس را از طریق لپ تاپ خود روی سایت آپلود کنید. بعد از آپلود کردن عکس، چند گزینه نمایش داده می شود. یکی از مهم ترین گزینه ها ، متن جایگزین تصویر یا همان alt است. در این قسمت متن مورد نظرتان را نوشته و سپس آن را ذخیره کنید.

 

 

آموزش گذاشتن تگ alt  در html

به کد زیر توجه کنید. این کد نمونه یک تگ تصویر در html است:

هر کدام از تگ ها کاربرد و مزایای مختلفی دارند که در ادامه به معرفی تک تک آن ها می پردازیم.

 • img src: این تگ مرتبط با آدرس تصویر است. زمانی که یک تصویر در سایت قرار می دهید، باید آدرسی که عکس در آن ذخیره شده است را در این قسمت قرار دهید.
 • Alt: این تگ مفهوم و کاربرد عکس در سایت را مشخص و توصیف می کند.

در صورتی که طراحی سایت با استفاده از پلتفرمی غیر از وردپرس انجام شده، روش اضافه کردن متن جایگزین کمی متفاوت خواهد بود. اگر از پلتفرم های دیداری (actual) استفاده نکنید، نمی توانید  alt tag را به درستی پر کنید. به همین جهت می توانید از کدهای html برای اضافه کردن این تگ استفاده کنید.

برای این کار روی تصویر کلیک کرده و سپس روی دکمه edit کلیک کنید. یک پنجره ویرایش تصویر دقیقا جایی که باید ویرایش داده شود، نمایش خواهد داد. یکی از گزینه ها افزودن ویژگی عنوان تصویر است. برای اضافه کردن متن جایگزین در html می توانید قطعه کد زیر را با توجه به نیاز خود در سایت اضافه و اجرا کنید.

دلایل مهم بودن تگ آلت برای موتور های جستجو چیست؟

موتور جستجوی گوگل برای ایندکس و بررسی کردن کیفیت محتوای سایت، لینک سازی ها، و کیفیت بک لینک ها، از ربات های خزنده خود کمک می گیرند. این ربات ها برای هر سایت یک بودجه خزش در نظر می گیرند و بنا بر آن شروع به خزیدن در سایت می کنند. به همین دلیل شما به صورت مستقیم و با مشخص کردن هدف خود می توانید به این ربات ها آدرس دهید و برای آن ها مشخص کنید که قسمت های مختلف سایت مربوط به چه چیزی است. زمانی که از تگ alt به درستی برای نشان دادن و مشخص کردن ویژگی و مفهوم عکس استفاده می کنید، ربات ها کاملا سریع منظور شما را درک می کنند. اما در صورتی که جای توضیحات این تگ خالی باشد، به عنوان یک گزینه اضافه به آن نگاه می کنند و از کنار آن می گذرند. اگر این بودجه خزش از دست رود، شما شانس بهبود و افزایش رتبه سایت را از دست خواهید داد. چرا که با تعیین کردن تگ آلت مستقیما موضوع اصلی مقاله یا محصول خود را به موتور جستجوی گوگل اعلام می کنید. گوگل با دیدن این تگ مفهوم و موضوع مقاله و آن صفحه را درک می کند.

 

سخن پایانی

یکی از مهم ترین پارامترهایی که در طی سال های اخیر کارشناسان سئو به آن توجه زیادی می کنند، تگ alt است. این تگ مزایا و ویژگی های منحصر به فردی دارد که در طی این مقاله به طور کامل با آن آشنا شدیم. با مطالعه این مقاله و نکات ذکر شده در مورد نحوه نوشتن توضیحات برای تگ آلت، می توانید به بهترین نحو گامی موثر در جهت بهبود سئوی سایت خود بردارید.

 

 

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت