ارزش تولید محتوا در سئو

ارزش تولید محتوا در سئو را کامل درک کن تا دریچه ای متفاوت از سئو برایت باز شود . با مطالعه این مقاله قرار تولید محتوای اصولی رو قدم به قدم یادبگیری تا ورودی سایتت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند .

نگاهی به ارزش تولید محتوا در سئو که باید بدانید

سال هاست همه ما برای خواندن و پیدا کردن جواب سوالات خود از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنیم. گوگل یکی از بهترین و دقیق ترین موتور جستجوهای مطرح در جهان است که طرفداران زیادی دارد. توجه کرده اید که همه ما با دیدن نتایج محتوای متنی را می خوانیم و سپس روی آن کلیک می کنیم؟ افزایش استفاده از گوگل تا حدی است که بسیاری از کاربران با یک جستجوی ساده و حتی با جستجو کردن عبارات معمولی می توانند جواب سوالات خود را به دست آورند. اما چگونه می توان مخاطبان و کاربران را متقاعد کرد که در سایت بمانند و محتوا را بخوانند؟ جواب ساده است: "تولید محتوای اصولی". کاربران نسبت به گذشته بسیار حرفه ای تر شده اند و می توانند فرق بین سایت خوب و بد را تشخیص دهند. کاربران با دیدن عناوین، زیر عنوان، تصاویر، ویدئو و حتی محتوای صوتی که منتشر می کنید، تصمیم می گیرند در سایت بمانند یا خیر؟

به همین جهت این وظیفه کارشناس محتوا است که با رعایت اصول تولید محتوا، علاوه بر جلب رضایت کاربر، برای سایت نیز ارزش آفرینی کند. اگر به تازگی طراحی سایت انجام داده اید؛ اگر قصد دارید محصولات و خدمات خود را به مخاطبان معرفی کنید، شرط اول تولید محتوای بهینه است. در این مقاله همراه ما باشید تا با ارزش تولید محتوا در سئو و اهمیت آن در جلب رضایت کاربر آشنا شوید.

تولید محتوا چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

پس از طراحی سایت برای افزایش رتبه آن در موتور جستجو و دیده شدن توسط کاربران، باید اقدامات زیادی روی آن انجام شود. به مجموعه اقداماتی که باعث بهبود رتبه سایت می شود، سئو می گویند. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در بهبود و افزایش رتبه سایت، تولید محتوای بهینه و به اصطلاح سئو شده است. اهمیت و ارزش تولید محتوا به گونه ای است که بسیاری از سئو کاران عقیده دارند که محتوا پادشاه است. در گذشته اهمیت تولید محتوا صرفا به استفاده و تکرار مجدد از کلمات کلیدی محدود می شد. در صورتی که با گذشت زمان و افزایش اهمیت تولید محتوا و تاثیر آن، هدف فقط جلب رضایت کاربر بود. به همین جهت زمان تولید محتوا توصیه می شود تمرکز خود را روی جلب رضایت کاربر قرار دهید نه رضایت گوگل. کاربران به صورت روزانه و برای پیدا کردن سوالات ساده و حتی پیچیده خود به سراغ گوگل می آیند. به همین جهت در قدم اول باید توجه داشته باشید که محتوای سایت را به روز و جدید نگه دارید. حتی مقالاتی که در گذشته منتشر کرده اید، مجددا به روز رسانی کنید.

یک کارشناس تولید محتوا در وهله اول کار خود را با تحقیق کلمه کلیدی آغاز می کند. در واقع علاوه بر جلب رضایت کاربر، باید محتوایی تولید شود که کاربر آن را درک کند. سپس در زمان جستجو بهترین نتیجه مرتبط به کاربران نمایش داده شود. در ادامه به مهم ترین نکات در تولید محتوا می پردازیم.

 

نکات مهم تولید محتوای سئو شده

زمانی که صحبت از تولید محتوای سئو شده می شود، منظور این است محتوایی بنویسید که مطابق با قوانین و قواعد موتور جستجو باشد. اما چگونه؟ سال هاست طراحان وب سایت برای طراحی سایت از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند. ساختار و تعداد سایت هایی که با این پلتفرم طراحی شده به گونه ای است که علاوه بر کاربری آسان، طرفداران زیادی دارد. علاوه بر این، به نوعی برای گوگل شناخته شده است. یکی از بهترین مزایای دیگر استفاده از وردپرس امکان مدیریت آسان آن و امکان نصب افزونه های کاربردی است. برای مثال با نصب افزونه یوآست یا رنک مث به راحتی می توانید محتوای بهینه شده بنویسید. بدین صورت که باید پس از تحقیق کلمه کلیدی و انتخاب عبارات یا کلمات کلیدی مناسب، از این کلمات در جایگاه های مناسب و به دفعات مناسب استفاده کنید. برای مثال پس از تعیین کلمه کلیدی می توانید از آن در عنوان اول (H1) و سپس در سایر زیر عنوان ها به عنوان (تگ H2، H3، H4 و ...) استفاده کنید. این کار علاوه بر این که از دید گوگل یک امتیاز محسوب می شود و بهتر می تواند موضوع و مفهوم محتوا را درک کند. بلکه کاربر نیز پس از باز کردن صفحه مقاله، یا صفحه محصول یا صفحه اصلی و سپس اسکرول کردن می تواند با یک نگاه کلی بفهمد که کل موضوع سایت و زیر عناوین اصلی آن چیست؟

به همین جهت باید کاملا اصولی و کاربر پسند به گونه ای که نیازی از او رفع شود، عناوین مناسب انتخاب کرده و آن را در جایگاه مناسب قرار دهید. بسیاری از مخاطبان با نگاه اول و حتی چند ثانیه ماندن در سایت و اسکرول کردن متوجه می شوند آیا محتوای نوشته شده آیا پاسخگوی نیاز و سوالات آن ها است یا خیر؟

در غیر این صورت پس از چند ثانیه کاربر سایت را ترک کرده و این کار نتیجه ای جزء کاهش Bounce Rate (نرخ پرش سایت) ندارد.

یکی از نکات و باورهای اشتباهی که در مورد تولید محتوا وجود دارد این است که تعداد کلمات زیاد در مقاله نشان دهنده کیفیت بالای آن نیست. در واقع همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، هدف از تولید محتوا صرفا رضایت کاربر و جلب نظر اوست. به همین جهت می توان گفت تعداد کلمات محتوا نمی تواند تعیین کننده کیفیت آن باشد.  

ایا فقط با ابزار های سئویی می توان انتشار یک محتوا داد ؟

شاید یکی از باورهای اشتباه در تولید محتوا یا بهتر بگیم در انتشار آن این باشد که ما همیشه وابسته به ابزارهایی مانند یبوست یا رنک مث خواهیم بود اما محتواکار حرفه‌ای باید به‌گونه‌ای محتوای خود را ویراستاری نمایند تا بدون نیاز به استفاده از این ابزارها یک وبمستر بتواند به راحتی محتوا را به صورت کاملاً سئو رایتینگ انتشار دهد شاید اینجاست که به راستی باید تشخیص داد که جایگاه یک محتوا نویس حرفه ای چقدر میتواند در سئو داخلی وب سایت موثر باشد 

افزونه های سئویی

محتوا با چه هدفی نوشته می شود؟

به طور کلی سایت ها با کاربری های مختلف طراحی می شود. انواع سایت ها عبارتند از:

 1. سایت فروشگاهی
 2. سایت خدماتی
 3. سایت شرکتی
 4. سایت آموزشی و ...

بدیهی است که کاربران هر کدام از این سایت های ذکر شده با هدف های مختلف و نیازهای متفاوت به سایت مراجعه می کنند. به همین جهت تولید محتوا نیز باید برای هر کدام از گروه ها متفاوت باشد. به مثال های زیر توجه کنید.

محتوای سایت فروشگاهی

برای تولید محتوا سایت فروشگاهی لازم است در مورد ویژگی ها، مزایا، نحوه استفاده از محصول، مزایای رقابتی، ارزش افزوده و ویژه ای که ارائه می کند، کاملا واضح و صریح صحبت کنید. حتی در صورتی که کاربر با هدف خرید وارد سایت نشده باشد، باید به صورت دقیق به  گونه ای محصول را معرفی کنید که برای خرید ترغیب شود. علاوه بر این، اگر قصد مشاهده ویژگی ها را دارد، باید روشن و شفاف در مورد محصول و حتی معایب و عوارضی که دارد، توضیح دهید. کاربر با خواندن محتوای کامل در یک سایت نیازی به مراجعه کردن به سایت دیگر که شاید جزء رقبا باشد، ندارد. علاوه بر این، در صفحات دسته بندی محصولات، برندهای مختلف با ویژگی های متفاوت را برای آن ها توضیح دهید. با مقایسه کردن ویژگی های مختلف چندین محصول با یک دیگر کاربر می تواند با دید بازتری با محصولات و ویژگی های آن ها آشنا شود. سپس سریع تر برای خرید اقدام کند.

محتوای سایت خدماتی

خوشبختانه با امکان اطلاع رسانی از طریق سایت، کاربران به راحتی می توانند از هر گونه خدماتی که در سطح کشور و جهان ارائه می شود، با خبر شوند. بنابراین اگر سایت خدماتی دارید و خدماتی مانند خرید اینترنت، خدمات نظافتی، اجاره خودرو، اجاره منزل، سوئیت، هتل و خدمات مراقبت از کودک یا سالمند و ... ارائه می دهید، باید دقیق و شفاف در مورد خدماتتان صحبت کنید. بسیاری از مشتریان و مخاطبان ممکن است وقت کافی برای مقایسه کردن خدمات سایت های مختلف نداشته باشند، به همین جهت باید مستقیما خدمات ویژه و ارزشمندی که ارائه می کنید را شرح کنید. برای مثال می توانید در بازه های زمانی خاص برای ورودی هتل و اقامت آن خدمات ویژه مانند تخفیف، ورودی رایگان، اینترنت رایگان و ... ارائه دهید.

محتوای سایت آموزشی

بدیهی است که هدف از تولید محتوا در سایت های آموزشی، ارائه مقالات، اطلاع رسانی یا به روز اطلاعات کاربران است. به همین جهت باید محتوایی کامل و جامع برای پاسخگویی به سوالات کاربران بنویسید. این گونه مقالات باید به طور کامل پاسخگوی نیاز و سوالات احتمالی آنان باشد. زمان تولید محتوا برای مقالات و موارد آموزشی باید با لحنی ساده، روان و کاربردی مطالب را برای کاربران توضیح دهید. چرا که ممکن است کاربران با سطح دانش و حتی حوزه کاری متفاوت به سایت شما مراجعه کرده است. بنابراین باید محتوا را به گونه ای که برای همه کاربری قابل فهم باشد، توضیح دهید.

توصیه گوگل در مورد تولید محتوا

گوگل هر ساله چندین بار اطلاعیه هایی در مورد آپدیت ها، الگوریتم ها، و حتی موارد و جزئیات کوچک منتشر می کند. یکی از موارد مهمی که به آن پرداخته، تولید محتوا است. گوگل توصیه می کند قبل از تولید محتوا به سوالات زیر در مورد محتوای خود پاسخ دهید:

 1. آیا محتوای شما نسبت به محتوای سایر سایت ها مفیدتر و ارزشمندتر است؟
 2. آیا محتوای شما معتبر بوده و برای نوشتن آن از منبع موثقی استفاده می کنید؟
 3. آیا محتوای سایت شما آموزنده است؟
 4. آیا محتوای شما یونیک و منحصر به فرد است؟
 5. آیا محتوا می تواند با مخاطبان و کاربران تعامل برقرار می کند؟

نحوه بهینه سازی کردن محتوا

علاوه بر جلب رضایت کاربر، باید با توجه به اصول مهم سئو، تولید محتوا کنید. به بیان دیگر برای بهینه بودن محتوا موارد فنی دیگری از جمله کلمات کلیدی، عناوین متا، توضیحات متا، و URL و ... نیز وجود دارد. در ادامه به معرفی مهم ترین فاکتورهایی که قبل از تولید محتوا باید به آن ها توجه کرده و رعایت کنید ، می پردازیم:

 1. تحقیق کلمه کلیدی و انتخاب موضوع برای محتوا

با انجام تحقیق کلمه کلیدی مطمئن می شوید که محتوای جستجو شده برای کلمات کلیدی اصلی و فرعی انتخاب می کنید، پیدا شده است. در واقع تحقیق کلمه کلیدی کمک می کند که کلمات یا عباراتی که مخاطبان زمان سرچ کردن از آن استفاده می کنند، پیدا کرده و از آن در محتوای خود استفاده کنید. با این کار شما می توانید متناسب با نیاز و سلیقه کاربر از کلمات مناسب استفاده کنید. زمان انتخاب کلمه کلیدی نیز به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • از کلمات کلیدی دنباله دار یا طولانی (Long Tail) استفاده کنید.
 • از ابزار و نرم افزارهای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید.
 • موضوع صفحه را با کلمه کلیدی که پیدا کرده اید، تطبیق دهید.
 • از کلمات کلیدی که رقابت کم تری دارند استفاده کنید.

 

 1. پایبندی به موضوع و کلمات کلیدی

حین تولید محتوا تمرکز و توجه خود را روی همان موضوع اصلی قرار داده و به همان موضوع با جزئیات کامل بپردازید. در واقع لازم نیست به جزئیات ساده و غیر مرتبط دیگر بپردازید و ذهن مخاطب را منحرف کنید. علاوه بر این، توجه داشته باشید که هر محتوا در نهایت می تواند در 3 کلمه کلیدی رتبه بگیرد. بنابراین نباید وقت و هزینه و انرژی خود را روی 10 کلمه کلیدی قرار دهید.

 1. استفاده از قالب و طرح خاص برای خوانایی بهتر

زمان بارگذاری و انتشار محتوا، مطالب را در چندین پاراگراف کوتاه منتشر کنید. کاربر با دیدن یک محتوای 1000 کلمه ای و طولانی تمرکز خود را از دست داده و رغبتی برای خواندن آن نخواهند داشت. در واقع برای خوانایی بهتر و تجربه کارایی بهتر محتوا را در چندین پاراگراف کوتاه بین 300 تا 400 کلمه تقسیم کرده و منتشر کنید. با نوشتن چندین زیر عنوان و با  پاراگراف های 150 تا 300 کلمه ای بنویسید. این کار علاوه بر خوانایی بهتر، باعث افزایش تعامل کاربران با سایت و محتوا می شود.

 1. استفاده از بک لینک در تمام محتوا

اگر دقت کنید در تمامی مقالات و محتوایی که در رتبه 1 گوگل قرار دارند، یک یا چندین بک لینک به صفحات خارجی دیگر وجود دارد. در واقع گوگل صریحا اعلام کرده که بک لینک یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر و مهم در سئو سایت محسوب می شود. با انتخاب کلمه مناسب برای Anchor Text می توانید کاربران را برای خواندن مطالب دیگر در سایت های دیگر ترغیب کنید. برای مثال می توانید کاربران را برای خواندن کل مقاله از منبع اصلی ترغیب کنید.

سخن پایانی در مورد محتوا سئویی

در این مقاله به طور کامل با اهمیت و ارزش تولید محتوا در سئو و موارد مهم زمان نوشتن و انتشار محتوا آشنا شدیم. همچنین در مورد نحوه بهینه سازی کردن محتوا و اصول مهم آن صحبت شد. اگر پس از خواندن این مقاله نقطه نظرات، انتقاد و پیشنهاداتی دارید، با ما مطرح کنید.

مطالب مشابه مشاهده همه
دلایل ایندکس نشدن سایت
دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت می تواند بسیار متعدد باشد که در این مقاله به وضوح برایتان بازگو کرده ایم. می توانید با یادگیری این روش ها از ایندکس شدن صفحات ...

کلمه کلیدی هدفمند
کلمه کلیدی هدفمند

اگر به دنبال این هستید که یاد بگیرید بهترین کلمه کلیدی هدفمند را برای صفحات سایت خود پیدا کنید و بتوانید در زمینه کاری خود حرف اول را بزنید ...

سئوی سایت پزشکی
سئوی سایت پزشکی

همانطور که می دانید پزشکان هم با سئوی سایت پزشکی می توانند در صفحات اول گوگل دیده شوند زیرا امروزه بسیاری از پزشکان نوبت های خود را به صورت انلاین ...

مشاوره ی سئو و طراحی سایت