انکر تکست چیست؟ | با انواع انکرتکست ها آشنا شوید

شما در این مقاله با مفهوم انکر تکست آشنا میشوید و میتوانید برای وبسایت خود یک انکر تکست با رعایت تمام اصول سئویی بنویسید و همچنین با انواع آن ها به خوبی آشنا میشوید

انکر تکست چیست؟

هدف اصلی بسیاری از کاربران از جستجو کردن در گوگل پیدا کردن مطالب مفید و کاربردی است که نیاز آن ها رفع کند. پس از جستجو کردن در گوگل، سایت ها و لینک های مختلفی را می بینید. اما روی کدام لینک کلیک می کنید؟ از کجا تشخیص می دهید سایتی که به دنبال آن هستید، به سوال شما پاسخ می دهد یا مطلب مورد نظرتان درون آن وجود دارد؟ چیزی که به شما نشان می دهد یا کمک می کند که روی کدام لینک کلیک کنید، همان انکر تکست است. اما این تعریف کامل از anchor text نیست. در این مقاله قصد داریم به طور کامل با انکر تکست چیست؟ انواع آن، چگونگی استفاده از آن، کاربردهای مختلف آن و مزایایی که برای سئو سایت دارد، آشنا شویم.

Anchor Text چیست؟

Anchor به معنای لنگر کشتی و text هم که به معنی نوشته است. اما این دو کلمه در کنار یک دیگر مفهومی عمیق و تخصصی تر دارند. حتما در برنامه های تلویزیونی خارجی شنیده اید که anchor به معنی معرفی کردن یا پرزنت کردن نیز است. به همین دلیل تعریف دقیق تر انکر تکست را می توان بدین صورت گفت: انکر تکست متنی است که وب سایت مورد نظر شما را در یک کلمه یا یک عبارت معرفی می کند. در واقع به دلیل ارتباط و اتصالی که بین کاربر و وب سایت برقرار می کند به آن انکر تکست می گویند. انکر تکست در بیشتر مرورگرها با کلیک کردن یا نگه داشتن موس روی آن به رنگ آبی در میاد. به طور کلی به هر متن یا نوشته ای که قابلیت کلیک کردن داشته و کاربر را به سایت دیگر یا صفحه دیگر هدایت کند، انکر تکست گفته می شود.

چگونه انکر تکست بسازیم؟

همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، انکر تکست یک متن لینک دار است که قابلیت کلیک کردن دارد. به طور کلی لینک در سطح وب در تگ A نوشته می شود. سپس متن یا عبارت مورد نظر (انکر تکست) میان دو تگ باز و بسته شده A قرار گرفته و لینک ساخته می شود. البته زمانی که از سایت وردپرسی برای طراحی سایت استفاده می کنید، نیازی به باز کردن قطعه کد وجود نیست. بلکه می توانید از طریق این سیستم مدیریت محتوا به راحتی لینک سازی کنید. برای این کار به مراحل زیر توجه کنید:

  1. متن مورد نظر یا انکر تکست را به کمک موس انتخاب کنید.

  2. سپس روی آیکون لینک در نوار ابزار کلیک کنید.
  3. لینک مقصد را روی کادر مشخص شده قرار داده و Paste کنید.
  4. دکمه آبی رنگ را بزنید تا لینک ساخته شود.

 

انواع انکر تکست ها

بسته به این که چه عبارتی را برای انکر تکست انتخاب می کنید، انواع انکر تکست ها نیز به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند. هر کدام از انواع انکر تکست ها که در ادامه معرفی می کنیم، کاربرد، مزایا و معایب مختلفی دارند. علاوه بر این، کاربرد هر کدام با توجه به این که قصد استفاده از آن ها را در کجا دارید؟ و می خواهید با آن چه کنید؟ متفاوت است. انواع انکر تکست به شرح زیر  است:

1-انکر تکست های  Exact Match(انطباق دقیق):

منظور از این نوع انکر تکست کلمه کلیدی اصلی لینک شده است. در واقع در این روش ممکن است هدف شما لینک دادن از طریق کلمه کلیدی اصلی و کانونی باشد.

2-انکر تکست های انطباق نصفه و نیمه (Partial Match) :

به انکر تکست هایی که شامل کلمه کلیدی همراه با تغییراتی است، انکر تکست Partial Match می گویند.

3-انکرتکست های Generic :

در گذشته زمانی که وب سایت ها لینک سازی می کردند، از عبارات و کلمات اینجا کلیک کنید، خرید آسان، ادامه مطلب و ... استفاده می کردند. این روش سال هاست منسوخ شده و تاثیر در جذب کاربر و ترغیب آن برای کلیک کردن روی لینک ندارد.

4-Naked Link Anchors   یا URL:

به این انکر تکست، انکر تکست عریان گفته می شود. استفاده از این روش برای لینک سازی یکی از روش های بی خطر و آسان است. در واقع منظور این است که از آدرس صفحه یا سایت مورد نظر فقط با درج url همان صفحه استفاده کنید. در واقع در این نوع انکر تکست از خود لینک به عنوان ارتباط دهنده استفاده می شود. منظور از این کار این است که آدرس وب سایت یا صفحه مورد نظر در ذهن کاربر باقی بماند.

5-انکر تکست کلمه کلیدی +Branded:

یکی از بهترین روش های لینک سازی استفاده از کلمه کلیدی+ نام تجاری، یا نام برند است. این روش جزء محبوب ترین روش ها از دید سئو کاران و وب مستران محسوب می شود. این نوع متن ها خطرات کم تری زمان لینک سازی ایجاد می کنند. علاوه بر این، باعث افزایش اعتبار سایت یا صفحه ای که به ان لینک می دهید، می شود.

6-انکر تکست های LSI:

منظور از LSI  کلمات هم خانواده و مترادف با کلمه کلیدی اصلی است. کاربران با دیدن چنین انکر تکست هایی احساس نمی کنند که برای افزایش اعتبار سایت خود و افزایش بازدید از کلمات کلیدی زیادی استفاده کرده اید و به کاربر اهمیت نمی دهید.

: استفاده از نام تجاری یکی از بهترین روش های لینک سازی خارجی است.

7-انکرتکست branded

منظور از لینک سازی خارجی، لینک هایی است که با آدرس صفحه ای از وب سایت شما درون یک سایت دیگر درج می شود. لینک سازی با استفاده از انکر تکست نام برند نیز خطر و ریسک کم تری دارد.

8-استفاده از تصویر (Image Link):

یکی از روش های حرفه ای و کاربردی برای لینک سازی به ویژه لینک سازی خارجی، استفاده از تصویر به جای متن است. در این روش حتی اگر عکس به صورت کامل آپلود نشده باشد، با حرکت موس روی عکس، متن جایگزین به کاربر نمایش داده می شود. توجه کنید که در استفاده از این روش زیاده روی نکنید.

9- استفاده از کلمات بلند (LONG TAIL) و کلمات partial :

به انکر تکست هایی که شامل کلمه کلیدی اصلی صفحه شما هستند، انکر تکست partial می گویند. همچنین اگر برای این کار از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی بلندتر  استفاده کنید، به آن انکر تکست long tail می گویند.

چرا انکر تکست برای سئو مهم است؟

به طور کلی برای بهینه سازی سئو سایت روش ها و تکنیک های مختلفی وجود دارد. دو نمونه از بهترین روش ها سئو داخلی و سئو خارجی سایت است. در اجرای این دو تکنیک اهمیت استفاده از انکر تکست به صورت صحیح و اصولی اهمیت پیدا می کند. در واقع در صورتی که از کلمات یا عبارات کلیدی و به صورت صحیح برای  نوشتن انکر تکست استفاده کنید، علاوه بر افزایش اعتبار صفحه یا سایت مقصد، باعث افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت می شوید. زمانی که یک کاربر با کلیک روی لینک انکر تکست وارد صفحه جدید می شود، مستقیما به گوگل اعلام می کنید که این صفحه اهمیت زیادی دارد. به گونه ای که به دلیل داشتن محتوای کامل و مفید، لینک سازی های ارزشمند، و ... می تواند نیاز یک مخاطب را برطرف کند. این موضوع در لینک سازی خارجی و سئو خارجی اهمیت بسیار بیشتری دارد. با این وجود گوگل برای تشخیص و درک اعتبار بالای یک صفحه که به آن لینک داده شده مدتی صبر می کند. در این مدت زمان گوگل به طور دقیق رفتار کاربران، میزان کلیک روی لینک، مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت و ... را هم بررسی کرده و سپس به آن صفحه اعتبار و رتبه می دهد.

 

همچنین بخوانید درباره الگوریتم مرغ مگس خوار 

کد انکر تکست در html

برای نوشتن کد انکر تکست در html نیاز به دستکاری کردن قسمت های مختلف قطعه کد نیست. ساختار استاندارد کد انکر تکست به صورت زیر است:

https://website.com> click here (anchor text)

 

انکر تکست هایی که سئو تاثیر منفی دارند؟

با وجود این که استفاده از انکر تکست خوب یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در سئو سایت محسوب می شود. اما استفاده غیر صحیح یا استفاده زیاد نیز تاثیرات منفی روی سئو دارد. در ابتدای مقاله با انواع anchor text آشنا شدیم. در واقع متناسب با حوزه کاری خود و نوع و جایگاه استفاده از آن می توانید برای انتخاب هر کدام از انواع انکر تکست اقدام کنید. توجه داشته باشید که انکر تکست و لینک های استفاده شده برای آن، باعث برقراری ارتباط بین صفحات داخلی سایت ها و سایت های مختلف با یک دیگر می شود. سپس این برقراری این ارتباط باعث افزایش اعتبار می شود. اما در صورتی که متن لینک متناسب با موضوع سایت یا صفحه مورد نظر نباشد، هیچ تاثیری در بهبود سئو یا افزایش اعتبار سایت ندارد. علاوه بر این، کاربر نیز به دلیل غیر مرتبط بودن متن لینک یا همان anchor text رغبتی برای کلیک کردن روی لینک نخواهد داشت. سپس سریعا از سایت خارج می شود. همین موضوع به صورت مستقیم باعث افزایش نرخ پرش سایت می شود. و امتیاز منفی برای سایت خواهد داشت.

یکی از کارهایی که باعث افزایش تاثیر سئو منفی سایت با استفاده از انکر تکست می شود، استفاده بیش از حد برای لینک سازی است. زمانی که در یک صفحه چندین لینک داخلی و خارجی داشته باشید، این اقدام این از طرف گوگل یک کار غیر طبیعی تلقی می شود. همچنین در برخی موارد این نوع لینک سازی ها را گمان می کند که توسط ربات انجام می شود.

یکی از موارد دیگری که زمان لینک سازی و انتخاب انکر تکست باید به آن توجه داشته باشید، استفاده نکردن غیر طبیعی و زیاد از کلمات کلیدی است. گوگل در سال 2015 با راه اندازی تکنولوژی زبان پردازش متن، به طور دقیق کلمات مورد استفاده برای لینک سازی را بررسی می کند. در صورتی که انکر تکست غیر مرتبط با محتوا و موضوع صفحه داشته باشید، تاثیر منفی روی سئو سایت خواهد داشت.

انکر تکست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که در پاراگراف بالا خواندید، استفاده غیر صحیح از انکر تکست تاثیر منفی روی سئو سایت خواهد داشت. به همین جهت لازم است با ویژگی های انکر تکست خوب آشنا شوید.

  1. استفاده از کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با محتوای اصلی صفحه

  2. استفاده بهینه از کلمات کلیدی و عدم استفاده زیاد و بیش از حد از کلمات کلیدی. به جای این کار می توانید از عبارات کلیدی مشابه یا Long tail keyword استفاده کنید.
  3. ترجیحا زمانی که لینک داخلی یا خارجی برای کاربر مفید است، استفاده کنید. در واقع لینک سازی باید به صورت کاملا طبیعی انجام شود. در غیر این صورت تاثیری در افزایش نرخ کلیک آن صفحه یا افزایش بازدید آن نخواهد داشت. سعی کنید با لینک سازی طبیعی و استفاده از عنوان محتوای آن صفحه کاربر را برای کلیک کردن روی لینک تشویق و ترغیب کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل با انکر تکست چیست؟ انواع انکر تکست، مزایا و اهمیت استفاده صحیح از آن و حتی ویژگی های یک انکر تکست خوب آشنا شدید. مطالب ذکر شده در این مقاله طبق تجربیات تست شده کارشناسان دبل کلیک نوشته شده و مطابق با جدیدترین اطلاعیه های گوگل است. اگر با خواندن این مقاله نکات مثبت برای بهبود این مطلب داشتید، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه مشاهده همه
سئو سایت پرستاشاپ | چالش هایی که در سئوی سایت های پرستاشاپ داریم

معمولا زمانی که کارشناسان سئو با سایت های وردپرسی کار میکنند ممکن است با چالش هایی روبرو شوند که نتوانند ان ها را حل کنند در این مقاله تمام نکاتی ...

 سئوی سایت ضایعات | تاثیر سئو سایت ضایعات در کسب و کار

در سال های اخیر خرید و فروش ضایعات رونق بسیاری کرده است.همچنین خرید فروش در این حوزه با سرعت زیادی در حال انجام است به طوری است که برخی از ...

سئو سایت ژنتیک چگونه است؟ | راهنمای ریپورتاژ اگهی برای سایت ژنتیک

سال هاست که با پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر کسب و کارها نیاز پیدا کرده اند تا خود را در بستر اینترنت معرفی کنند تا کاربران درک بهتری از ان ...